A kínai gabonafelvásárlók az elmúlt időszakban folyamatosan a világpiacot figyelik, ennek köszönget, hogy sikerült nekik hatalmas mennyiségű búzát vásárolni Ausztráliából és az Egyesült Államokból.

Soha nem volt még ilyen

Az utóbbi években nem fordult még elő olyan, hogy Kína ilyen nagy mennyiségben vegyen amerikai gabonát. Emellett ausztrál és kanadai forrásból sem szoktak ennyit felvásárolni. Ennek a fő oka, hogy tavaly a hatalmas esőzések feláztatták a főleg télen termelő területeiket. A károk valódi értékét maguk sem ismerik még teljesen, de nyáron közzétették, hogy idén rekordmértékű volt a termés. Az előző évhez képest közel 1 százalékkal, 134,53 millió tonnát sikerült learatniuk - írta meg az Infostart.

A legnagyobb gond, hogy hiába tudtak aratni és volt elegendő a termés, ha az emberi fogyasztásra alkalmatlan volt. Emiatt pedig hiánycikk lett a minőségi búza, amiből a liszt készült volna.

Pótlásra van szükség

Kínának tehát egy mennyiségben kell búzát vásárolnia, hogy kipótolhassa a hazai mennyiséget, hogy feltöltesse az állami tartalékokat. Azok ugyanis az utóbbi évek rendkívül magas árai miatt teljesen kimerültek. Talán ez magyarázza meg legjobban, hogy Kína miért vásárol fel szinte minden gabonát a világban.

Hiába a feszültség

Hiába nincsen jóban Kína és Amerika, az ázsiai ország mindent megtesz azért, hogy megvegye a piros lágyszemű őszi búzát. Az utóbbi három hétben összesen 680 ezer tonnára emelkedett az amerikai felvásárlásuk. Még október elején bejelentették, hogy 220 ezer tonnát vesznek azonnali hatállyal, ami Kína legnagyobb egyszer amerikai gabonavásárlása volt az utóbbi években.

Ehhez jön hozzá, hogy az elmúlt három hónapban további francia, ausztrál, valamint kanadai terményt is vettek. Nem csoda, hiszen a búza világpiaci ára fokozatosan csökken, így az elmúlt hónap végére hároméves mélypontra esett. Eddig legalább 2,5 millió tonnát vásároltak a világ minden pontjáról, amiből 1,8 millió tonna francia búza lehet.

Az utóbbi hónapokban Pekingben sikerült annyi új és régi ausztrál búzát venni, amennyihez csak hozzá tudott jutni. Az El Nino időjárási jelenség miatti aszály és az árak emelkedésének ellenére Kína még a múlt héten is járt a kontinensen. Az eddig eladások megközelítik a négymillió tonnát a 2023-24-es időszakban.

Mi a helyzet a kvótarendszerrel?

Ez mind szép és jó, azonban Kína kvótarendszert alkalmas az alapvető élelmiszerek behozatalára. Az már szinte biztos, hogy a búza éves keretét túllépik, hiszen a kvóta szerint 9,636 tonna import engedélyezett 1 százalékos vámvétellel, a vásárlások 90 százaléka pedig a kormányzati vállalatokhoz megy. Efelett a vám 65 százalékra emelkedik, ami már pénzügyi akadályt jelent, kiszorítva ezzel a magánvásárlókat.

Kína minden búzát felvásárolna, csak a kvótarendszer akadályozza meg ezt - fotó: pexels.com

A világ legnagyobb importőre

Az amerikai adatok szerint a tavalyi gazdasági évben Kína volt a legnagyobb importőr búzából. 13,28 millió tonnát rakodtak ki, ami hatalmas emelkedés az egy évvel korábbi 9,57 millió tonnáról. Ausztrália 7,66 milliót szállított, ami az összmennyiség 57,7 százaléka. A második legnagyobb búzaimportőr Törökország volt 12,5 millió tonnával, amit aztán az Európai Unió követett 12,09 millió tonnával.