A FAO kiadta új Gabonakínálati és keresleti jelentését is, amely előrejelzése szerint a világ búzatermelése 2022-ben várhatóan eléri a 784 millió tonnát, ami 1,1 százalékkal több, mint 2021-ben - írja a NAK.

aratás

A gabonafélék világpiaci árát az orosz-ukrán konfliktus nagymértékben befolyásolja – fotó: pixabay.com

A világ gabonakészletei a 2022-es szezon zárásakor az előrejelzések szerint 2,4 százalékkal nőnek a nyitószinthez képest

A becslés azon előrejelzések figyelembevételével készült, amelyek szerint az Ukrajnában bevetett téli vetésterület legalább 20 százalékát nem takarítják be a közvetlen pusztulás, a hozzáférési nehézségek vagy a betakarítási eszközök hiánya miatt. Szintén tekintettel vannak a tartósan kedvező időjárási körülményekről szóló jelentésekre, valamint az Észak-Amerikában, Kínában, Indiában, az EU-ban és máshol várható termelési tendenciák kedvező alakulására (Dél-Afrikában, Argentínában és Brazíliában)

A világ gabonafélék felhasználása 2021-22-ben az előrejelzések szerint 2789 millió tonna lesz, a rizs felhasználása minden idők legmagasabb szintjét éri el, és a kukorica és a búza esetében is növekedés várható.

A világ gabonakészletei a 2022-es szezon zárásakor az előrejelzések szerint 2,4 százalékkal nőnek a nyitószinthez képest, főként az Orosz Föderáció és Ukrajna magasabb búza- és kukoricakészletei miatt, a várható export lefelé történő módosítása következtében. A FAO szerint a globális gabonakészletek felhasználáshoz viszonyított aránya 2021-2022-ben várhatóan 29,7 százalék lesz, ami kissé elmarad az előző évi szinttől, de "még mindig viszonylag kényelmes ellátottságot jelent".

FAO jelenleg rendelkezésre álló információk alapján  469 millió tonnára csökkentette a világ gabonakereskedelmére vonatkozó előrejelzését a folyó gazdasági évre, ami a 2020-2021-es szinthez képest csökkenést jelent.

A világ gabonapiaci adatai

Forrás: FAO

Gabonapiaci jelentés

Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet 2022. április 20-án megjelent jelentése alapján készült.

Búza

A Tallage áprilisi tájékoztatása szerint a búza világpiaci ára a májusi szállítási határidőre vonatkozóan  25–47 dollárral csökkent, kivételt csak az amerikai piros keményszemű őszi búza jelent, amelynek a kedvezőtlen időjárás miatt emelkedett az ára.  A június–augusztusi szerződések esetében az uniós és az észak-amerikai búzaárak nőttek.

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési búzával április első hetében az egy évvel korábbit 64 százalékkal meghaladó, átlagosan 119,1 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek.

A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az euro búza szeptemberi jegyzése 8250 forinttal 124,5 ezer forint/tonnára, az ISCC NUTS II fenntartható takarmánybúza májusi tőzsdei elszámolóára 3000 forinttal 120 ezer, a szeptemberi 8250 forinttal 123,5 ezer forint/tonnára emelkedett április 4. és 14. között.

Kukorica

A Tallage szerint március 10. és április 7. között az ótermésű kukorica ára csökkent a világpiacon, mivel rövid távon kezdenek megoldást találni az ukrajnai termény pótlására. Argentínában elkezdődött a betakarítás, ami szintén lefelé mozgatta az árakat.

Magyarországon április első hetében az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 112,2 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica. Ez az árszint az egy évvel korábbit 66 százalékkal múlta felül. A BÉT-en az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica májusi jegyzése változatlanul 122 ezer, a júliusi 124 ezer forint/tonna volt április 4. és 14. között. A termény a november–decemberi jegyzése 116–116,5 ezer forint/tonnára (+10 000 forint) emelkedett.

Olajnövénypiaci jelentés

Szójabab

A Tallage tájékoztatása szerint a szójabab világpiaci ára meredeken emelkedett február 11. és március 22. között. Ennek oka az  orosz-ukrán háború okozta nagy bizonytalanság a gabonafélék és az olajos magvak piacán. Valószínűleg több hónapig szünetel az ukrán fekete-tengeri kikötők működése, az oroszországi exportot szankciók korlátozzák. Nem kedvez a helyzetnek az sem, hogy a dél-amerikai betakarítás előrehaladtával a téli aszály okozta károk egyre inkábbmegmutatkoznak.

Az AKI PÁIR adatai szerint a full-fat (extrudált) szóját (30-40 százalék nyersfehérje-, 17-23 százalék nyerszsír- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) 252,5 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették április első hetében, ami az egy évvel korábbit 49 százalékkal múlta felül.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Repcemag

Az importáló országok a háború miatt kieső napraforgóolaj-export pótlására más olajok, többek között a repceolaj felé fordulnak, ami az árakat felfelé mozgatta február 11. és március 22. között.

Az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 257,3 ezer forint/tonna volt április első hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 51 százalékkal haladta meg.

Napraforgómag

Mivel a napraforgóolaj alternatívái nagyon korlátozottak az ukrajnai feldolgozóüzemek és az export leállása nagy gondot okozott a növényi olajok piacán,  ezért az európai és az argentin napraforgóolaj árai március közepéig 60 százalékkal emelkedtek, ami az olajmag árát is magával húzta.

Az AKI PÁIR adatai szerint április első hetében a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) tonnánként 320,8 ezer forintért, a nagy olajtartalmú napraforgómagot (LO) 273,1 ezer forint/tonnáért (+88 százalék) vásárolták a feldolgozók és a kereskedők . Az ipari napraforgómag (összesen) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára az egy évvel korábbihoz képest 90 százalékkal magasabb, átlagosan 276,3 ezer forint/tonna volt.