A MAGOSZ a közösségi oldalon hívta fel a figyelmet a 2022. január 1. után kötött haszonbérleti szerződésekre vonatkozó jogszabályváltozásra.

Csak objektív szempont fogadható el

Ha a felek magasabb bérleti díjat kötnek ki a szerződésben, már előre, a szerződésben meg kell indokolniuk, hogy miért térnek el a helyben kialakult átlagos díjaktól.

Eltérés pedig csak olyan objektív szempontok alapján lesz lehetséges, mint például

  • a magasabb aranykorona-érték,
  • a terület öntözhetősége, művelhetősége,
  • a közútról való megközelíthetősége.

Fontos, hogy az indokolásban nem lehet hivatkozni a bizonytalan, jövőbeni eseményekre és a haszonbérlő elhatározásától vagy kockázatvállalásától függő körülményekre (pl. "ez a terület nekem megér ennyit").

A törvénymódosítás célja a visszaélések megakadályozása.

Mikor számít aránytalanul magasnak a földbérleti díj?

Az adott településen hatályban lévő bérleti szerződéseket vizsgálja meg a földhivatal, ha az ezekben szereplő átlagos bérleti díjat meghaladja, akkor aránytalanul magasnak számít az összeg.

A 2022. január 1-től életbe lépő szabályozás értelmében a földhivatal köteles lesz elutasítani az olyan föld-haszonbérleti szerződéseket, amelyekben aránytalanul magas bérleti díj került megállapításra. Előfordul ugyanis, hogy túlzottan magas bérleti díj megadásával kerülik meg a földtulajdonosok a helyben lakókat.

Szintén lényeges változás, hogy a 2022. január 1. után megkötött bérleti szerződések esetében a bérleti díj megfizetését igazolni szükséges (banki átutalás igazolása vagy postai utalvány).

Indexkép: Envato