Módosított számok

A Reuters beszámolója szerint Ukrajna mezőgazdasági minisztériuma pénteken felfelé módosította a 2022-es tavaszi vetésű növények vetésterületére vonatkozó előrejelzését, bár nem indokolták az új kilátásokat. A módosított számok szerint mintegy 14 millió hektáron vethetnek idén különböző gabonaféléket, liszttermékeket és olajos magvakat, szemben a korábban közölt 13,4 millió hektáros előrejelzéssel - áll a minisztérium jelentésében.

"Az orosz invázió okozta ellenségeskedés miatt a vetésterület még mindig kisebb, mint 2021-ben volt egyes ukrajnai régiókban. Ukrajna 2021-ben összesen 16,9 millió hektáron vetett tavaszi növényeket".

A minisztérium szerint a gazdák már megkezdték a tavaszi búza, árpa, borsó, napraforgó, repce, cukorrépa és szója vetését. A közlések szerint a gazdák 146 400 hektáron vetettek tavaszi búzát, 742 900 hektáron tavaszi árpát, 100 500 hektáron borsót, 122 600 hektáron kukoricát, 433 700 hektáron napraforgót, 110 300 hektáron cukorrépát és néhány más növényt. A minisztérium nem adott meg pontos várható maximális vetésterületet az egyes termények tekintetében. A Bloomberg News finomabban fogalmazott, amikor azt írták, hogy "Ukrajna szerint a tavaszi vetési kilátások kissé javultak, mivel az orosz hadsereg az ország keleti részére szűkíti a tevékenységét".

Gabona a kikötőkben

Eközben a Reuters azt is megírta Ukrajna mezőgazdasági miniszterére hivatkozva, hogy körülbelül 1,25 millió tonna gabona és olajos magvak vannak még az ukrán tengeri kikötőkben az orosz invázió miatt veszteglő kereskedelmi hajókon, és a rakomány egy része a közeljövőben megromolhat. Ukrajna korábban szinte az összes gabonát és olajos magvakat tengeri kikötőkön keresztül exportálta, és most kénytelen új útvonalakat keresni, mivel kikötői blokkolva vannak.

"A háború előtt havonta akár 6 millió tonna gabonát és olajos magvakat is exportáltak, míg márciusban az export 200 ezer tonnára esett vissza"

- mondta el Mykola Szolszkij az Ukrajinszka Pravda című lapnak.

Optimista becslések

A Time Magazine online kiadásában közzétett cikkben, azt vizsgálták, hogy az ukrán konfliktus hatása a globális gabonakészletekre egy súlyos aszályhoz hasonló lesz-e, vagy valami annál is sokkal rosszabb. "Az utóbbi lehetősége mindenképpen fennáll. Egy aszály jellemzően nem nullázza le teljesen a termőterületeket egy jelentős termelő országban. Ezért olyan fontos az orosz invázió időzítése. Ukrajnában a tavaszi vetés időszaka alapvetően ugyanaz, mint az amerikai kukoricaövezetben, vagyis április és május közé esik. A február 24-én kezdődött háború erősen hátráltatja az ukrajnai gazdákat a vetési munkálatok elvégzésében. Félő hogy Ukrajna tavaszi terméséből keveset, vagy egyáltalán semmit sem fognak elvetni."

A Time szerint az ukrán mezőgazdasági minisztérium sokakat meglepett azt nyilatkozva hogy a  tavaszi vetésű növények 70 százalékát elvetik, sőt akár 80 százalékát is, ha a korábban Oroszország által megszállt északi területeken befejeződik az aknamentesítés, bár ezt a kimenetelt valószínűleg el lehet vetni, mint túlzóan optimista várakozást.

Ukraine’s farmers are stalled and it's fueling fears of global food shortages. If the farmers can't feed crops soon it jeopardizes a national wheat harvest on which millions in the developing world depend https://t.co/eXyI7HUcPW via @motamman

A vetőmagtermelés is visszaesik

A háború miatt Ukrajnában a vetőmagtermelés is visszaesett, ami több évre kihathat az ország gabonatermelésére - közölte múlt hét csütörtökön egy francia vetőmagipari csoport. A várható visszaesés azokat a gazdaságokat is érinti, amelyek a következő évi vetőmagellátás érdekében termesztenek, így az ukrán gazdáknak esetleg nem lesz elegendő vetőmagjuk a 2023-as vetéshez - mondta Claude Tabel, az UFS francia vetőmaggyártók szövetségének elnöke.

Mivel más országokban, például Franciaországban, amely Ukrajna egyik vezető beszállítója, már elkészültek az idei évre vonatkozó termelési tervek, kevés lehetőség lenne arra, hogy ellensúlyozzák az ukrán vetőmagtermelés mintegy felére csökkenését - mondta el Tabel.

"A következő két évben valószínűleg egy olyan alagútba lépünk, amely a vetőmagágazat számára sok zavart okozhat"

- mondta Tabel egy sajtótájékoztatón. Más szervezetek is figyelmeztettek az ukrán gabonakínálatra leselkedő hosszabb távú veszélyekre, rámutatva, hogy a konfliktus tönkretette az infrastruktúrát és megakasztotta a kulcsfontosságú készletek, például az üzemanyag és a műtrágya kereskedelmét. Az ukrán gazdák március végéig a kukorica vetőmagok mintegy 60 százalékát, a napraforgó vetőmagok 90 százalékát kapták meg - becsülte az UFS a tagjai körében végzett felmérés alapján, akik közül sokan Ukrajnában tevékenykednek.

