A szomszédos ország tejtermékimportja ez év első negyedévében 54 százalékkal – 38.120 tonnára – növekedett az előző év hasonló időszakához képest. A márciusban behozott mennyiség pedig 62 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbihoz viszonyítva, ami az import gyors előretörését vetíti előre – írja a Radio Romania International.

A Romániai Szarvasmarha Tartók Egyesületének elnöke, Claudiu Franc szerint ez arra vezethető vissza, hogy az európai nagy tejtermelő országok a kvótabeszüntetés és az orosz embargó hatására felhalmozódó készletek eltüntetése érdekében óriási nyomást gyakorolnak Romániára, ahol „a tejszektor gyenge és kaotikusan szervezett“. A romániai feldolgozók és főleg a forgalmazók a hazai termékekkel szemben a nyugat-európai termékeket részesítik előnyben, ami a belső tejfelvásárlási árak drámai csökkenéséhez vezetett.

tej

A romániai forgalmazók a hazaival szemben a nyugat-európai termékeket részesítik előnyben – fotó: Shutterstock

2014 tavaszán a romániai termelők még 1,25 lejt kaptak 1 kg tejért, ami 27, illetve 24 százalékos ÁFA-val 33 eurócentnek felelt meg. Jelenleg a legnagyobb termelők 0,40 és 1,30 lej közötti árat érhetnek el kilónként, a kis-és közepes termelő viszont csak 70-80 banit kapnak, ami 15-18 centtel egyenértékű, miközben az ÁFA-t 9 százalékra csökkentették, a szupermarketekben pedig továbbra is 1 eurót (4,50 lejt) kell fizetni egy liter (kiszerelt) tejért.

Nem csoda tehát, ha a romániai kistermelők tömegesen igyekeznek megszabadulni teheneiktől, mivel a felvásárlási árak csökkenésével egy időben a takarmányozási és egyéb tartási költségek folyamatosan emelkednek. Sőt Romániában még agrárkamara sem működik, amely a termelők érdekeit védeni tudná. A 2015. év folyamán az ország tehénállománya 30 százalékkal csökkent.

A külföldi tejtermékek Romániába történő tömeges betörése Magyarország számára is figyelmeztetést jelent, mivel – ha a tejválságra nem sikerül gyors megoldást találni – a nagy nyugati exportőrök mindent el fognak követni, hogy készleteiktől szabaduljanak és a magyar piacból is nagyobb részt szerezzenek meg. A román példa bebizonyította, hogy ez egy ördögi kör, hiszen ha a hazai feldolgozók olcsón beszerezhetik azokat a késztermékeket, amelyeket eddig magyar alapanyagból gyártottak, akkor még kevesebbet fognak kínálni a nyerstejért a magyar beszállítóknak, ez pedig végleg ellehetetlenítheti azok helyzetét.