A fűtési szezonban egyre több tűzifával házaló, utazó árus jelenik meg, és az interneten is számos gyanús hirdetésre lehet bukkanni. A rendőrség figyelmeztetett, senki ne dőljön be a csalóknak, járjon mindenki alaposan utána annak, hogy honnan szerzi be a tüzelőt – írja az index.hu

tűzifa

Járjon mindenki alaposan utána annak, hogy honnan szerzi be a tüzelőt – fotó: pixabay.com

Nem nehéz áldozattá válni

Érdemes megfontoltnak lenni a téli tüzelő vásárlása előtt, ugyanis egyre több a csaló - áll a rendőrség közleményében. Aki nem figyel eléggé, az nemcsak a trükkös utazó árusoknak, hanem a valótlan netes hirdetéseknek is az áldozatává válhat.

Az első olvasásra nagyon előnyösnek tűnő ajánlatokban jellemzően olcsón, nagyon jó minőségű, száraz, akciós tűzifát kínálnak. Amikor azonban megérkezik a teherautó, és leborítják a fát, kiderül, hogy az kevesebb is, vizesebb is, vagy nem is olyan fafajú, mint amit a vásárló rendelt. Annak érdekében, hogy az ehhez hasonló csalások elkerülhetőek legyenek, a rendőrség tanácsokkal segíti a tűzifavásárlókat.


tűzifa

Kerüljük a házaló árusokkal történő üzletkötést! – fotó: pixabay.com

A rendőrség tanácsai

  • Csak telephellyel rendelkező, leinformálható, számlaképes kereskedőktől vásároljunk tűzifát!
  • A megvásárolt tüzelőanyag kifizetésekor kérjünk számlát!
  • Kerüljük a házaló árusokkal történő üzletkötést! A fa eredete, minősége és mennyisége az ismeretlen kereskedők esetében általában nem ellenőrizhető vissza.
  • Ne rendeljünk telefonon! A fa mennyiségét, fajtáját és a minőségét telefonon nem ellenőrizhetjük, míg a telephelyen személyesen is meggyőződhetünk a vásárolni kívánt fa tulajdonságairól.
  • Mérlegeljünk előre! A fa típusától, keménységétől és nedvességtartalmától, valamint a feldolgozás és a berakodás módjától is függ, hogy mázsára, vagy köbméterben gazdaságosabb a fűtőanyag megvásárlása.
  • Ne felejtsük el, hogy az erdei köbméter és a hasított köbméter között jelentős különbség van.
  • Ha kalodában vásároljuk meg a tűzifát, legyünk jelen annak szétbontásánál! Az ömlesztett fa mennyisége gyakran megtévesztő lehet, így könnyen csalás áldozatává válhat.
  • Átvételkor is ellenőrizzük le a kiszállított tüzelő mennyiségét
  • Ne fizessünk előre! A vételárat a kiszállított áru mennyiségének, minőségének ellenőrzése után adjuk át a szállítóknak.
  • Ha elégedetlenek vagyunk a szállítmánnyal, vagy kifogásunk van, nem vagyunk kötelesek átvenni az árut.

tűz

A fűtési szezon beköszöntével emelkedik a házaló árusok és a valótlan hirdetések száma – fotó: pixabay.com

Segít a Nébih

A csalások ellen az a leghatásosabb ellenszer, ha a tűzifa vásárlás előtt tájékozódunk és ismerjük az intő jeleket. Ebben nyújt nagy segítséget Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Tűzifát Okosan hirdetéskeresője és információs oldala, ahol hasznos tájékoztatókat olvashatunk, illetve az adatbázisokban rákereshetünk a jogszerű hirdetések adataira, a jogsértésekre, és lekérdezhetjük az EUTR technikai azonosító számot is.