A prémium minőségű búza előállítását célzó gazdaságokban jó okkal ügyelnek az őszi árpa és az őszi búza őszi gyomirtására: az első 2 hónapban fellépő akár csak átlagos mértékű gyomosodás is képes a szezon végére minimum 5-10%-os terméscsökkenést okozni. A versengő gyomok ugyanis elorozzák a tápanyagokat, vizet és a fényt a növényektől, kritikus kihívást jelentve ezzel az olyan kulcsfontosságú fejlődési szakaszokban, mint a bokrosodás és szárba indulás időszaka, amikor eldől a hajtás- vagy kalászkaszám.

Hiába zártunk csapadékosabb évet, a tapasztalt gazdálkodók szerint a megtérülés szempontjából a legkritikusabb verseny továbbra is a vízért zajlik a földeken. Az ország egyes részein az altalajban ugyanis még mindig olyan vízhiány tapasztalható, ami a kalászosok esetében akár 1-2 t/ha-ral vetheti vissza az eredményeket, ha elhagyjuk vagy nem megfelelő szerrel végezzük az őszi gyomirtást.

Az őszi kalászos gyomirtást kiemelt technológiai elemként kezelő gazdaságok közé tartozik a Kalocsától nem messze, a Bács-Kiskun vármegyei Öregcsertőn dolgozó Vadas-Agro Kft. is, amely a térségben élen jár a gépesítés és precíziós gazdálkodási technológiák terén egyaránt.

A férjével, Vadas Ferenccel bérelt 4 hektárról saját 750 hektáros üzemi méretig jutó Vadasné Velker Magdolnát arról kérdeztük, mire keresett megoldást, amikor a flufenacet és diflufenikán hatóanyagokat kombináló Forego gyomirtó szert választotta a kalászosokban. Utánajártunk annak is, milyen hatásfokkal dolgozik a készítmény a hazai gyomfelvételezés szerint előretörő olyan elsődleges gyomfajokkal szemben, mint a helyben komoly kihívásokat okozó parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides).

Vadasné Velker Magdolna

Vadasné Velker Magdolna – fotó: IKR Agrár Kft.

A józan gondolkodású gazda ma precíziós szemlélettel dolgozik a földeken

A Vadas-Agro Kft. nagy utat járt be Bács-Kiskun vármegyében. A Kalocsa térségében található agrárvállalkozás a 90-es években 4 hektár bérelt területről kitartó munkával építette fel azt 750 hektáros mezőgazdasági nagyüzemet, ahol ma már 13 erőgép –köztük csúcsteljesítményű törzscsuklós gumihevederes erőgép – dolgozik a precíziós gazdálkodás elveit követve.

Az enyhén lúgos talajokon hagyományos szántóföldi kultúrákat találni a vetésforgóban – kalászosok, repce, napraforgó és kukorica alkotja a palettát. Ezekből az agrárvállalkozás ma tudatosan prémium minőséget céloz, amelynél a megtérüléshez a komoly géppark éppúgy elengedhetetlen, mint modern, energiahatékony terményszárító, hűthető tárolótér vagy épp az odafigyeléssel végzett olyan alapvetések, mint az őszi gyomirtás.

A technológiáinkban próbáljuk maximálisan megadni a növénynek azt, amire szükségük van a kiváló terméshez, majd a feldolgozás és a tárolás során is odafigyelünk az árura, hogy ne legyen minőségi romlás. Ehhez az itteni magas mésztartalmú, enyhén szikbe hajló vályogtalajokon számos tényezőre kell ügyelni. A sokszor perctalajoknak is nevezett földeken elsőre közgazdasági értelemben pazarlásnak tűnhet a túlgépesítés, de aki ismeri ezeket viszonyokat, tudja, hogy épp az ellenkezője igaz, hiszen ha nem végzünk optimális időben a munkákkal, akkor túlságosan nedves körülmények között talajtaposás, túlságosan száraz körülmények között pedig rögösödés lép fel.”

A házaspárt a mezőgazdaság felé legalább annyira a körülmények, mint az elhatározás vezette a rendszerváltás környékén. A paraszti gyökerekkel rendelkező családban az önfenntartó növénytermesztés ugyanis generációk óta jelen volt, majd ezt lépésről lépésre váltotta fel a professzionális mezőgazdasági termelőmunka, amelyhez Vadasné Velker Magdolna a magyar vállalkozókhoz hasonlóan gyakorlatilag minden lényeges területet saját maga is kitanult.

