Személyi jövedelemadó

Az SZJA kapcsán 2 fontosabb változás lép érvénybe 2022-től.

  • Egyrészt a 25. életévüket be nem töltött fiatalok munkabérét, más nem önálló tevékenységből és egyes önálló tevékenységből származó, összevont adóalapba tartozó jövedelme után az előző júliusi bruttó átlagkereset szintjéig nem fizet szja-t.
  • Másrészt pedig február 15-től a gyermeket nevelők visszakapják a 2021-ben befizetett szja-t Az adó-visszatérítés éves maximuma 809 ezer forint, a VISSZADO nyilatkozat kitöltésének és beküldésének határideje december 31.!

Egyéni vállalkozások átalányadózása

Az átalányadózás bevételi értékhatára az eddigi 15 millió forintról a mindenkori éves minimálbér tízszereséig emelkedik és az egyes tevékenységekre alkalmazható költséghányadok is kedvezőbbek lesznek. A jövedelem az éves minimálbér feléig adómentes, ami 40 százalékos költségátalánnyal számolva azt jelenti, hogy kétmillió forint bevételig az átalányadózóknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Erről korábban ITT írtunk.

További, részletes információk a NAV honlapján.

Egyéni vállalkozó vs. őstermelő

Szintén változások lépnek életbe az agrár egyéni vállalkozók működési formájának változtatása kapcsán, amennyiben őstermelőként szeretnék folytatni a tevékenységüket. Az szja-törvény mostani módosításával lehetővé válik, hogy őstermelőként is tovább folytathassák az értékcsökkenési leírást, illetve változások lépnek életbe az őstermelők kiegészítő tevékenységeit illetően. Az őstermelők tevékenységeit leginkább befolyásoló jogszabály-változásokról a MAGOSZ főtitkárát, dr. Cseh Tibort kérdeztük korábban, az interjú ITT érhető el.

traktor a szántóföldön

Gazdálkodókat érintő jogaszabály-változások lépnek életbe 2022-től – Fotó: Envato

Általános forgalmi adó

2022-től lehetőség lesz az adó elévülését követően is, az ok bekövetkezését követő 1 éven belül arra, hogy az adóalany az adóhatóságtól kérelmezze az eladónak tévesen megfizetett áfa visszafizetését, írja az Index. Viszont fontos tudni, hogy a NAV ezentúl nem készíti el a vállalkozások áfa-bevallását.

2022-ben és utána is érvényes marad a fordított adózás a gabonafélék esetében.

Munkáltató terhek változása

  • 2022. január 1-től megszűnik a munkáltatókat terhelő, a bérjövedelmek után fizetendő 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás.
  • A szocho mértéke 13 %-ra változik 15,5 %-ról.
  • A kifizetőt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) mértéke is 13 %-ra csökken.

SZÉP-kártya

2022-től a Széchenyi pihenő kártya éves rekreációs kerete újra 450 ezer forint lesz, amely keretig a kifizetőnek 15 % szja-t és 13 % szochót kell fizetnie. A keret feletti feletti rész vonatkozásában pedig a közteher 33,04 %.

A Szép-kártya zsebei továbbra is átjárhatóak maradnak, ráadásul a vendéglátás alszámlára utalható 150 ezer forint 2022. február 1. és 2022. május 31. között a boltokban élelmiszerre (alkohol és dohány kizárva!) is költhető.

Minimálbér és garantált bérminimum

2021. január 1-jétől 200 ezer forintra nő a minimálbér és 260 ezer forintra a garantált bérminimum. További információk a Magyar Közlöny 229. számában megjelent 703/2021. számú kormányrendeletben. A minimálbér emelése után az őstermelők adózása is változik, erről részletesen ebben a cikkünkben írtunk.

Egyéb

A KIVA mértéke 2022-től 10 %-ra csökken. Jövőre a 10 százalékos kiva kiváltja a 9 százalékos társasági adót és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót - mondta Izer Norbert, megjegyezve: ha csak az adómértékeket hasonlítják össze, akkor a 10 százalékos kiva áll szemben 22 százaléknyi adóteherrel (MTI). A Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára az MTI-hez eljuttatott közleményben kifejtette, hogy sok cég az év utolsó hetében jut végleges döntésre, tavaly például a két ünnep között több mint 4600 cég nyilatkozott a kiva választásáról. Az eddigi rekord 2017-ben volt, akkor szilveszterkor több mint háromezer cég jelentkezett be a kivára.

A HIPA feleződik, tehát maximum 1 % lehet, ha a cég árbevétele vagy mérlegfőösszege nem haladja meg a 4 milliárd forintot. Az önkormányzatok nem emelhetik az adókat a 2020. december 20-án fennálló szabályokhoz képest.

Szűkül a csoportos társasági adóalanyiságot választó adóalanyok köre: jövő évtől a csoportos társasági adó alanya nem lehet nonprofit gazdasági társaság, iskolaszövetkezet, szociális szövetkezet vagy közérdekű nyugdíjas szövetkezet.

Jövőre az adózás előtti eredményt csökkentő jogcímek közé bekerül a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványnak adott eszköz, juttatás könyv szerinti értékének 20 százaléka, alapítói vagy csatlakozói vagyonrendelés esetén 40 százaléka.

Indexkép: pixabay