Februárban immár ötödik alkalommal rendezi meg a PREGA – Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferenciát és Kiállítást az Agroinform.hu. Szervező partnere ismét a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Magyarország legismertebb agrárkonferenciájával kiérdemelték, hogy az Európai Precíziós Gazdálkodási Nemzetközi Konferenciát (ECPA) 2021-ben Magyarországon rendezzék meg. Győrffy Balázst a kezdetekről és a precíziós gazdálkodás térhódításáról egyaránt kérdeztük.

Győrffy Balázs

Győrffy Balázs: "Ma, amikor a munkaerő oly szűkösen áll rendelkezésünkre oda kell figyelni arra, hogy a legújabb technológiai megoldásokat hogyan és milyen gyorsan tudjuk beépíteni a saját működési gyakorlatunkba." – fotó: Agroinform.hu

A 2015-ben útjára indított PREGA-ban milyen lehetőséget látott meg NAK? Hiszen akkor még nem lehetett tudni, hová fut ki a dolog.

Azt már akkor is tudtuk, hogy a precíziós technológiáknak egyre meghatározóbb szerepe lesz a magyar mezőgazdaságban is. Úgy láttuk, hogy ehhez a folyamathoz a PREGA-konferencia tudásanyaggal, szemléletformálással nagyban hozzájárulhat. Ez pedig a kamarai tagságunk számára előrelépést jelenthet eredményességben, versenyképességben, színvonalban, ezért támogatnunk kell az eseményt.

Ma, amikor a munkaerő oly szűkösen áll rendelkezésünkre – ki gondolta volna ezt tíz évvel ezelőtt? – különösen oda kell figyelni arra, hogy a legújabb technológiai megoldásokat hogyan és milyen gyorsan tudjuk beépíteni a saját működési gyakorlatunkba. Hiszen a versenytársaink megteszik ezt, a saját költségeik csökkentése érdekében.

A külföldi, nemzetközi versenytársakra gondol?

Külföldire, belföldire egyaránt. Magyarországon most már több ezerre tehető azok száma, akik ilyen megoldásokkal gazdálkodnak. Ők egyfajta húzóerőt is jelentenek a többiek számára.

Fontos számunkra, hogy a precíziós gazdálkodás komplett működési rendszert és gondolkodási formát is jelentsen.

Hiszen az ennek során keletkező óriási adatözön hatalmas értéket hordoz. Ezeket olyan információvá kell tudni gyúrni, amely a napi gyakorlatban és a hosszabb távú gazdasági döntésekben egyaránt releváns segítséget nyújthatnak.

Győrffy Balázs

"Sokan és sokat tettünk azért, hogy a gazdálkodók egyre jobban megértik, nem lehet elzárkózni a technológiai kihívások elől." – fotó: Agroinform.hu

Mennyit fejlődött a precíziós gazdálkodás 2015 óta?

Sokan és sokat tettek, tettünk azért, hogy a gazdálkodók egyre jobban megértsék, nem lehet elzárkózni a technológiai kihívások elől. Másrészt a generációváltás küszöbén álló cégek esetében a fiatalok is hoznak egyfajta bátorságot ami jó esetben nem vakmerőség – az új dolgok kipróbálásában.

Hogyan áll a generációváltás? Milyen mértékben lépnek be a fiatalok a pályára?

Nagyon nehéz erre válaszolni, egzakt felmérések ugyanis nincsenek. Nem látjuk előre, hogy amikor egy gazdaság vezetője már inkább a nyugdíjas éveit szeretné élni, a következő generáció átveszi-e tőle a stafétabotot.
Vannak olyan vállalkozások – sajnos a saját környezetében is láthatja az ember –, amelyeket nem tud vagy nem akar továbbvinni az új generáció. Akkor vagy értékesítik a gazdaságot, vagy valamilyen alternatív megoldást keresnek. Tehát nehéz megmondani, hogy a jelenlegi vállalkozásokból tíz év múlva hány olyan lesz, amelyet folytatnak a fiatalok. Remélem, minél több, mert ha nem, akkor arra kell készülni, hogy a vállalkozások száma csökkenni fog.

PREGA

„Amiben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara legfőképpen segíteni tud, az az információk gyűjtése, szintetizálása és a tagsághoz való eljuttatása.” – fotó: Agroinform.hu

Hogyan lehet erre készülni?

Látni kell, hogy egyfajta birtokkoncentráció már megindult, ettől függetlenül is. Lehet ezt szeretni is, meg elutasítani is, de mindenképp így van. Még csak nem is magyar specialitás, ez általános világtrend, hiszen kell egy bizonyos méret az eredményes gazdálkodáshoz.

Persze van mód a kivédésére is. Például az, ha a gazdálkodó nem szántóföldi növényeket termeszt a 20 hektárján, hanem mondjuk kertészettel foglalkozik. Ehhez azonban anyagi és szellemi befektetésre egyaránt szükség van, így nagyon komoly elhatározást kíván.

Tehát a rendelkezésre álló földterület intenzívebb kihasználása lehet az egyik megoldás. A másik út pedig a szövetkezésben rejlik.

Ez az, amit a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara sok szakemberrel együtt minden adandó alkalommal hangsúlyoz. Természetesen önkéntes együttműködésről beszélünk. Ez a formáció lehetőséget kínál arra, hogy a kisebb méretű termelők is megállják a helyüket a piacon.

Milyen akadályokat lát még a precíziós gazdálkodás előtt? Mit lehet tenni a lebontásuk érdekében?

Először is jogszabályi finomhangolásokat kell még végezni. Például – és ez sem magyar specialitás – a digitális eszközök használatával kapcsolatban, hogy az abból nyert adatok gyűjtése, tárolása és felhasználása megfelelő törvényi keretek között történjen meg.

Beszélnünk kell még a magas árakról is. Az új technológiák először mellbevágó összegekért jelennek meg a piacon. Később azonban – mint ahogy ezt a például a számítógépek esetében megfigyeltük – a technológia fejlődése mellett az árak mérséklődnek, ez kedvez a beruházni szándékozó gazdálkodóknak. Ráadásul, ha mind többen vásárolják, az is jótékonyan hat az árakra.

PREGA

"A precíziós technológiáknak egyre meghatározóbb szerepe lesz a magyar mezőgazdaságban, a PREGA-konferencia tudásanyaggal, szemléletformálással ehhez nagyban hozzájárulhat." – fotó: Agroinform.hu

Amiben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara legfőképpen segíteni tud, az az információk gyűjtése, szintetizálása és a tagsághoz való eljuttatása. Ez az egyik legfontosabb feladatunk. Ehhez még hozzá teszem azt is, hogy a jogalkotásban jó partneri viszony fenntartására törekszünk az agrártárcával, hogy be tudjuk csatornázni azokat az információkat, tapasztalatokat, amelyek a tagságunktól érkeznek.

Mivel készül a következő, februári PREGA-ra? Kaphatunk-e valami előzetest?

A beszédvázlatomat még nem ismertetném, de annyit elmondok, hogy a legfontosabbnak a nyitottságot tartom. Kérdezni, informálódni a mai világban nem ördögtől való, erre égetően szükség van. Legyen mindenki kíváncsi, próbáljon meg minél többet megtudni a precíziós technológiákról, hogy felelős döntéseket tudjon hozni a saját gazdálkodásáról!

PREGA 2019 – Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás
Időpont: 2019. február 19-20.
További információ és jelentkezés itt.

PREGA