„A rendszerváltás idején házasodtunk össze a férjemmel, akkor úgy számoltunk, hogy jobban megéri felváltanunk a munkabért saját termelőmunkával. Mindebbe én borászati háttérrel, tartósítóipari üzemmérnökként vágtam bele, majd az évek során gyakorlatilag minden lényeges területet kitanultam, ami az üzletvitelhez szükséges volt. Az adózási, könyvelési kérdések kerültek először hozzám, itt a folyamatok jobb megértéséhez szereztem időközben egy közgazdász diplomát, továbbá mérlegképes könyvelői oklevelet is, majd ahogy a cég növekedett végül ezt a területet egy könyvelőirodának adtuk át. Nem tartom felesleges kitérőnek, hiszen egy vállalkozás sikere nagyban múlik azon is, hogy értsük, átlássuk a gazdasági folyamatokat, a pénzügyi tevékenységet. A gazdálkodás esetében hasonló utat jártam be, a saját részről megszerzett tapasztalatok után 2013-2015 között elvégeztem egy agrármérnök MSc képzést, majd 2017-ben megszereztem a növényorvosi végzettséget is. A tanulással mind a mai napig nem hagytam fel, jelenleg a két féléves precíziós mezőgazdasági mérnöki képzést végeztem, megszereztem az abszolutóriumot, így most már csak a szakdolgozat készítés és az államvizsga van hátra.”

Jelenleg a kalászosokkal évente mintegy 200-300 hektáron dolgozó agrárvállalkozás számára a precíziós gazdálkodási rendszer felépítése jelenti a legfontosabb irányvonalat.

A precíziós gazdálkodást lehetne sok irányból közelíteni, de a legfontosabb vezérelve szerintem a józan ész, hiszen a mai világban az egyik legfontosabb az inputanyag-takarékos munkavégzés. E téren azonban nemcsak a gépesítés, de a helyes agrotechnika is legalább annyit számít, különös tekintettel az őszi gyomirtásra.”

Hiába takarékoskodunk az inputanyaggal, ha őszi gyomirtás nélkül a tápanyagokat a gyomok „eszik fel”

Öregcsertőn úgy látják, hogy bár számos előnye van a kalászosok őszi gyomirtásának, azt végül a vízért és a tápanyagokért folytatott versengés fogja még inkább felértékelni. A múlt évben a térségben a nyár elejei lokális zivatarok 40-60 mm csapadékkal ugyan részben megmentették 2022-ben a termést, de az ügyvezető szerint az altalajban olyan vízhiány alakult ki, aminek még az idei évben is érezni lehet a hatását.

„Az idei év kedvezően alakult az őszi árpa és őszi búza számára, az állományok szépek voltak, beleláttunk akár 8-assal kezdődő terméseredményt is a táblákba. A minőség végül tényleg kiváló lett, 30% feletti sikértartalommal, 14-15%-os fehérjetartalommal, de az üzemi átlag végül csak 5,5 t/ha körül alakult. Ezt a másfél-két tonnás mínuszt én a talajból hiányzó csapadék számlájára írom. Mi ezért is törekszünk a megelőzésre a gyomnövények esetében, a versengő gyomok időben történő kikapcsolása ugyanis nemcsak a növényeknek, de a vízmegőrzésnek is kedvez. A magas minőségre kifejlesztett búzafajták gyomelnyomó képessége ugyanis csekély, nem bízhatjuk a növényekre, hogy oldják meg a gyomkérdést. Ezzel már csak a precíziós alapon megspórolt tápanyagok hasznosulása miatt is foglalkozni kell.”

Mivel a tavaszi munkacsúcs idején már nem volna idő a gyomirtás szakszerű elvégzésére, illetve addigra az ősszel csírázó T1 és T2 életformájú gyomok már jelentős problémákat okoznának az állományban, ezért Öregcsertőn évek óta a kalászosok őszi gyomirtása a meghatározó.

„Az előző évben több terméket is kipróbáltunk, ezek közül a Forego olyan választást jelentett, amely kedvező hektárköltség mellett is hatékony marad a gyomokkal szemben.”

Mi teszi páratlanul hatékonnyá a kalászosok őszi gyomirtásához az IKR Agrár Forego növényvédő szerét?

A Forego őszi kalászos gyomirtó szere két jól ismert hatóanyag előnyös kombinációjával biztosít szinte minden magról kelő egy- és kétszikű gyomnövénnyel szemben 100%-os védelmet, amit hosszas tartamhatás egészít ki.

  • A gyomirtó szer 400 g/l flufenacet tartalma gátolja a gyomnövényeken belül a fehérje és nukleinsavak bioszintézisét, de kis mértékben a levélzeten keresztül is felszívódva leállítja a gyomnövények sejtosztódását.
  • 200 g/l diflufenikan hatóanyaga ezzel egyidőben kifehéríti a gyomokat gátolva azokon belül a karotinoid bioszintézisét.

