A WPTC (World Processing Tomato Council) június 3-án kiadott előrejelzésében 38,8 millió tonnás globális termést prognosztizál a 2022-es évre, ami csaknem egymillió tonnával kevesebb, mint a márciusban kiadott első becslés, ráadásul főleg az ukrajnai helyzet miatt az is bizonytalan, hogy a csökkentett mennyiséget sikerül-e majd betakarítani - írja a fruitveb.hu

paradicsom

A WPTC 38,8 millió tonnás globális termést prognosztizál a 2022-es évre paradicsomból – fotó: pxfuel.com

Márciusban még 2%-os éves növekedést becsült a WPTC, ma már más a helyzet

Lássuk, hogy miben változtak a kilátások.

Magyarország: 100 ezer tonna

Hazánkban a kiültetések május 25-re befejeződtek, az esőzések miatt csak kisebb területeken maradtak el a munkálatokkal. A kisebb károkat okoztak a helyrevetéses területeken  - ami a teljes terület 30-35%-a - a május végi viharos szelek, de a WPTC a 2022-es évre vonatkozó 100 ezer tonnás prognózist továbbra is fenntartja.

Franciaország: 155 - 160 ezer tonna

A március végén kezdődő kiültetésekkel június elejére végeztek. Az időjárás jellemzően megfelelő volt, csak néhol a csapadékhiány,  illetve egyes állományoknál a május végi 34°C-os napi csúcshőmérséklettel jelentkező hőhullám okozott problémát. A kiégetett területeken a paradicsomot újra kellett ültetni. A betakarítás valószínűleg a szokásosnál korábban kezdődik, a WPTC a korábbi 170 ezer tonnás előrejelzést 155-160 ezer tonnára csökkentette.

Görögország: 380 ezer tonna

Nincs komolyabb probléma a lokálisan előforduló jégesőkön kívül, ezeknek a kártétele még felmérés alatt áll. A jégverést követően tartanak a gombás betegségek kialakulásától. Szerencsére csak kis területeket kellett újratelepíteni, a WPTC termésbecslése itt nem változott, a betakarított mennyiség várhatóan 380 ezer tonna körül alakul majd.


Portugália: 1,45 millió tonna

A kiültetések itt is befejeződtek, a munkálatokat csak lokális esőzések hátráltatták. Portugáliában nem tapasztaltak hőhullámot, ezért jónak mondható az állományok állapota. A tavalyinál kisebb a termőterület, de nem lesz számottevő a csökkenés. A WPTC prognózisa szerint 1,45 millió tonnás betakarított mennyiség várható.

Olaszország: északi régióban 2,75 millió tonna, a déli régióban 2,65 millió tonna

Az északi régióban a kiültetések 92%-ánál tartanak, de mindenhol végeznek június közepére - ezért a  végleges termőterületet majd csak ekkor lehet megmondani.  Szokatlan volt a májusi időjárás, jelentősen meggyorsították az állományok fejlődését a 30°C feletti hőmérsékletek, Ez a betakarítás idejére is hatással lehet, ami a szokásosnál egy héttel korábban, már július 20. környékén megkezdődhet. Az állomány állapota megfelelő, csak az aszály adhat némi okot az aggodalomra.  Bár ez sem jelent akkora problémát, mint más növénykultúrálnál, ugyanis a paradicsomföldek nagy részét Olaszországban kutakról öntözik.  A WPTC előrejelzése az északi régióra 2,75 millió tonna (2021-ben még 3,1 millió tonnát dolgoztak fel).

Délen a feldolgozók és a termelők között született egy megállapodás a felvásárlási szabályokról és a minőségi követelményekről, de az árról eddig még nem sikerült megállapodni. A termeléshez kötött támogatások miatt a szerződéseket június 15-ig kell aláírni, ezért még addig várható, hogy megegyezés születik az árakról is.  A terület biztosan csökken a tavalyihoz képest - főként Foggia környékén, ahol a gazdák nagy számban alternatív kultúrák termesztésére tértek át. A WPTC előrejelzése 2,65 millió tonna a déli régióra, Olaszország egészére pedig 5,4 millió tonna (nem változott a márciusi prognózis adataihoz képest).

