A kormánybiztos kiemelte, a ménesbirtok és tangazdaság minta lehet annak bemutatására, hogyan lehet a 21. században modern technológiai eszközökkel hatékonyan gazdálkodni. Az elmúlt két évben Mezőhegyesen új üzemet szerveztek, korszerűsítettek, fejlesztettek, 500 munkavállalónak adnak munkát – írja az MTI.

4,5 milliárd forintot fordítottak mezőgazdasági gépekre, eszközökre. Példaként említette, hogy Mezőhegyes az első olyan birtok Magyarországon, ahol drónok segítségével agrárdigitalizációs, precíziós adatgyűjtés folyik, ezzel segítik a növénytermesztési ágazatot, 6600 hektáron pontosan lehet tudni a talaj minőségét – részletezte.

Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.

A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. szarvasmarhatelepének átadás előtt álló tehénistállója Mezőhegyes határában – fotó: MTI/Rosta Tibor

Lázár János úgy fogalmazott, hogy a gépek megvásárlása, a digitális fejlesztés, az agrárinformatikusok alkalmazása után eljutottak oda, hogy megkezdhetik az állattenyésztés modernizációját is. Ennek részeként 880 férőhelyes, két istállóból álló tehenészetet alakítottak ki, amely a világ legmodernebb technológiáját használja.

A beruházás összértéke 2,7 milliárd forint. A mintaberuházás pedig olyan program, amelyet Magyarországon bárki megtekinthet, és levonhatja a gazdasági tanulságokat – tette hozzá.

A kormánybiztos elmondta, az öntözésfejlesztésre 8,5 milliárd forintot biztosít a kormány, a beruházás szeptemberben kezdődik, és a cég 2022-re nemcsak a legmodernebb gépállománnyal, digitalizált, precíziós gazdálkodással, a legmodernebb szarvasmarha teleppel rendelkezik majd, hanem 5500 hektár egybefüggő területen öntözést is biztosít.

Lázár János és Kovács Norbert

Lázár János kormánybiztos és Kovács Norbert, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. vezérigazgatója – fotó: MTI/Rosta Tibor

Lázár János beszámolt arról is, hogy Mezőhegyesen vetőmagot állítanak elő, egyebek közt a birtok saját maga termeli meg az alapanyagot, és csomagolt készáruval lép a piacra.

Megjegyezte, Magyarország 20 millió ember élelmiszerrel való ellátására lenne képes, ezzel szemben jelentős az élelmiszerbehozatal. Az egyik legfontosabb célkitűzésüknek nevezte, hogy a nagyvároson kívül élő emberek számára is lehetőséget teremtsenek. Ennek elengedhetetlen követelménye az agrárium fejlődése, ebben pedig a legfontosabb esélyt a feldolgozóipar, az élelmiszeripar jelenti – mondta.

Ha lesz 80 százalékban nemzeti kézben lévő feldolgozóipar, akkor el lehet mondani, hogy az elfogyasztott élelmiszer 80 százaléka magyar eredetű. Azon kell dolgozni, hogy a kormány új mezőgazdasági new-dealt indítson, minél több forrást biztosítson vidéken az agrárfejlesztésekre. Szükség van egy új feldolgozóipari tervre Magyarországon – mondta Lázár János.