Franciaország ez évi búzatermése 36,8 millió tonnát tett ki, ami – három gyenge év után és a kedvezőtlen időjárás (őszi szárazság, tavaszi fagyok és júniusi hőség) ellenére – normális szintnek tekinthető. Ez az elfogadható átlag azonban körzetenként nagyon különböző eredményeket takar, egyes térségekben kimondottan jó, másutt katasztrofálisan gyenge volt a termés – írja az in.reuters.com.

A legutóbbi két hónapban viszont a világpiaci gabonaárak folyamatosan csökkennek, és az euró erősödése is rontja az európai exportőrök esélyeit. Jelenleg a francia termelők tonnánként 130 eurót kapnak a búzáért, ami 20 százalékkal kevesebb az előző 20 év átlagánál, ezzel szemben az önköltség 190 euró körül mozog, vagyis mintegy 30 eurós EU támogatással kalkulálva is, a termelők tonnánként 30 eurót veszítenek. Ezen túlmenően, a korábbi évek terméskieséseinek hatására a gazdák tartalékkészletei is minimálisra apadtak.

búza

A korábbi évek terméseredményei nem voltak túl kedvezőek – fotó: Shutterstock

Fentiek alapján, a francia búzatermelők tömörülése (AGPB) az ország gabonatermelőinek jövedelmét a 2017/18. évi szezonra, átlagosan 2.000 euróra becsüli, de azt is hozzáteszi, hogy ez a jövedelem az árak további csökkenése esetén 0 és mínusz 10.000 euró közé eshet, azaz veszteségbe csaphat át. Ezt a francia parasztok az előző évek egy gazdaságra jutó, évente mintegy 20.000 eurós bevételkiesése után, rendkívüli állami támogatás nélkül semmiképpen sem tudják kigazdálkodni.

Az AGPB elnöke, Philippe Pinta a következők szerint foglalta össze a francia termelők nehéz helyzetét: „Nagyon aggódunk. Reméltük az árak emelkedését, de ennek valószínűsége nagyon távol van a várható helyzettől”.