Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára elmondta, hogy elsősorban az EU húspiacán okozott némi gondot az importtilalom bevezetése, a piacot kereső termékek lenyomták az árakat, amit a magyar sertéstartók is megszenvedtek - írja a Magyar Idők. Mára azonban rendeződött a helyzet, a nagyobb nyugat-európai tagállamok egyre nagyobb mennyiségben szállítanak húst és húskészítményeket Kínába. Ennek köszönhetően az élőállatok felvásárlási ára is emelkedik.

Oroszországban az embargó kezdete óta komoly fejlesztések kaptak teret, így lehet mire újra megnyílik a piac, megszűnik a kereslet is – Fotó: Shutterstock

A tejtermeléssel kapcsolatban Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke a lapnak elmondta: 2015 és 2016 is a válságról szólt az ágazatban. Az elmúlt év második felében azonban ismét magára talált a piac, a kínai kereslet élénkülésének köszönhetően megszűnt a túlkínálat. Az elnök szerint bár egyelőre jók a kilátások, örvendetes lenne, ha megszűnne az orosz embargó. Ezzel a lépéssel ugyanis biztos kereslet várná az uniós termékeket.

A zöldség-gyümölcs ágazatban korábban elsősorban az Oroszországból kiszorult lengyel áru okozott gondot Európában. Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint azonban kiépültek az új piacok, a lengyelek ma nagy mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt szállítanak Kanadába és az Egyesült Államokba.