Az engedélyokirat szerint 2-3 leveles állapotban 0,3-0,6 l/ha dózisban 200-300 literes lémennyiséggel kijuttatandó gyomirtó szer egyszeri kezeléssel teljesíti a termelők legfontosabb elvárásait a kalászosok őszi gyomirtásában:

  1. Hatékony védelmet jelent az ősszel szőnyegszerűen felbukkanó kétszikűekkel szemben (tyúkhúr, árvacsalán- és veronika-félék), de megoldást jelent az olyan új kihívókkal szemben is, mint a nagy széltippan (Apera spica - venti) és a parlagi ecsetpázsit.(Alopecurus miosuroides)
  2. A kombinált hatóanyag-tartalomnak köszönhetően kisebb eséllyel alakul ki rezisztencia a gyomokban.
  3. A Forego gyomirtó szer rendelkezik talajon keresztüli hatással, amely hosszan fennmarad.
  4. A tavaszi munkacsúcs előtt megoldja a gyomkérdést, megelőzve ezzel a tápanyag és vízveszteség okozta terméskiesést a szezon végén.

A gyomirtó szer hatásfokával a Vadas Agro Kft.-nél is elégedettek a látottak alapján.

forego

Az IKR Agrár Kft. új, kombinált hatóanyag-tartalmú gyomirtó szere, a Forego – forrás: IKR Agrár Kft.

A gabonában megszokott gyomflórán túl nálunk az ecsetpázsit előfordulása tartogat plusz kihívásokat. A legtöbb kombinált hatású kalászos gyomirtó ugyanis főként a nagyszéltippan elleni védekezéshez lett kitalálva, az ecsetpázsittal szemben kevésbé hatékonyak. Ez országos összehasonlításban nem annyira jelentős gond, de lokálisan nekünk sok bosszúságot jelent.

A Forego gyomirtó szer esetében azt láttuk, hogy megfelelő bemosócsapadék mellett elbír ezzel a gyomnövénnyel is. 230 hektáros területen használtuk, őszi búza és őszi árpaállományokban vegyesen, 2-3 leveles állapotban juttattuk ki a javasolt 0,6 l/ha dózisban. Fitotoxikus tünetet nem okozott, jól alkalmazható készítménynek bizonyult kiváló ár-érték arányon. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a területeink esetében 20-40 hektár súlyosan fertőzött ecsetpázsittal, itt azért szükség volt tavaszi, lokális kezelésre, de a többi területen egy kezeléssel hatásos megoldást jelentett. Az alkalmazásának előnyeihez hozzá kell venni az IKR Agrár rugalmas, gyors kiszolgálását is, mindig igyekeznek megfelelő a termelői igényeknek, szükség esetén akár másnap ki tudják szállítani a készítményeket a telephelyre. A látottak alapján nincs olyan ok, ami miatt ne alkalmaznánk újra ezt a készítményt.”

A Forego hatékonyságát a magyar kísérletek is igazolták

Az IKR Agrár Kft. itthon a legnépszerűbb árunövények esetében komplett termesztéstechnológiai csomagajánlatokkal rendelkezik, ezeken belül kizárólag olyan termékek kapnak helyet, amelyeket országszerte üzemi és kisparcellás kísérletek során is helytálltak. Ezalól a gyomirtó szerek sem kivételek, hangsúlyozza Dr. Márton Lénárd, az IKR Agrár Kft. növényvédő szer üzletágának vezetője.

„A Forego őszi kalászos gyomirtószerünkkel több kísérletet állítottunk be 2022-ben, kontroll megtartása mellett. A készítmény hatékonyságát vegyes gyomfertőzéssel küzdő állományokban tettük próbára, a kombinált hatóanyag-tartalom kimagasló hatásfokkal fékezte meg a gazdálkodók számára kihívást jelentő gyomfajtákat. 100%-os hatékonysággal dolgozott a nagy széltippan (APESV), pásztortáska (CAPBP), bársonyos árvacsalán (LAMAM), illetve borostyánlevelű veronika (VERHE) ellen, míg 92,5%-os hatékonyságot mutatott parlagi ecsetpázsit (ALOMY) esetében, 0,6 l/ha dózisban alkalmazva. A Forego gyomirtó szer a kultúrnövény kelése után is kijuttatható korai posztemergens alkalmazással, így átfogó, kedvező árfekvésű technológiát jelent a termesztőknek.”

Egészségesebb növények, nagyobb termés, biztonságos kiváló ár-érték arányú növényvédő szerekkel! Válassza az IKR Agrár kínálatát! www.ikragrar.hu