Nemrégiben Dimitrij Medvegyev miniszterelnök bejelentette, hogy Oroszország 2020-ig megduplázva, a 15 milliárd dolláros érték fölé kívánja emelni a Kínát, Indiát, Bangladest, Mianmart és Indonéziát magába foglaló térségbe irányuló élelmiszerexportját.

Petr Szamojlenko, az orosz stratégiai tanulmányok intézetének szakértője pedig úgy nyilatkozott, hogy Moszkva számára az egyik legfontosabb prioritás gazdasági befolyásának növelése, különösen a mezőgazdasági termények exportja révén. Az orosz szövetségi statisztikai ügynökség, a Rosz-stat szerint, tavaly az első kilenc hónapban az ország kereskedelmi forgalma megközelítette a 100 milliárd dollárt a régióban, míg a teljes külkereskedelem 403 milliárd dollárt ért el.

élelmiszerA liszt, keményítő és tésztafélék arányát szeretnék növelni – fotó: Shutterstock

Jóllehet, ma még szinte kizárólag gabonát exportál Oroszország, azonban a nagyobb nyereség érdekében az a cél, hogy növeljék a feldolgozott termékek – így a liszt, keményítő, tésztafélék, takarmány – arányát. Emellett Észak-Kínát még tengeri halakkal, sőt, ivóvízzel is elláthatják – jelentette ki a Plehanov közgazdasági egyetem professzora, Szvetlana Ivanova. Másrészt David Dawe a FAO részéről úgy véli, hogy a kelet-oroszországi térségben nagy lehetőség nyílik a szója, kukorica és húskivitelre, ugyanakkor a világélelmezési szervezet szerint, Japánban és Indonéziában egyre nő a búza és a hústermékek iránti igény.