Az eseményen Bukovinszky László a Szent András Sörfőzde ügyvezetője és résztulajdonosa tartott előadást, melyben szó esett a sörfőzés menetéről, a magyar söripar múltjáról, jelenéről és jövőjéről, illetve a kóstolt italokról is.

A sörfőzés menete

A maláta az az árpa vagy búza csíráztatásával készült termék, amit a magyarországi kézműves sörfőzdék általában már kész, azaz kicsírázott, kiszárított állapotban vásárolnak meg. Ezt meg kell őrölni, majd vízbe áztatva lassan felmelegíteni, így nyerjük ki belőle a hasznos anyagokat és fehérjéket, a keményítőt pedig a malátában található enzimek segítségével átalakítjuk cukorrá. Ehhez szűrés után hozzáadjuk a megfelelő komlót, ami a Humulus Lupulus még meg nem termékenyített női ivarú virágzata, az ital keserűségét adja, ezzel együtt forraljuk. Fontos, hogy ezután mihamarabb az erjesztéshez megfelelő hőmérsékletre hűtsük. Manapság már gyakran alkalmaznak komlókivonatot, vagy előfeldolgozott komlót is ehhez a folyamathoz. Mivel Magyarországon nehéz megfelelő minőségű komlóhoz jutni ezt általában importálják.

Az erjesztéskor az eddig elkészült sörléhez élesztő kerül az erjesztőtankokban, e lépésnél különösen fontos ügyelni a higiéniára. A folyamat során az élesztő a sörlében lévő cukrot alkohollá és szén-dioxiddá alakítja. Az erjesztésnek három fajtája van a felső, alsó és spontán, attól függően, hogy az élesztő hol terül el a sörlében. Ezután következik a kész sör szűrése, amely után a sör tisztább, "tükrös" lesz. Egyes söröket szűretlenül palackoznak, ebben az esetben a legutóbbi lépés kimarad. A sört habmentesen kell áttölteni hordókba vagy üvegekbe, ezt túlnyomás alkalmazásával érik el. Végül a palackra felkerül a kupak, elkészült a sör.

kép

A legnépszerűbb kézműves sörtípusok: kóstolás szakmai szemmel

Az est első söre az Óarany volt, mely egy bécsi lager, Dreher Antal örökségét hivatott tovább vinni. A közel 180 éves Vienna lager tradíció kikopott napjainkra, a Szent András Sörfőzde egy-két éve kezdte újra főzni ezt a fajta sört, Magyarországon elsőként. Az átlagos, nagyüzemi sörökhöz ez áll legközelebb a cég repertoárjában. Ezután az Ogre következett, egy márkásan komlózott pilzeni sör, az ország legjobbja ebben a kategóriában. Leginkább a híres cseh sörökre hasonlít. „Fűszeres, ugyanakkor kesernyés karakterével” könnyen berobbant a hazai kézműves sörpiacra.

Amerikai ipát is kóstolhattunk. A Bandibá felsőerjesztésű sör, jellemzője a magas komlótartalom, a keserű íz és a testesség. Gyártása során különböző komlók és maláták ötvözetét használják. Az ipa a sörforradalom egyik legikonikusabb söre, ötször, tízszer, vagy hússzor annyi komlót is felhasználhatnak a készítésekor, mint a lagereknél.

A manapság nagyon népszerű gyümölcsös sörök kézműves alternatíváját is megkóstolhattuk a Meggyes sör jegyében. Az ital valójában a gyümölcs ízét tükrözte, savanykássága kitűnően harmonizált a komló és maláta ízével, háttérbe szorítva az alkoholét. Ezután egy igazi különlegesség következett, az Esthajnal mely egy earl grey ízesítésű porter sör. A felsőerjesztésű italt bergamottal és tealevelekkel ízesítették, még a karácsonyi hónapokkor dobták piacra. A sörfőzde igyekszik megtalálni az arany középutat a klasszikus sörök, ilyen volt az utolsó kóstolt ital is, a Napkincs, mely egy szűretlen bajor búzasör, és az egyedi főzetek közt.

A Szent András Sörfőzde 25 éve működik, a kisüzemek között a legnagyobb Magyarországon. Az ünnepekre kifejezetten készülnek formabontó ízesítésű sörkülönlegességekkel, húsvétra főztek már tonkababos, kubebaborsos és szelimborsos söröket is. Fontosnak tartják a tudásátadást is, így aki többet szeretne megtudni a témáról, ellátogathat Ogre bácsi Söregyetemére, mely egy hat alkalmas előadássorozat a sörről, kultúráról és történelemről.

Tóth Alexandra és Zenka Zsófia