"Az orosz–ukrán háború egyik globális mellékhatásaként akár éhínségek is következhetnek a világ távoli pontjain. A problémát nem a készlethiány okozza, hanem az, hogy Kijev képtelen a hagyományos tengeri útvonalakon kijuttatni a megtermelt gabonát az orosz haditengerészeti blokád miatt. A szárazföldi útvonalak áteresztő képessége elégtelen, így egyre inkább az a kérdés: feltörhető-e egyáltalán az orosz tengeri zár?" - teszi fel a kérdést cikkében a 24.hu

kikötő

Kijev képtelen a hagyományos tengeri útvonalakon kijuttatni a megtermelt gabonát – fotó: pixabay.com

Miközben a harmadik világ éhezik, az ukrán gabonasilók tele vannak

Ukrajna tavaly 18,5 millió tonna gabonát és 21,8 millió tonna kukoricát exportált a világ minden részére, aminek 90 százalékát a fekete-tengeri kikötőkből indította útjára. Ez most a háború miatt lehetetlen, az alternatív útvonalak -  a vasúti-közúti szállítások volumene pedig messze elmarad a tengeri szállítás kapacitásaihoz képest.

Az  orosz blokád - amit az egyetlen ukrán kézen maradt tengerparti szakasz elé húztak - hatása sokrétű, mert a fegyveres támadás kockázata miatt a szállítóhajók vagy nem tudnak bejutni kikötőkbe, vagy nem tudnak elindulni onnan.

gabona

A vasúti-közúti szállítások volumene pedig messze elmarad a tengeri szállítás kapacitásaihoz képest – fotó: pixabay.com

Emelkedtek a világpiaci árak

A háború okozta instabilitás és a kieső ukrán gabonaexport miatt a világpiaci árak emelkedtek, ez viszont kedvező Moszkva számára, hiszen az oroszok továbbra is exportálni tudják a terményeiket. Sőt! Szándékosan vagy sem, de  megpróbálják a kieső ukrán volument is pótolni azzal, hogy megnövelték a saját szállításaikat. A 2022. áprilisi adatok szerint a tavalyi év hasonló időszakához képest megtriplázódott, az elmúlt öt év átlagához képest pedig 23 százalékkal nőtt az orosz export.

Nem tudják, miként lehetne megtörni az orosz blokádot

Ukrajnában és Nyugaton gyakran felmerül kérdésként, hogy az orosz blokádot miként lehetne megtörni. Számos elméleti megközelítés született, de egyik sem garantálja a sikert.

Vannak, akik olyan haditengerészeti rakéta-fegyverrendszerek átadásától várják sikert, amelyekkel támadóhatóvá válnának az orosz hadihajók. Néhány nyugati szakértő szerint az irak–iráni háború idején alkalmazott taktikát kellene alkalmazni.


Kiszámíthatatlanok a következmények

"Jelen körülmények között az orosz haditengerészet pozíciója egyelőre megkérdőjelezhetetlen  a Fekete-tengeren. A NATO vagy általában a Nyugat csak azon az áron tudná az orosz tengeri blokádot megszüntetni, ha ezzel jelentős kockázatot vállalna a közvetlen konfrontáció terén is.

Erre pedig – ahogy az a korábban felmerült (és elhalt) repüléstilalmi övezet kapcsán történt – nincs szándék a NATO-tagországok között, mert az eszkaláció kimenetele kiszámíthatatlan lenne"- írja a 24.hu.