Széthúzás?

Az EU-tagországok az utolsó pillanatban folyó alkudozások ellenére sem tudtak megegyezni az orosz olajimport tilalmáról, a hétfőn elkezdődött brüsszeli csúcstalálkozón, ami napvilágra hozta színfalak mögött dúló elkeseredett küzdelmet a Moszkva ukrajnai háborúja miatt tervezett szankciók kiterjesztéséért. Mindeközben a gazdasági kockázat egyre nő Európában - mutatott rá a Reuters.

"Az Európai Unió 27 országának vezetői elvileg beleegyeznek az olajembargóba"

- derült ki a csúcstalálkozó első napja nyomán született tervezetből, de a gyakorlati részleteket és a kemény döntéseket későbbre hagyták. Az EU eddig öt szankciócsomagot vezetett be Oroszország ellen a konfliktus több mint három hónappal ezelőtti kezdete óta, ami az intézkedések összetettségéhez képest a szövetségre nem jellemző gyorsaságot és egységet mutat.

Az EU-tagországok az alkudozások ellenére sem tudtak megegyezni az orosz olajimport tilalmáról, a hétfőn elkezdődött brüsszeli csúcstalálkozón, ami napvilágra hozta színfalak mögött dúló elkeseredett küzdelmet a Moszkva ukrajnai háborúja miatt tervezett szankciók kiterjesztéséért. Forrás: Twitter

Minden az olajon múlik

Az olajszankciókról szóló megállapodás hetek óta létrehozhatatlannak bizonyult, mert sok uniós ország függ az orosz nyersolajtól. „Ebben a pillanatban egyáltalán nincs kompromisszum” – mondta a kétnapos csúcstalálkozóra megérkezve Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki a megegyezés egyik legfőbb kritikusa. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki május elején javasolta a legújabb szankciócsomagot, egyetértett Orbánnal: "Még nem tartunk ott" - mondta.

Széles körű egyetértés van ugyanakkor a csomag többi részével kapcsolatban, ideértve Oroszország legnagyobb bankjának, a Sberbanknak a SWIFT üzenetküldő rendszerből történő kizárását, az orosz műsorszolgáltatók kitiltását az EU-ból, és azon személyek körének bővítését, akiknek a vagyonát az EU befagyaszthatja. Az Európai Bizottság egyik magas rangú tisztviselője azonban azt nyilatkozta, hogy az egész csomagot, beleértve az olajembargót is, egy menetben kell jóváhagyni.

"Kaja Kallas észt miniszterelnök szerint reálisabb néhány héten belül megállapodásra számítani az olajembargóról, remélhetőleg az EU következő, június 23-24-i csúcstalálkozóján."

"Egy kicsit belemerültünk a részletekbe, és elfelejtjük az összképet" - mondta Krisjanis Karins lett miniszterelnök. "Csak pénzre gondolunk, de az ukránok az életükkel fizetnek!"

Az EU eddig öt szankciócsomagot vezetett be Oroszország ellen a konfliktus több mint három hónappal ezelőtti kezdete óta, ami az intézkedések összetettségéhez képest a szövetségre nem jellemző gyorsaságot és egységet mutat. Forrás: Twitter

A Reuters emberének megmutatták

A Reuters által látott szövegtervezet - ami esetleg még újra átdolgozásra kerülhet - megerősítené, hogy a hatodik uniós szankciócsomagban szerepelni fog a tengeri olajimport tilalma is, és a tengerektől elzárt Magyarországnak, Szlovákiának és Csehországnak szállított csővezetékes olajat majd csak egy későbbi időpontban fogják szankcionálni. A vezetők ugyanakkor arra is megkérték a diplomatákat és a minisztereket, hogy olyan megállapodást véglegesítsenek, ami tisztességes versenyt is biztosítana a még mindig orosz olajhoz jutók és az attól elzártak között.

"Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy Magyarország kész lenne támogatni egy megállapodást, "ha vannak megoldások a magyar energiaellátás biztonságára, azt most nem kaptuk meg".

