A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest a növényi termékek ára 25 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékek viszont 7,9 százalékkal olcsóbbak lettek. Összességében 13 százalékkal emelkedtek a mezőgazdasági termelői árak.

Csúcsokat döntött a kukorica és a búza ára

A takarmánynövények iránti jelentős nemzetközi kereslet hatására az olajos növények termelői ára 36,6 százalékkal, a gabonafélék pedig 32 százalékkal drágultak. A gyümölcsök felvásárlási ára is 32,1 százalékkal nőtt, a zöldségek viszont csekély mértékben, csak 2,6 százalékkal drágultak. Sőt a burgonya 16,9 százalékkal olcsóbb lett.

Kukorica

A gabonafélék ára 32 százalékkal növekedett, mind a kukorica, mind a búza ára csúcsokat döntött – Fotó: pixabay.com

Hulllámvölgy után mi jön az állattartóknak?

Miközben a vágóbaromfi ára nem változott és a vágómarháé 3,3 százalékkal emelkedett, vágósertésé ára 29 százalékkal csökkent. Összességében az élő állatok ára 13,2 százalékkal csökkent az első negyedévben. Az áresésben közrejásztott, hogy a világjárvány következtében egész Európában értékesítési nehézségek alakultak ki, a vendéglátóiparból származó kereslet szinte megszűnt.

Februárról márciusra 21 százalékkal emelkedett a vágósertések ára, de ez még mindig elmarad a felvásárlási ár tavaly márciusi csúcsától. Az év eleji változásra nagymértékben hatott, hogy csökkent a behozott élő állat és hústermék, viszont számottevően emelkedett az élőállat kivitel.

Mezőgazdaságot érinti fontos számok

A mezőgazdasági ráfordítási árak 7,3 százalékos emelkedése az első negyedévben a folyó termelőfelhasználás 7,3 és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 7,1 százalékos növekedéséből tevődött össze. A mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások árszínvonala 6,8 százalékkal, a gépberuházásoké 7,5 százalékkal emelkedett.

A folyó termelőfelhasználás minden összetevője drágult, legnagyobb mértékben, 19 százalékkal a takarmányok. Ezen belül az egyszerű takarmányok ára 31 százalékkal, a keveréktakarmányok 14 százalékkal drágultak. Az állatgyógyászati készítmények 4,9 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához képest.

A műtrágyaárak 4,6 százalékkal nőttek, a növényvédő szerek pedig 4,5 százalékkal. Az energia és kenőanyagok ára 2,4 százalékkal emelkedett. Az üzemanyagok árának 3,4 százalékos növekedése volt a legmagasabb.