Május végéig biztosan érvényben marad az árstopként is emlegetett élelmiszer-kereskedelmi szabályozás, de egyre nagyobb a bizonytalanság afelől, mi történik a kivezetés után. A Gránit Alapkezelő szenior makrogazdasági elemzője, Regős Gábor szerint komoly áremelkedések jöhetnek, különösen egyes, eddig erősen szabályozott termékek esetében.
Regős szerint nem sok esély van arra, hogy a jelenlegi alacsony árak tartósak maradjanak, ha az árrésstop megszűnik. Példaként említette, hogy míg a csirkemellfilé már az intézkedés előtt is alacsony, 10 százalék körüli árréssel szerepelt a boltok polcain, más termékeknél – mint például a nem saját márkás tej vagy liszt – ez akár a 60-70 százalékot is elérhette. A jövőben is termékspecifikusan fogják alkalmazni az árréseket a boltok, így egyes árucikkek ára akár meg is duplázódhat, míg másoknál alig lesz változás.
A szakértő szerint jelenleg május végéig tart a szabályozás, de az sem kizárt, hogy csak júliusban vezetik ki, amikor a bázishatások miatt kevésbé okozna inflációs sokkot. Az év végéig tartó hosszabbítás lehetősége is napirenden van.
Az árrésstop érzékelhető mértékben, akár 0,8-1,0 százalékponttal is mérsékelhette az inflációt – ez már a háztartások szintjén is megjelenő különbség lehet. Ugyanakkor fontos látni, hogy még így is magasabbak az árak, mint egy évvel korábban. Az árfigyelő adatai alapján azonban sok termék ára csökkent: több mint 890 élelmiszer esetében regisztráltak áresést. Közülük 23 termék ára több mint 50 százalékkal, 103 terméké pedig 40–50 százalékkal mérséklődött.
Bár az árrésstop nem veszélyezteti az élelmiszer-biztonságot, más kockázatokat nem lehet kizárni. A kereskedelmi láncok egy része például a nem érintett termékeknél is árengedményt kért a beszállítóktól, ami minőségromlást vagy kisebb kiszereléseket eredményezhet.
Forrás: Világgazdaság
Indexkép: Pixabay