Január elsejétől a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) földművelésügyi igazgatósága hitelesíti az unión kívülről érkező halászati termékek fogási tanúsítványait – áll a hivatal tájékoztatójában. E dokumentum az előfeltétele annak, hogy halászati termékeket az EU területére lehessen hozni.
Az uniós rendelkezések szerint halászati termékek csak úgy hozhatók be a közösség területére, ha azokat fogási tanúsítvány kíséri. Az MgSzH tájékoztatása szerint a dokumentumnak tartalmaznia kell azt az információt, amely bizonyítja az érintett termékek előállításának jogszerűségét. Ez utóbbit a „harmadik ország” halászati hatósága igazolja a fogási tanúsítványon (amelyet a fogást ejtő halászhajó kapitányának is hitelesítenie kell). A tanúsítványt a halászati termékeket behozni kívánó importőr szerzi be és juttatja el az uniós célország illetékes hatóságához.
Az uniós hatóságok a fogási tanúsítványt hitelesítik, illetve hiányosságok esetén felveszik a kapcsolatot a az importőrrel és/vagy a harmadik országok hatóságaival. Intézkednek a kívánt adatok beszerzéséről vagy akár el is utasíthatják a termékek behozatalát. Amennyiben a fogási tanúsítvány a kívánalmaknak megfelel és nincs szükség hiánypótlásra, illetve nem merül fel annak gyanúja, hogy a termék jogellenes vagy szabálytalan halászatból származik, az MgSzH földművelésügyi igazgatósága a fogási tanúsítványt visszaküldi az importőrnek.
Ha a halászati termék Magyarországon érkezik az unió területére, de a célország egy másik tagállam, az importőrnek rendelkeznie kell az ottani hatóság által hitelesített fogási tanúsítvánnyal, ellenkező esetben nem hozható be a termék. Ebben az esetben a vámhatóság csak a tanúsítvány meglétét vizsgálja, tartalmának hitelességét a másik tagállam bírálja el – közölte az MgSzH.
A hivatal felhívja az érintettek figyelmét, hogy a vámhatóság csak abban az esetben engedélyezi az érintett termékek beléptetését, ha azok rendelkeznek a fogási tanúsítvánnyal. Ezért célszerű a tanúsítványt a hivatal földművelésügyi igazgatóságának az érkezést megelőzően minél előbb megküldeni, hogy a már hitelesített fogási tanúsítványt az érkezés helye szerint illetékes vámhatóság rendelkezésére tudják majd bocsátani, így elősegítve a termék mielőbbi és gond nélküli beléptetését. (MgSzH)