Szakértők szerint érdemes lenne a fatüzelés mikéntjét ugyanúgy oktatni, mint az autóvezetést. Az ismeretek hiánya ugyanis több szempontból káros lehet: egyrészt károsíthatjuk vele az egészségünket, másrészt szennyezhetjük a környezetünket, a levegőt, ráadásul még az anyagiak terén is a rövidebbet húzhatjuk.

tűzifa

Szakértők szerint érdemes lenne a fatüzelés mikéntjét ugyanúgy oktatni, mint az autóvezetést – fotó: pixabay.com

Miért nem szabad vizes fával fűteni?

Ennek több oka is van:

  • köztudott, hogy a víz nem éghető, így minden nedvesség csak hátráltatja a fa égését
  • normál esetben a száraz fa égésekor keletkező gázok biztosítják a keletkező hőenergia kétharmadát. Nedves fa égése esetén viszont az alacsony égési hőfok következtében a fából felszabaduló gázok nem égnek el, hanem füst, korom és vizes kátrány keletkezik belőlük. A kátrány lerakódhat a kéményben, elzárhatja a füst útját, így szén-monoxid mérgezést okozhat, vagy átszivároghat a kémény anyagán és barna foltokat okozhat a falon.

A jó tűzifának 20% alatti a nedvességtartalma, de még jobb, ha ez az érték 10-15% között van. A frissen kivágott fa viszont 40-50% vizet tartalmaz, így az égésekor a víz elpárologtatása a benne lévő energia jó részét elnyeli.

tűzifa

Ha a tűzifa fel van darabolva és védett helyre van betárolva, akkor egy év alatt tökéletesen kiszárad – fotó: pixabay.com

Meddig kell száradnia a tűzifának?

A tűzifa megvásárlása után nagyon lényeges a fa megfelelő tárolása. Erre azért kell nagyon odafigyelni, mert csak az optimális körülmények megteremtésével biztosítható, hogy a tűzifa minél gyorsabban tüzelésre alkalmas állapotba kerüljön, azaz kiszáradjon.

A fa kiszáradása időigényes folyamat (pláne akkor, ha "sikerült" egy frissen vágott szállítmányt beszerezni), de azt a megfelelő tárolás jelentősen felgyorsíthatja.

Ha a tűzifa fel van darabolva és védett helyre van betárolva, akkor egy év alatt tökéletesen kiszárad.

Néhány tanács, amit érdemes megfogadni:

  • a téli tüzelőt célszerű lenne már kora tavasszal vagy a tavasz folyamán beszerezni, majd felaprítani - ezzel 6-9 hónapja is lesz a fának arra, hogy elég száraz legyen a fűtésszezon indulásáig
  • vannak olyan fafajok - mint pl. a tölgy, cser - amelyek több évig is száradnak,  lényegesen hosszabb ideig, mint a bükk vagy a gyertyán esetében
  • a fa aprítását, minél hamarabb el kell végezni mert a fa rönkben vagy kugliban nem tud hamar kiszáradni - inkább elkezd romlani, korhadni veszítve a fűtőértékéből.
  • a felaprított tűzifát rakjuk össze egy raklapot alátéve szellősen oda, ahol a szél és a nap is éri. A rakat tetejét (kizárólag csak a tetejét) takarjuk le egy hullámpalával, vagy nejlondarabbal

fűtés

Ahhoz, hogy az égés tökéletes legyen három feltételnek egyszerre kell teljesülnie – fotó: pixabay.com

A jó begyújtás titka

Sokan nincsenek tisztában a begyújtás helyes módjával sem: a vastag fát alulra kell rakni, felfelé haladva pedig fokozatosan a vékonyabbakat. A tüzet mindig felül kell meggyújtani, ott, ahová a vékony fát tettük. A tűz a hősugárzás miatt lefelé terjed, így csak annyi fagáz fog felszabadulni, amennyi rögtön el is tud égni.

Ahhoz, hogy az égés tökéletes legyen három feltételnek egyszerre kell teljesülnie: ilyen a magas hőmérséklet, az égésgázok és az oxigén megfelelő keveredése, valamint idő az égéshez, mielőtt leadja az energiát és lehűl a füstgáz. Ha bármelyik feltétel hiányzik, akkor csak füst keletkezik, nem pedig meleg. Tisztítsuk ki a  kéményt is rendszeresen, mert a tökéletlen égéskor keletkező kátrány eldugíthatja azt, ami nagyon veszélyes lehet, szén-monoxid-mérgezést okozhat.