Spanyolország: 2,5 millió tonna

A végső idei termőterület még nem ismert, mert a kiültetés a napokban fejeződik be. Az Extremadura régióban a kiültetést esőzések hátráltatták, Andalúziában pedig egy hónappal később fog kezdődni a betakarítás. Extremadurát május végén elérte egy hőhullám (34-37°C), emiatt egyes állományokat pótolni kellett. Jelenleg a WPTC még 2,5 millió tonnás termést becsül, de előfordulhat, hogy ezt a számot majd lefelé kell módosítani.

para

Az időjárási körülmények miatt a nyári betakarítás időpontja sok helyen eltolódhat – fotó: pxfuel.com

Oroszország: 600 ezer tonna

Nehéz biztosat mondani a mostani politikai és háborús körülmények között. Egyrészt a kiültetés 80%-ával már végeztek, az időjárás is jó volt, ezért nem volt indok változtatni a 600 ezer tonnás előrejelzésen. Másrészt  az izoláció hatásai már most kezdenek látszódni: hiányosak a vetőmag-készletek, nincs elegendő szakember, gép, alkatrész, növényvédő szer, műtrágya.

Ukrajna: 200 ezer tonna

A háborús körülmények miatt a WPTC legfeljebb 200 ezer tonnára becsüli az idei termés volumenét.

Egyiptom: 440 ezer tonna

Az időjárási körülmények miatt a nyári betakarítás valószínűleg később kezdődik majd, a minőség egyelőre jónak tűnik,  440 ezer tonnás termést valószínűsít a WPTC.

Tunézia: 850 ezer tonna

Május 30-i állapotok alapján már 12,206 hektáron  kint van az állomány, aminek a 35%-a a Cap Bon régióban található. A fő fajták a Savéra (65%), a Heinz, az Ercole és a Topsport. Az időjárás miatt a kisebb termésátlagok valószínűsíthetők (70-80 t/ha között), így a termés 850 ezer tonna körül alakul majd.

Törökország: 2,1 millió tonna

A déli országrészben a kiültetés már befejeződött, és a termőterület a vártnál kevésbé csökkent, lévén, hogy a gazdák közül sokkal kevesebben tértek át alternatív kultúrákra. A munkálatok északon még zajlanak - itt bevonnak területeket a borsót követően utólag is. A hűvös időjárás lelassította a növények fejlődését. A WPTC 2,1 millió tonnára növelte prognózisát.

Az északi félteke egyéb jelentős termelői

Kalifornia: 10,6 millió tonna

Az USDA/NASS legfrissebb jelentése 10,6 millió tonnás termést prognosztizál csaknem 95 ezer hektáros területről. Továbbra is aggasztó a kaliforniai vízhelyzet, ennek ellenére az állományok állapota megfelelőnek tűnik.

Kanada: 495 ezer tonna

A kiültetések előreláthatóan június közepére befejeződnek, az időjárás kedvezően alakult a lokális jégkártól eltekintve. A WPTC 495 ezer tonnás termést prognosztizál.

Kína: 5,8 millió tonna

A termőterület 51,3 ezer hektár körül alakul, és a WPTC nem változtatott 5,8 millió tonnás termésbecslésén.

Japán: 29 ezer tonna

A márciusi termésbecsléshez képest  nem változott a 470 hektáros termőterület, amin 29 ezer tonnás termés várható a WPTC szerint.

paradicsom

Van, ahol már befejeződött a betakarítás – fotó: pxfuel.com

A déli félteke jelentős termelői - ezeken a helyeken már befejeződött a betakarítás

  • Chile: a betakarítási időszak végén problémát okoztak az özönvízszerű esőzések, a WPTC 1 millió tonna környékére becsüli a betakarított termés mennyiségét
  • Argentína: a teljes feldolgozott mennyiség 625 ezer tonna volt
  • Ausztrália: a paradicsom-feldolgozási szezon május második hetében fejeződött be összesen több mint 227 ezer tonnás terméssel
  • Peru a teljes betakarított mennyiség az előzetes becsléseknek megfelelően 125 ezer tonna volt.