Már az elmúlt egy-két évben is több 5-8 ezer kocás telepet létesítettek az országban, a kormány elképzelései szerint pedig a következő néhány évben százával fognak létrehozni hasonló, a legmodernebb technológiával felszerelt telepeket, amelyekhez az állam komoly anyagi támogatást nyújt. A tenyészállat-utánpótlás szervezése már évekkel ezelőtt megkezdődött, széles körben felhasználva külföldről származó genetikai anyagokat is.

Ez egy nagyon ambíciózus terv, megvalósításához számos feltételt kell teljesíteni, más megoldás azonban aligha lehetséges. Jelenleg ugyanis az ország 700 milliós sertésállományának több mint felét falusi udvarok sarkában elhelyezett, „özönvíz előtti” kezdetleges technológiával működő ólakban tartják, amelyek nem képesek sem a lakosság növekvő húsigényeit kielégíteni, sem pedig az importhússal árban versenyezni. Az ilyen kisüzemek (többnyire földdel nem rendelkező) tulajdonosaitól nem várható az állomány jelentős bővítése sem.

sertés

Kína komolyan növelné a hazai sertésállományt –fotó: Shutterstock

„A sertéshús termelés korszerűsítése soha nem látott méreteket öltött” – mondta Martin Jensen az óriási kínai sertéstelepeket tervező és a személyzetét átképző nemzetközi vállalat egyik vezetője. A korszerű, nagyüzemi telepek megteremtik a sertéshúsellátás biztosítását és javítását, amelynek alapján Kína esetleg sertéshús exportőrként léphet fel. Kínai szakértők szerint az átszervezés a húskibocsátás számottevő növelése és költségeinek csökkentése mellett az áringadozások mérséklését is maga után vonja.

A termelési költségek leszorítása nem lesz könnyű feladat, mivel azok – a takarmányozáshoz szükséges szójaimportra való tekintettel – egyelőre világszerte a legmagasabbak közé tartoznak. Komoly gondot jelent a megfelelő szakismeretekkel rendelkező személyzet (tömeges) kiképzése és a koncentrált telepek miatt fellépő környezetszennyezés csökkentése is.