Kedvezőbbé válik az adózási környezete a mezőgazdasági tevékenységüket eddig egyéni vállalkozóként folytató magánszemélyek áttérésének az őstermelői működési formára az alapján a benyújtott törvényjavaslatunk alapján, amelyet az Országgyűlés jelenleg is tárgyal - írta dr. Feldmann Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az Agroinform.hu Menőgazdászok Facebook csoportjában.

A javaslat olyan speciális adózási szabályokat tartalmaz, amelyek révén

az egyéni vállalkozói jogállás megszüntetése és az annak keretében végzett mezőgazdasági tevékenység őstermelőként történő folytatása miatt nem keletkezik további adókötelezettsége a gazdálkodónak.

A tervezett szabályok lehetővé teszik a korábban igénybe vett kedvezmények további érvényesítését, az értékcsökkenés folytatását és az elhatárolt veszteség további figyelembevételét.

Új családi gazdasági rendszer

A 2021. január elsején életbe lépett új családi gazdasági törvény szabályozza azt, hogy a mezőgazdaságban dolgozók számára kötelező annak a döntésnek a meghozatala, hogy egyéni vállalkozóként vagy őstermelőként kívánják végezni tevékenységüket.

A NAV tájékoztatása szerint az, aki 2020. december 31-én családi gazdaság tagja volt, 2021. január 1-jétől mezőgazdasági őstermelőnek számít akkor is, ha 2020. december 31-éig egyéni vállalkozóként folytatta tevékenységét. Az érintetteknek nyilatkozniuk kell a NAK-nál, hogy egyéni vállalkozóként folytatják-e a mező- és erdőgazdasági tevékenységet.

traktor a szántóföldön

Speciális adózási szabályok vannak kilátásban azok számára, akik egyéni vállalkozóiról őstermelői működési formára váltanak – Fotó: pixabay

Ha mezőgazdasági őstermelőként kívánja folytatni a mező- és erdőgazdasági tevékenységet. ekkor a magánszemélynek ezeket a tevékenységeket 2021. december 31. napjáig töröltetnie kell az NAV által vezetett egyéni vállalkozói nyilvántartásból.

Több módosítás is várható

Több ponton módosítások várhatóak a családi gazdaságokra vonatkozó rendelkezéseket a T/17436 számon az Országgyűlés elé terjesztett, az egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat szerint.

  • Valószínűsíthető, hogy a kiegészítő tevékenységek közül jövő évtől kikerül a termelési tényezők értékesítése és hasznosítása.
  • "Élelmiszer előállítása" kiegészítő tevékenységnek minősülne a mezőgazdasági termékből történő élelmiszer-előállítás továbbra is, de azzal a kitétellel, hogy saját gazdaságban előállított alapanyagok felhasználásával kell készülnie ezeknek az élelmiszereknek, és mennyiségük nem haladhatja meg a kistermelői rendeletben meghatározott korlátot. Ebben az esetben a bevételt az őstermelésből származó bevételek között kell figyelembe venni.
  • Változik a saját gazdaság fogalma: az őstermelők családi gazdaságában a közös használatú gazdaság is saját gazdaságnak minősül.
  • A családi gazdaság tagjai által megkötött írásbeli szerződésnek a jövőben azt is tartalmaznia kell majd, hogy mit fognak termelni.

A családi gazdaságok és őstermelők működését szabályozó új szabályok bevezetésének tapasztalatairól korábban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát kérdeztük. A válaszok ITT érhetőek el.

Ne maradj le semmilyen fontos hírről, csatlakozz a Menőgazdászok Facebook-csoporthoz, iratkozz fel hírlevelünkre!