Jens Stechmann, a német szövetségi gyümölcstermesztői szakértői csoport (Bundesfachgruppe Obstbau) elnöke szerint súlyos, akut válságban van a német gyümölcstermesztés, számolt be a FruitVeb. Egy szenátusi fogadást megelőző mezőgazdasági szabályozási kerekasztal-beszélgetésen a csökkenő termelői árakról és robbanásszerűen növekvő költségekről, valamint az élelmiszer-kiskereskedelemben tapasztalható erős kompetitív nyomásról beszélt, és ezek alapján a politikusok gyakorlati támogatását kérte a hazai élelmiszertermelés megsegítésére.

Állami és politikai szerepvállalásra van szükség

„Úgy a bogyósok, az almatermésűek, mint a csonthéjas gyümölcsök termesztői körében drámaian rossz a hangulat" – magyarázta Stechmann. A feszült piaci helyzet mellett kitért az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási jelenségekre és a klímaváltozás következményeire, valamint megemlítette, hogy a hatékony növényvédő szerek egyre nehezebbek beszerezhetők.

„A gyümölcstermesztő vállalkozások védelme érdekében biztosítási megoldásokra, emellett időjárásvédelmi rendszerekbe, és víztároló tartályokba történő nagyberuházásokra van szükség." Stechmann szót emelt még a beruházásokat támogató programok, valamint a biztosítások állami támogatása érdekében is, és felhívta a figyelmet a belföldi gyümölcstermesztés környezet- és biodiverzitás-védelmi szolgálataira, melyet szerinte a politikai döntéshozók alulértékelnek.

Városi kertészetben a jövő?

A beszélgetés további résztvevői is kifejezték egyetértésüket. Jens Kerstan, Hamburg környezetvédelmi szenátora szerint remek lehetőségek vannak a város területén történő gyümölcstermesztésben, azonban a regionális termelésnek politikai támogatásra lenne szüksége a hosszútávú fennmaradásban, hiszen a beépíthető területekért komoly verseny zajlik.


Stechmann a nemzeti és EU-s fenntarthatósági programok és a növényvédelmi innovációk szélesebb körű elfogadására is buzdított. Tervezik, hogy a szeptemberi almaosztó kampány során személyesen is tájékoztatják a lakosságot a belföldi gyümölcstermesztés klimatikus és gazdasági pozitívumairól.

Indexkép: Pixabay