Ezt Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára mondta a Bayer Hungaria Kft. nagyigmándi vetőmagüzeme új automata csomagoló gépsorának csütörtöki átadóján. Kiemelte, hogy a magyar vetőmagágazat tavaly 350 ezer tonnányi vetőmagot állított elő, amely fele-fele arányban jutott el a hazai és a külföldi piacokra.

Az államtitkár rámutatott, hogy az elmúlt években erősödött az a trend, miszerint az élelmiszerellátásban önellátóvá kell válni és az ehhez szükséges folyamatokat fel kell gyorsítani. Feldman Zsolt kiemelte, hogy a vetőmagelőállítás erős, nagy tradíciókkal rendelkező ágazat Magyarország mezőgazdaságában, márpedig a minőségi vetőmaghoz való hozzáférés eldönti, hogyan tud teljesíteni az adott ország agráriuma.

Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár – fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba

Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára úgy vélte, hogy a Bayer legújabb magyarországi fejlesztése a magyarok és a németek közös sikere, amely megmutatja azt is, hogy a cég elkötelezett a fejlődés és a hosszútávú magyarországi jelenlét mellett. Mint mondta, az elmúlt időszak bebizonyította, hogy a technológiai fejlődés, a digitalizáció kiemelten fontossá vált, ez a beruházás pedig éppen ezeken a területeken valósult meg, emiatt tökéletesen illeszkedik a magyar iparstratégiába.


Czunyiné Bertalan Judit, az Északnyugat-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa kiemelte: a térségben jelenlévő tudás biztos alapot ad ahhoz, hogy nehéz időkben is jól teljesítsen a helyi gazdaság, Komárom-Esztergom vármegye a tudás révén képes lehet megteremteni a hátteret az újabb fellendüléshez.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke közölte, hogy Magyarország a vetőmagszaporító területet tekintve az európai rangsor hetedik helyén áll 110-130 ezer hektárral, miközben a vetőmagkereskedelmet éves szinten mintegy 180-200 milliárd forintos forgalom jellemzi. Az értékesítés háromnegyedét a kukorica, a napraforgó és az őszi káposztarepce forgalma adja – fűzte hozzá.

Kárpát Krisztina, a Bayer Hungária Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az elmúlt öt évben 8,2 milliárd forintnyi beruházást valósítottak meg Magyarországon, ebből csak tavaly 1,9 millió eurót k+f+i célokra fordítottak, aminek középpontjában a fenntartható gazdálkodás volt. A most átadott, teljesen automata vetőmag-csomagoló gépsorra 750 millió forintot fordított a Bayer – közölte.

„A Bayer név 160 éve ismert, az Aspirin már a II. világháború előtt is a legismertebb márkák egyike volt hazánkban, akárcsak Dekalb vetőmagjaink, melyek szintén évtizedek óta ismertek a magyar gazdák körében. Azóta a Bayer az egészségügy és a mezőgazdaság egyik vezető szereplőjévé vált. Ma Magyarország hosszú távú agrárstratégiájának nélkülözhetetlen eleme a vetőmagtermelés, amely tökéletesen illeszkedik a Bayer stratégiai, mezőgazdasági és vetőmagelőállítási elképzeléseibe." – jelentette ki.

Jelezte, hogy vetőmagjaik 30 százaléka a magyar, 70 százaléka pedig a közép- és kelet-európai piacokra kerül.

„Büszkeséggel tölt el, hogy újabb komoly beruházást tudtunk megvalósítani Nagyigmándon, ami segíti a gazdák még jobb kiszolgálását itthon és külföldön egyaránt. A nagyigmándi vetőmagüzem 2011 óta van a cégcsoport tulajdonában, összesen 30 milliárd forintot költöttünk a technológia modernizálására és az üzemi kapacitás növelésére. Ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően az 1987-ben épült létesítmény napjainkra az egyik legmodernebb üzem lett a vetőmagágazatban. Nagyigmándon a fenntarthatóságra is kiemelt figyelmet fordítunk, így például a vetőmag feldolgozás legnagyobb energiaigényű részéhez, a szárításhoz semmilyen fosszilis energiahordozót nem használunk, mivel a folyamat melléktermékeként keletkező kukoricacsutkával fűtjük a szárítókat" – mondta Mészáros András, a Bayer Hungária Kft. vetőmagtermelési vezetője.