Akkora árzuhanást még sosem élt meg a kőolajpiac, mint 2020-ban – mondta el Deák András György, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa az InfoRádiónak.

A szakértő szerint a karanténintézkedéseken túl az évek óta tartó keresletcsökkenés és strukturális problémák is közrejátszottak a hatalmas árzuhanásban. A piac rugalmatlansága miatt a válság az Egyesült Államokban néhány napra negatív olajárakat generált, vagyis a termelő fizetett azért, hogy valaki elvigye tőle a kitermelt nyersanyagot.

Egyelőre jelentős visszaugrás van az olajfogyasztás tekintetében – fotó: fendt.com

„Ami igazából megmentette a piacot, az a karanténintézkedések feloldása volt. Nem tudjuk, hogy ez meddig marad így, de most egyelőre jelentős visszaugrás van az olajfogyasztás tekintetében. Egész egyszerűen a kartellnek nem volt más választása, hiszen nem tudták volna hová tenni fizikailag azt az olajmennyiséget. Az árkérdés március, április folyamán majdnem hogy másodlagossá vált, mert, ha ilyen fokú túltermelés van, akkor az árak bármeddig eshetnek, akár negatív tartományba is” – hangsúlyozta a szakember.

Deák András György szerint a

mostani válság hatására kínálati és keresleti oldalon is várhatóan rugalmasabbá válik az alkalmazkodás a rendkívüli helyzetekhez, így elkerülhetők lesznek a jelentős és hirtelen árváltozások

– hangzott el az InfoRádió műsorában.

Eközben az Index arról számolt be, hogy a British Petrol 10 ezer munkahelyet szüntet meg világszerte. A döntés magyar munkavállalókat is érinthet. A megszűnő pozíciók nagyobb része irodai lesz és a lap információi szerint Chevron és a Shell is hasonló intézkedéseket tervez.

A holtankoljak.hu információi szerint szerdától várhatóan bruttó 3 forinttal emelkedik a benzin átlagára a hazai töltőállomásokon. A gázolaj ára úgy néz ki, hogy a hét közepén változatlan marad. Így az átlagárak az alábbiak szerint alakulnak:

95-ös benzin: 341 Ft/liter

Gázolaj: 351 Ft/liter