A rendelet alapján lakossági személy nem vásárolhat olyan műtrágyát, amelynek az ammónium-nitrátból származó nitrogén tartalma nagyobb mint 16 tömegszázalék. Ez a mennyiség a műtrágyában 45,7% ammónium-nitrátot jelent. Ha a műtrágya ettől magasabb százalékban tartalmaz ammónium-nitrátot, a gazdasági szereplő csak szakmai felhasználónak, vagy másik gazdasági szereplőnek értékesítheti – írja a Nébih közleménye.

A szakmai felhasználó esetében a szerhasználatot a teljes és részidős mezőgazdasági tevékenység is  indokolhatja, mely nem feltétlenül kapcsolódik a föld méretéhez. Fontos azonban, hogy a szakmai felhasználók más személynek nem adhatják tovább a készítményeket!

műtrágya kijuttatás

Gazdasági szereplő csak szakmai felhasználónak, vagy másik gazdasági szereplőnek értékesíthet műtrágyát – fotó: Agroinform/Makai Róbert

A gazdasági szereplő az értékesítés során köteles:

  • tájékoztatni partnereit az aktuális előírásokról, azok módosításáról,
  • ellenőrizni a vevőket,
  • a vevői nyilatkozatot beszerezni,
  • a tranzakciókat nyilvántartani és időszakosan megőrizni, valamint
  • a gyanús tranzakciókat, a hiányt és a lopást jelenteni.

Mindezen feladatokról az értékesítő személyzet számára oktatást is kell tartania.

Az értékesítést és a nyilvántartást a Budapest Főváros Kormányhivatala ellenőrzi. A  szabályozással kapcsolatban részletes tájékoztató, a vevői nyilatkozat sablonja, adattartalma a BFKH  Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály Kereskedelmi Osztályának oldalán található.

műtrágya kijuttatás

A műtrágya ára átlagosan 7,9 százalékkal csökkent – fotó: MTI/Rosta Tibor

A műtrágyák árának alakulása 2020-ban

A műtrágya ára átlagosan 7,9 százalékkal csökkent. A műtrágyaárak 2020 első negyedévében voltak a legalacsonyabbak (–10,1 százalék) az év folyamán, év végére azonban növekedni kezdtek az előző év azonos időszakához képest. A monoammónium-foszfát (MAP) tonnánkénti ára 2020-ban az első negyedévi 123 ezer forintról 126 ezerre nőtt az év végére. Az NPK 15-15-15 az utolsó negyedévben 4,6 százalékkal volt olcsóbb, mint egy évvel korábban, amikor átlagosan 107 ezer forint volt az ára – írja az AKI elemzése.

A kálium-klorid ára 6,1 százalékkal csökkent (102 ezer forintra) 2019 negyedik negyedévéhez képest. A 27 százalékos nitrogéntartalmú mészammon-salétrom (MAS, CAN, pétisó stb.) értékesítési ára 2020-ban 58 ezer forintos szintről indult, majd a második negyedévben történt emelkedést követően az átlagár 11,3 százalékkal lett alacsonyabb az év végére az előző év azonos időszakához képest. A MAS ára 2020 második negyedévében volt a legalacsonyabb (53 ezer forint).