Ausztrál elemzők szerint a helyi juhtartó gazdák közül egyre többen váltanak át a hústermelésről a gyapjútermelésre, különösen a finom szálú, merinó típusú fajták esetében. Ez a gyapjú árának emelkedése nyomán következett be, amely néhány éve elmozdult a mélypontról, miután éveken át olyan alacsony volt, hogy a gazdáknak a nyírás költségét is alig fedezte. Most viszont Ausztráliában még a kosbárányokat sem vágják le, mert nagyobb jövedelmet remélnek a gyapjúból mint az erős áringadozásokkal terhelt húspiacról. A legutóbbi öt évben a gyapjú árának emelkedése egyes körzetekben a 100 százalékot is megközelítette.

Az Ausztráliában és Új-Zélandon, hatalmas terülten elterülő lankás vidékek kiemelten előnyösek a birkatenyésztéshez – Fotó: Shutterstock

A hazai gyapjúpiacról és a nyírási módszerekről mi is beszámoltunk, az viszont be kell látni, hogy a gyapjú iránti keresletet a divat diktálja. Ez pedig azt mutatja, hogy a műszálakkal szemben ismét a gyapjút részesítik előnyben. A világ legnagyobb gyapjútermelője továbbra is Ausztrália, amelynek teljes nyers gyapjú kibocsátása a 2016/17. évi szezonban várhatóan eléri a 339 millió kg-ot. A második legnagyobb termelő Kína, amely ugyanakkor rendszeresen felvásárolja a harmadik legnagyobb termelő, Új-Zéland termelésének 60 százalékát. A kínai juhtartók egyelőre még nem mozdultak rá tömegesen a gyapjútermelésre, a kínai divat változása viszont óriási lendületet adott az új-zélandi termelésnek.