Dániában az Aarhus Egyetem kutatói az Ecobotix technológiai céggel közösen egy olyan módszer kifejlesztésén dolgoznak, amely biológiai védelmet nyújt a levéltetvek és egyéb növényi kártevők ellen – olvashatjuk az fginsight.com hírportálon.

A vetésekben, illetve ültetvényekben a kártevőkkel fertőzött gócokat drónok segítségével fedezik fel, és azokra ugyancsak drónokkal, célzottan szórják ki a kártevők természetes ellenségeit, például katicabogarakat, parazita darazsakat vagy ragadozó atkákat, amelyek minden más beavatkozás nélkül elpusztítják a kártevőket.

Első lépésben ezt a védekezést gyümölcsültetvényekben alkalmazzák, amelyek kis területről nagyobb mennyiségű és értékű termést adnak, de ez később szántóföldi növényekre kiterjeszthető.

drón

Biológiai növényvédelem vegyszeres védekezés helyett – fotó: Shutterstock

Sören Wiatr Borg, az Egyetem Technológiai Intézetének docense szerint a módszer – több kísérlet alapján – már most gyakorlatilag alkalmazható, néhány részmegoldást kell még tökéletesíteni. Így például meg kell oldani a parazita atkák kiszóráshoz történő előkészítését (egymástól való elszigetelését), mert azok – táplálék hiányában – egymást falják fel.

Ha a módszert üzemi méretekben sikerül alkalmazni, akkor nem lesz szükség a környezetet többnyire erősen mérgező vegyszerekkel való terhelésére, és a kezelést – közvetlenül a fertőzés megjelenésekor – viszonylag kis területre lehet koncentrálni, ami szinte kizárólag drónok segítségével oldható meg gazdaságosan. A dán kormány a projekthez 8,4 millió dán korona (cca 354,8 millió forint) támogatást biztosít.