Ezek alapján írták az alábbi cikket, hogy te is pontosan tudd, mire számíthatsz, amikor beadod a kárenyhítési juttatás iránti kérelmedet.

aszály

Aszály – fotó: Oleksandr Sushko/Unsplash

Hogyan működik a kárenyhítési juttatás?

Bizonyos üzemméret felett kötelezően tag vagy a Kárenyhítés rendszerben. Az általad termelt növényektől függően hektáronként 1.500 - 4.500 Ft közötti kárenyhítési hozzájárulást fizetsz. Ez a pénz az, amely bekerül a közös kalapba, az állam is tesz hozzá pénzt és ebből enyhítik a termelők kárait.

Ez azt jelenti, hogy ez a kalap felülről zárt: nem annyit fizet ki, amennyi kár keletkezett, hanem annyi pénzt tud kifizetni, amennyi benne van.

Ez idén valószínűleg kevés lesz, mert a szokásos jég- és viharkárok mellett történelmi léptékű aszály volt hazánkban, ezért sokkal több igényt fognak benyújtani, mint amennyi pénz rendelkezésre áll.

Mit tehetsz azért, hogy jól add be az igényed?

Ebben a helyzetben a legfontosabb az, hogy hibátlan legyen és jól legyenek kiszámolva a sarokszámok. Nem tudjuk, de feltételezzük, hogy a nagy számú és értékű igény miatt a hibák azonnali elutasítási okok lesznek, mert így próbálják majd csökkenteni a terhelést.

Milyen buktatói vannak a Kárenyhítési rendszernek?

Azért, hogy pontosan tudd, érdemes-e beadnod a kárenyhítést vagy eleve nem számíthatsz pénzre.Több buktatója van a Kárenyhítési rendszernek, ezekről fogunk most írni.

Az első buktató a hozamérték-számítás

Ez azt jelenti, hogy amikor valamilyen kár éri a növényeidet, akkor nemcsak a hozamcsökkenés számít, hanem az, hogy a hozamérték csökkent-e? Egy példa erre: Tavaly volt egy növényből hektáronként 6 tonna hozamod és 120.000.- Ft volt az eladási ár, akkor a hektáronkénti hozamértéked 720.000.- Ft volt. Idén beütött az aszály és csak 3 tonna volt a hozam hektáronként, de a termény ára felment 240.000.- Ft-ra, a hozamértéked ugyanúgy 720.000.- Ft volt hektáronként, ezért a Kárenyhítési rendszer szerint nincs hozamérték-csökkenés, így nem fog kárenyhítési juttatást fizetni. Annak ellenére, hogy a valóságban 50% a hozamkiesés.

A második buktató a referenciahozam

Ez egy sarokszám a rendszerben. Azt jelenti, hogy a hozamkiesés szempontjából nem az számít, hogy idén mennyi hozamod lett volna. Hanem az számít, hogy milyen volt az elmúlt 5 éved lejelentett hozam. (Ez azt is jelenti, hogy ha az elmúlt 5 évben számla és bejelentés nélkül adtál el terményt, az csökkenti a referenciahozamod.)

Úgy számolják, hogy az elmúlt 5 év hozamának olimpiai átlagát veszik, növényenként. Ha még nincs 5 éves hozamod az adott növényből, akkor a megyei vagy az országos átlagot nézik, amelyik rendelkezésre áll. (Egy szőlész ügyfelünk mondta ezzel kapcsolatban, hogy nem érti, más termelők hogyan élnek meg a megyei referenciahozam körüli vagy alatti termést hozó szőlőjükből, mert nem lehet: nincs elég bevétel a költségek kitermeléséhez.)

Ez az, amit kiszámolunk helyetted! Díjmentesen és pillanatok alatt: töltsd fel az egységes kérelmed az oldalunkon és emailben elküldjük a végeredményt.

referenciahozam

De mire mész a referenciahozammal?

Ha ismered a refereciahozamod, már előre tudni fogod, hogy mivel számol a Kárenyhítési rendszer. Ezért azt is ki tudod számolni, hogy mennyit fogsz kapni tőlük. Sajnos ez elég kevés pénz is lehet, vagy akár nulla is: ha alacsony a referenciahozamod, előfordulhat, hogy a kisebb káraid után nem kapsz pénzt. Vagy sokkal kevesebbet kapsz, mint ami a valós károd.

Ezért már előre el tudod dönteni, hogy érdemes-e növénybiztosítást kötnöd.

Ha kötsz, annak az az egyik előnye, hogy nem felezik le a Kárenyhítésből kivehető pénzt. A másik előnye az, hogy – az aszálykárt kivéve – nem a referenciahozammal számolnak, ha károd van, hanem azzal a terméssel, amit vártál.

Ezért érdemes megnézned, hogy mennyibe kerülne neked egy növénybiztosítás, kattints ide, töltsd fel az egységes kérelmed és kiszámoljuk!

díj

A harmadik buktató a kárküszöb

A törvény kimondja, hogy a referenciahozamhoz képest minimum 30%-nak kell lennie a károdnak ahhoz, hogy kárenyhítési juttatást kapjál. Ez az első szűrő.

Így, ha ismered a referenciahozamon alapuló kárküszöbödet, akkor tudni fogod, hogy mi az a hozam, amelynél magasabbat nem érdemes bejelenteni a Kárenyhítési rendszerbe, mert akkor nem leszel jogosult kárenyhítésre.

Nálunk ezt is egy gombnyomással kiszámolhatod, próbáld ki a rendszerünk!

kárküszöb