Az ukrajnai vetőmagtermelés kiesése elsősorban a kukorica- és napraforgómagot érintené. Kép: Unsplash

Az ukrajnai vetőmagtermelés kiesése elsősorban a kukorica- és napraforgómagot érintené. Kép: Unsplash

A franciák már nem segíthetnek

Franciaország, az Európai Unió legnagyobb gabonatermelője általában évente mintegy 100 millió euró értékben exportál növénymagot Ukrajnába, ami hozzájárul az Ukrajna vetőmagellátásának egyharmadát kitevő importhoz. Az ukrajnai vetőmagtermelés kiesése elsősorban a kukorica- és napraforgómagot érintené - mondta el Tabel.

A franciaországi tavaszi vetőmagok Ukrajnába irányuló jövő évi exportjának lehetőségét az is visszafogja, hogy néhány francia gazdálkodó a magas piaci árak miatt úgy döntött, hogy áttér a hagyományos növénytermesztésre. A napraforgómag esetében Franciaország 2022-es vetőmagtermő területe 16 000-16 500 hektárra tehető, szemben a néhány héttel ezelőtti 18 000-19 000 hektárral - tette hozzá Didier Nury, az UFS alelnöke.

A Duna irányába már nincs híd: lebombázták

Egy keddi és egy szerdai támadásban Oroszország két rakétacsapást hajtott végre, és megrongált egy stratégiai hidat Ukrajna Odesza régiójában – közölte az ukrán állami vasút nyomán a Reuters, és ez az esemény jelentősen befolyásolhatja Ukrajnának a dunai kikötőkön keresztüli exportterjeszkedési terveit. A megrongált híd köti ugyanis össze Ukrajna szárazföldi részét az Odessza régió egy részével a Duna torkolatánál.

A vasúti adatok szerint április közepén körülbelül 1000 vagon haladt át itt különféle rakományokkal, köztük 238 vagon gabonával. Kép: Unsplash

A vasúti adatok szerint április közepén körülbelül 1000 vagon haladt át itt különféle rakományokkal, köztük 238 vagon gabonával. Kép: Unsplash

A Dnyeszter torkolatán átívelő híd része az egyetlen teljesen ukrán ellenőrzésű vasúti útvonalnak az ország dunai kikötőibe, melyet Kijev ígéretes exportútnak tartott a fekete-tengeri kikötők elzáródása esetén. Az első támadás kedd este történt, és egy rakétatalálat következtében megsérült a torkolat feletti híd, de a helyi illetékesek szerint az okozott sérülések gyorsan helyreállíthatók. A második rakéta szerda reggel csapódott be, a híd ezek utáni állapotáról még nem érkezett jelentés.

"Természetesen a vasúti szállítás megérzi ezt. A hatás mínusz 150 vagy még több vagon/konténer fémmel és/vagy gabonával megrakva naponta"

- mondta el Roman Rusakov, az ukrán mezőgazdasági minisztérium képviselője a Reutersnek. Elmondta azt is, hogy a gabonarakományok aránya Izmail állomás - Ukrajna legnagyobb dunai kikötője - összes szállítmányában nem olyan magas, és ezért csak emiatt a támadás miatt nem várható jelentős változás. A vasúti adatok szerint április közepén körülbelül 1000 vagon haladt át itt különféle rakományokkal, köztük 238 vagon gabonával. Az ukrán mezőgazdasági és közlekedési tisztviselők azt mondták, hogy az ország továbbra is igyekszik növelni a dunai kikötők exportkapacitását, amelyek lehetővé teszik a gabona szállítását a Dunán keresztül Románia fekete-tengeri kikötőibe.

Menekülőútvonal

A Fekete-tenger partján fekvő Románia, az Európai Unió tagállama Bulgáriával, Törökországgal, Grúziával és Ukrajnával határos. A Romániában található konstancai fekete-tengeri kikötő a héten azt közölte, hogy Ukrajna eddig mintegy 80 ezer tonna gabonát küldött hozzájuk, és várhatóan további szállítmányok is érkeznek majd. A mintegy 2 millió tonna tárolókapacitással rendelkező kikötő tavaly 24 millió tonna exportot bonyolított le. Az ukrán kereskedők szerint egyébként közvetlen vasúti útvonal hiányában már aktívan használt közúti útvonalakon is megoldható a gabonaszállítás.

"A gabonát akár a Moldován keresztül már meglévő útvonalon északról is le lehet szállítani."

Izmailba egy másik vasútvonal is vezetett, ami Moldova szakadár régiójának, a Dnyeszterentúli régiónak a területén haladt át, de március elején ennek az útvonalnak az egyik kulcsfontosságú hídját is felrobbantották az oroszok. Ukrajna tegnap azzal vádolta meg Moszkvát, hogy megpróbálják bevonni a Dnyeszterentúlt a Kijev elleni háborúba, miután a Moszkva által támogatott térség hatóságai azt állították, hogy sorozatos támadások célpontjai voltak.

(Forrás: farmpolicynews, agriculture)