A csúcstalálkozó egyik kézzelfogható eredménye valószínűleg a 9 milliárd euró (3,555 milliárd forint) értékű uniós hitelcsomagról szóló megállapodás lesz, amit Ukrajna kamatfizetésre és a kormány működésének nagyjából két hónapig történő fenntartására fordíthat majd, és folyósíthatja belőle az adminisztráció fizetéseit.

A csúcstalálkozó egyik kézzelfogható eredménye valószínűleg a 9 milliárd euró (3,555 milliárd) értékű uniós hitelcsomagról szóló megállapodás lesz.

A csúcstalálkozó egyik kézzelfogható eredménye valószínűleg a 9 milliárd euró (3,555 milliárd forint) értékű uniós hitelcsomagról szóló megállapodás lesz. Forrás: Unsplash

Szorongatják Orbánt

Orbán Viktor nyilatkozata szerint elégedett lenne azzal, ha a csővezetékes szállítás mentesülne az embargó alól. A magyar kormányfő az Euronews közlése szerint újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy:

"Magyarországnak járna a tengeri olajszállítmányokhoz való hozzáférés garanciája, az Ukrajnán keresztül futó orosz kőolajvezeték megsérülése esetén."

Orbán alapvetően az embargó alóli mentesülést szeretné elérni, ami megfogalmazása szerint azt jelenti, hogy hazánk gazdaságára nem dobják le az atombombát. Az EU-s vezetők ma támogatták egy Ukrajna háború utáni újjáépítését szolgáló nemzetközi alap létrehozását is, melynek részleteiről később döntenek, és a döntés érinti majd a befagyasztott orosz vagyon e célból történő elkobzásának kérdését is. Ígéret hangzott el arra vonatkozólag, hogy felgyorsítják a munkát annak érdekében, hogy Ukrajna a gabonát vasúton és teherautókon keresztül elszállíthassa az országból a globális vásárlókhoz, mivel jelenleg az orosz haditengerészet blokkolja a szokásos tengeri útvonalakat. Lépéseket tesznek az orosz energiától való gyorsabb függetlenedés érdekében.

„Ebben a pillanatban egyáltalán nincs kompromisszum” – mondta a kétnapos csúcstalálkozóra megérkezve Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki a megegyezés egyik lefőbb kritikusa.

„Ebben a pillanatban egyáltalán nincs kompromisszum" – mondta a kétnapos csúcstalálkozóra megérkezve Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki a megegyezés egyik legfőbb kritikusa. Forrás: Wikimedia

Magyarország elszigetelődik

Az Euronewsnak nyilatkozó uniós diplomata szerint Magyarország elszigetelődött a többi 26 tagországtól, és bár Csehország, Szlovákia és Németország is részesül a Barátság kőolajvezetéken át érkező orosz olajból, de mindhárom ország kötelezettséget vállalt az orosz olaj kivezetésére. Németország még idén év végéig leállítja az orosz olajimportot, Csehország és Szlovákia pedig a lehető leghamarabb megteszi ugyanezt. 26 ország gyakorlatilag elfogadta az embargó tartalmát, Magyarország azonban nem, ami komoly feszültséget okozott.

"Moszkva játékát játsszák és nem győztek meg bennünket arról, hogy technikai nehézségek miatt ellenzik a tervet. Magyarország elszigetelődik" - mondta az idézett diplomata.

A tervezetben ott állt az is, hogy a vezetők megvizsgálják a növekvő energiaárak megfékezésének módjait, ideértve az ideiglenes árplafonok bevezetésének megvalósíthatóságát, a megújuló energiaforrások elterjesztésével kapcsolatos bürokrácia csökkentését és a nemzeti energiahálózatok határokon átnyúló összekapcsolását, hogy képesek legyenek hatékonyabban segíteni egymást. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a elmondta, hogy valószínűtlen, a 48 órán belüli megegyezés az olajembargóról.