A rezsivédelem fenntartása érdekében a kormány döntött, így megnégyzetezte a Rezsivédelmi Alapot, ennek köszönhetően a lakosság májustól is a mostani árakon juthat hozzá gázhoz és áramhoz. Az árak a rezsivédett sáv alatt és felett is érvényesek.

Elhúzódott problémák

A magyar kormány az eredetileg tervezett április 30-ai határidőt az elhúzódó háborúra és a szankciós energiaválságra való tekintettel hosszabbította meg. Ezzel próbálják megvédeni a magyar családokat - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) pénteken az MTI-vel.

Ennek értemében a háztartások májustól is az eddigi árakon juthatnak hozzá gázhoz és áramhoz, ami az átlagfogyasztás mértékéig havonta 181 ezer forintos támogatást jelent a családok számára. Ahhoz, hogy ez tartható legyen, a kormány megnégyszerezte a Rezsivédelmi Alapot. Az Eurostat nemrég közzétett jelentéséből kiderült, hogy az Európai Unióban még mindig a magyar családok fizetik a legalacsonyabb áram- és gázárat.

A cél a lakosság védelme

A közleményben kifejtették, hogy a kormány Európában egyedülálló módszerrel tartja fent a rezsicsökkentést, így óvva meg a lakossági fogyasztókat. Mind a háború, mint a brüsszeli szankciók drasztikus áremelkedéshez vezettek a nemzetközi energiapiacon, így muszáj volt lépni. Hazánk energiaszámlája 2021-ről 2022-re körülbelül 4000 milliárd forinttal nőtt. A költségnövekedés ellenére a magyar kormány átlagfogyasztásig továbbra is érvényben tartotta a rezsicsökkentett árakat. Hozzátették, hogy az intézkedés idei fenntarthatósága érdekében az Országgyűlés megemelte a Rezsivédelmi Alap keretösszegét.

A közleményben áll továbbá, hogy a megtett lépéseknek hála, a rezsivédelmi rendszer áprilist követően is változatlan marad, így a magyar családok költségei sem a gáz, sem az áram miatt nem növekedik meg. A háztartások átlagosan havonta 181 ezer forint többletkiadástól mentesülnek a kormány döntésének köszönhetően.

Az átlagfogyasztásig érvényes áram- és gázárak tehát májusban sem emelkednek. Ugyanez igaz a rezsivédett sáv feletti összegekre, itt sem módosulnak az október óta megszokott díjtételek. Ennek hála pedig a családok továbbra is a teljes fűtési szezonban alkalmazottakkal azonos lakossági piaci árat fizetik meg - tették hozzá.

A rezsivédelem működik

Az EM kiemelte, hogy a rezsivédelem működik, majd hozzátették, hogy a földgáz egyetemes szolgáltatásban a fogyasztási helyek körülbelül 80 százaléknak, az áramellátásban pedig 75 százalékának tényleges felhasználása maradt teljes egészében sávhatár alatt.

Egyelőre nem kell magasabb árakkal számolni - fotó: pexels.com

Ismertették továbbá az Eurostat nemrég megjelent adatait, amelyek megerősítik, hogy 2022 második felében a magyar lakosság jutott hozzá legolcsóbban a két legfontosabb energiahordozóhoz az Európai Unióban. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legutóbbi nemzetközi árösszehasonlítása szerint a tagállamok közül idén márciusban hazánkban került a legkevesebbe a gáz és az áram - fogalmazott az EM.

A jövőben is a rezsivédelem megőrzése a cél

A kormány a jövőben is kiemelt vállalásaként tekint a rezsivédelem megőrzésére. Több olyan speciális helyzetű felhasználó számára teszi lehetővé a csökkentett árak használatát, mint a családi lakóközösségek vagy az otthonukban nagyfogyasztású gyógyászati segédeszközöket üzemeltetők.