Az ukrajnai konfliktus súlyos következményekkel járhat a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, aminek az európai érdekekre nézve is jelentős lesz a hatása, olvasható az ECRF-tanulmányban (European Council of Foreign Relations).

A válság megzavarhatja az energiaellátást, súlyosbíthatja az élelmiszer-ellátás bizonytalanságát, és segítheti a régió államait, hogy befolyást szerezzenek az Egyesült Államokkal és Európával szemben.

Az Oroszország és Ukrajna közötti háború a globális energia- és búzaárak meredek emelkedéséhez is vezethet.

A háború sok mindenre rávilágít, többek között Európa orosz gáztól való függésének veszélyeire is. Azt is látni kell, hogy nem ringathatjuk magunkat abban a hitben, hogy az orosz energia könnyedén pótolható lenne például a Közel-Keletről, hiszen a háború kirobbanása, az ukrán gabonához való hozzájutás esetleges ellehetetlenülése, az árrobbanás beláthatatlan következményekhez vezethet abban a térségben.

Zavarok a gabonaexportban

A tanulmány megállapítja, hogy fennáll annak a veszélye, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus eszkalálódása jelentősen befolyásolja a két ország búzaexportját, amely a világ kínálatának közel 29 százalékát adja. Egy olyan időszakban, amikor az élelmiszerárak nagyrészt a koronvírus-járványhoz kapcsolódó ellátási lánc zavarai miatt emelkednek, ez tovább növelné az élelmiszer-ellátás bizonytalanságának veszélyét.

A kenyér árának újabb kiugrása – az energiaárak meredek emelkedésével párosulva – súlyosan destabilizáló hatással lehet a Közel-Keletre és Észak-Afrikára. A régióban már most is a legmagasabb az élelmiszer-ellátás bizonytalansága világban, és a további áremelések elmélyíthetik a humanitárius válságokat és szélesebb körű nyugtalanságra adhatnak okot.

A tanulmány egyik szerzőjét, Tarek Magaresit a Hold.hu kérdezte arról, hogy valóban lehet-e komoly élelmezés-biztonsági következménye a háborúnak és hogy Európa mennyire kerül most bizonytalan helyzetbe.

Oroszország és Ukrajna adja a világ gabonaexportjának 29 százalékát, a fő vásárlóik pedig harmadik világbeli országok, leginkább a Közel-Kelet és Észak-Afrika államai.

gabona

Az orosz és ukrán gabona legnagyobb felvásárlói az északi-afrikai és közel-keleti államok – Fotó: Pixabay

Véleménye szerint komoly bénulás várható a lehetséges nemzetközi embargó és a háború hatására a globális gabonakereskedelemben. Rendkívüli hiányok keletkezhetnek, az arab világban és Afrikában egy-egy gabonaár-robbanásnak beláthatatlan következményei szoktak lenni.

Nem túlzás, a térséget éhínség fenyegetheti.

A szakember hozzátette, minél tovább húzódik a háborúval fenyegető krízis, annál inkább mélyülnek a helyi válságok a Közel-Keleten, Afrikában és főként Észak-Afrikában.

Ennek a helyzetnek a lehetséges hatásai alól mi itt Európában sem tudjuk majd magunkat kivonni, ugyanis, ha nő a regionális háborúk esélye és általánosságban a társadalmi osztály közötti feszültség, emelkedik a radikalizálódás valószínűsége, az nem nevezhető a kiszámítható energiaellátás biztosítékának. "Fontos hozzátenni, hogy mindkét (Algéria, Líbia - szerk.) észak-afrikai energiatermelő hatalom kaotikus belpolitikai állapotokat él meg, képtelenség megbízhatóságot elvárni tőlük" - olvasható a Hold.hu-n Tarek Magaresi álláspontja.