A közelmúltban Kína glifozát gyártásának 43 százalékos csökkenéséről jelent meg egy közlemény az agropages hírportálon, a kínai kormánynak a foszforfelhasználás korlátozására vonatkozó intézkedésére hivatkozva. Ennek alapján a szer használói közül több dél-amerikai és európai vállalat annak drágulásától, sőt a glifozát világpiacának teljes összeomlásától tart, mivel másik ország nem lenne képes a kínai termelés teljes volumenét átvenni.

A kínai glifozáttermelés azonban jelenleg stabilnak mutatkozik, semmi jel nem utal arra, hogy a kínai kormány korlátozni szándékozik a glifozát gyártását, viszont a sárgafoszfor felhasználását valóban vissza akarja fogni tekintettel annak környezetszennyező hatásaira (főleg a Jangce folyóban). A kínai foszforlelőhelyek 60 százaléka ugyanis a Jangce folyó völgyére összpontosul, a peszticidek azonban csak kis mértékben járulnak hozzá a folyó elszennyeződéséhez.

növényvédőszer

Kína tagadja, hogy csökkenteni tervezné a glifozát előállítását – fotó: Agroinform.hu

Az utóbbi időben a világpiacon valóban bekövetkezett bizonyos áremelkedés, de ennek legfőbb oka a globális (elsősorban amerikai) termelésnek a kereslet csökkenése következtében fellépő visszaesése. A glifozát világpiaci ára az utóbbi közel egy évben folyamatos csökkenést mutat, amely csökkenés Kínában ez idő alatt a 25 százalékot is meghaladta, a kínai gyártók azonban nem számítanak további árcsökkenésre.

A szer amerikai forgalmazását elsősorban mozgató vállalat a Bayer AG vezetője viszont úgy nyilatkozott, hogy az USA-ban a glifozát jövője bizonytalan, mivel a felhasználók nagy része meg akarja várni, hogy lesz-e több feljelentés a cég ellen a glifozát esetleges rákkeltő hatása miatt. Idén ugyanis az amerikai bíróság jogosnak ítélte két rákbeteg panaszát, miszerint a non-Hodgkin's lymphoma (NHL) betegségüket a glifozátot tartalmazó gyomirtó szer, a Roundup okozta. A Roundup a Monsanto terméke (a cég kétes ügyeiről itt írtunk), az amerikai vállalatot viszont felvásárolta a német Bayer, ami így a pereket is megörökölte.

A glifozát a világon az egyik legtöbbet használt gyomirtó szer hatóanyag. Bár használatának a növénytermesztésben számos előnye van, az esetleges egészségkárosító hatása miatt (amiről komolyan megoszlanak a vélemények) Európában is egyre több állam fontolgatja a betiltását, vagy legalábbis korlátozását.

Bár az Európai Unió 2017-ben 5 évvel meghosszabbította a glifozát alapú növényvédő szerek engedélyét, ennek ellenére Ausztria a közösségben elsőként betiltotta a glifozát teljeskörű felhasználását idén nyáron, Franciaországban pedig 20 város polgármestere is hasonlóan rendelkezett. Németország lesz a következő uniós tagállam, ahol a szert teljesen betiltják 2024-es határidővel.