Szakmai programmal indult az ADAMA évzáró eseménye: dr. Sélley Tamás vezérigazgató és Dajka Péter kereskedelmi vezető a 2016-os év tapasztalatairól és a jövő évi várakozásokról osztották meg a gondolataikat a meghívott vendégekkel. A szakmai előadások sorát Zeher Balázs, az ADR Logistics ügyvezetője zárta, aki a veszélyes és különösen érzékeny áruk tárolásáról, kezeléséről és szállításáról beszélt.

75 hatóanyag veszélyben

A világ növényvédő szer piacának több mint 90 százaléka 4 cég kezében összpontosulhat a közeljövőben, a napjainkban zajló egyesülési hullám következtében – mondta el a cég vezérigazgatója, aki előadásában a globális és európai trendeket tekintette át. A növényvédő szerek előállítása köztudottan költséges, hiszen a hatóanyagok fejlesztése drága dolog. 2009 óta ráadásul az unióban a korábbi kockázat alapú engedélyeztetést felváltotta a veszély alapú elbírálás, amely sokkal szigorúbb, mint az eddigi gyakorlat. 2019-ig az összes jelenlegi hatóanyagnak át kell esnie ezen az új engedélyeztetési metóduson, így az EU-ban használt 400 legfontosabb hatóanyagból emiatt 75 veszélyben van, hangzott el az előadásban.

Dr. Sélley Tamás

Dr. Sélley Tamás: A hatóanyagok kivonása komoly következményekkel járhat – fotó: Agroinform.hu

Dr. Sélley Tamás ismertette azt az uniós tanulmányt is, amely a 75 veszélyben lévő hatóanyag kivonásának hatásait mérte fel. A lépés nagy valószínűséggel terméscsökkenést, drágább előállítást, környezetvédelmi problémákat, a munkahelyek számának akár 17 százalékos csökkenését is hozhatná, de egyes kultúrák esetében az export-import arányok eltolódását is okozhatná.

ADAMA: napraforgóban és repcében a legerősebb

A nemzetközi porondról Dajka Péter kalauzolta hazai terepre a vendégeket, a kereskedelmi vezető az ADAMA 2016-os eredményeiről tartott beszámolót. Az előző évek dinamikus növekedése idén sem állt meg a cégnél, de a növekedés üteme mérséklődött 2016-ra. Az ADAMA továbbra is őrzi negyedik helyét a piacon. Dajka Péter szerint a teljes magyar növényvédő szer piacot a gyártói eladások esetében mintegy 6-8 százalékos forgalomcsökkenés jellemezte idén, ez a trend az ADAMA-nál is jelentkezett. „A piacon általánosan és országosan is csökken a növényvédő szer felhasználás, azonban mi a nyugati országrészben egyáltalán nem, vagy kisebb mértékben tapasztaltuk ezt, a keleti megyékben viszont nagyobb mértékű visszaesést regisztráltunk” – állapította meg a kereskedelmi vezető.

Dajka Péter

Dajka Péter: Az idei évben sem állt meg a növekedés a cégnél, bár a magyar növényvédő szer piacot forgalomcsökkenés jellemzi – fotó: Agroinform.hu

Beszámolója szerint idén az előző évekhez képest is korábban kezdődött a tavaszi szezon, itt jelentős forgalomerősödést tapasztaltak, és az őszi kalászosoknál egyre szélesebb körben alkalmazott gyomirtásnak köszönhetően ezen időszak eredményei is jelentősen javultak. Habár a rovarölő szerek és a gombaölő szerek aránya csökkent idén, a gyomirtó szerek forgalma kiemelkedő volt, a cég két kultúrában: a napraforgóban és repcében igen erősnek mutatkozott.

Szakértői klub

A cég „hitvallása”, hogy az agrárközösséggel folyamatosan egyeztetve keresi azokat gyakorlatias és innovatív megoldásokat a növényvédelemben, amelyek előremozdítják az ágazatot, illetve amivel hozzájárulhat a gazdálkodók eredményességéhez. Ennek szellemében, és elsősorban nem forgalomgenerálás céljából hozta létre az ADAMA saját Szakértői Klubját is, amelynek célja, hogy a piacot foglalkoztató kérdésekre a termelői kör bevonásával tudjon válaszokat adni, új ötleteket kidolgozni. Az itt folyó szakmai munka kézzel fogható produktuma például a Legato Trio termék kifejlesztése, mely egy három hatóanyag kombinációjú (diflufenikán, pendimetalin és klórtoluron) készítmény, és a kalászosok őszi gyomirtásának egyik meghatározó szereplője lehet a piacon az elkövetkezendő években.

Adama

A Legato Trio a kalászosok őszi gyomirtásának egyik meghatározó szereplője lehet a piacon – fotó: Agroinform.hu

Félúton a fejlesztő és generikus cégek között

A Legato Trio esete is tökéletesen jelzi, hogy az ADAMA a fejlesztő cégek és a generikus cégek között valahol félúton pozícionálja magát. A cég ugyanis hagyományos értelemben nem tekinthető kutató-fejlesztő vállalatnak, ugyanakkor nem is klasszikus generikusként viselkedik a piacon, hiszen tevékenységük fontos része a szakmai alapú gondolkodás, a fejlesztés, az új ötletek piacra dobása.

Könnyedebb hullámokon

A szakmai előadásokat követően könnyedebb programok következtek. A „Rólunk mondják” programpont keretében a meghívott partnerek egy mini közvélemény kutatás keretében interaktív módon értékelhették az ADAMA tevékenységét, szolgáltatásait, nyilatkozhattak a cég erősségeiről és gyengeségeiről. Ezt követően Zsédenyi Adrienn koncerttel fűszerezett hangulatos vacsorán és a wellness részlegen kapcsolódhattak ki a vendégek.