Sós tengervíz a folyótorkolatban, eltűnő itatási és öntözési lehetőségek nehezítik az olasz gazdák mindennapjait Olaszország éléskamrájában - írja az index.hu

parmezán

Kevesebb eredetvédett Parmigiano Reggiano parmezán sajtot tudnak előállítani – fotó: pixabay.com

A Pó vízszintje hetven éve nem látott mélységbe süllyedt

Egyre súlyosabb gondot okoz az olasz élelmiszer-előállítás 30 százalékát adó régióban, hogy a folyó helyenként csaknem kiszáradt. Az is egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy az Adriai-tenger sós vize már a folyó torkolatától 20-30 kilométerre is kimutatható, és egyre jobban elönti a medret a vízszint süllyedésével. Ez azért is probléma, mert a környező szántókat és kertészeteket a folyó vizével öntözik - a sós víz pedig a növények számára méreg.

Az Olasz Környezetgeológiai Társaság Éghajlati Kockázatok Osztályának vezetője Massimiliano Fazzini szerint a jelenlegi, december 1-jén kezdődött hidrológiai évben egyes területeken a Pó folyó medencéjében 45–70 százalék körüli vízhiánnyal kell számolni, télen pedig esély sem volt arra, hogy a víztározókat feltöltsék. „A helyzet kritikus, és csak rosszabbodhat" – mondta.


Vége lehet a parmezán készítésének is?

Kevesebb eredetvédett Parmigiano Reggiano parmezán sajtot tudnak előállítani abban a Mantova melletti 300 tehenet tartó gazdaságban is, mert a tehenek nem ihatnak meg napi 100–150 liter vizet, hogy a napi 30 literes tejhozamot elérjék. Simone Minellinek - a tejgazdaság vezetőjének, a CNN szerint gondot okoz, hogy mit ad majd enni a jószágoknak, ha az eddig a folyóból öntözött  takarmánytermő területeit a vízkorlátozások miatt nem tudja tovább öntözni.

A régióban ugyanezzel a problémával küzd minden állattartó, így egyre jobban aggódik amiatt, hogy honnan tud takarmányt vásárolni, anélkül ugyanis csökkentenie kell majd az állományt. Kevesebb parmenzán kerül a fogyasztókhoz is, ha a tehenek teje elapad, vagy nem felel meg azoknak a minőségi kritériumoknak, ami az eredetvédett sajt előállításához szükséges.

Minelli mellett a Parmigiano Reggiano konzorcium további 150 ezer ügyfele egyelőre még kap vizet, de kérdéses, hogy meddig. Utoljára a térségben 2003-ban volt komolyabb aszály, viszont most sokkal kevesebb víz van a folyóban, mint akkor.

Elzárják a kutakat is

A helyzet csak rosszabb lesz, ha nem esik az eső, pedig  a közeljövőben nem jósolnak jelentősebb mennyiségű csapadékot. Milánóban a polgármester már így is kikapcsoltatta az összes díszkutat, megtiltotta a személygépkocsik mosását, a kertek és a gyepek locsolását.  Castenaso kisvárosban a fodrászoknak és a borbélyoknak állítólag megtiltották, hogy az ügyfél haját kétszer megmossák - így próbálnak spórolni a vízzel.

A tudósok a mediterrán régiót éghajlati válsággócnak nevezik. Itt gyakoribbá és intenzívebbé váltak a hőhullámok, és kevesebb csapadék hullott nyáron. A hőmérséklet a globális átlagot várhatóan 20–50 százalékkal haladhatja meg, az aszályok súlyosbodni fognak az évszázad közepére, még abban az esetben is, ha a világ csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Fennáll a veszélye annak, hogy ha a kibocsátás továbbra is nagyon magas szinten marad, az aszályok és az erdőtüzek olyan súlyosak lesznek, hogy a mezőgazdaság folytatása nehézségekbe ütközik. A turizmus is kevésbé lesz vonzó.

Olaszország számos fejlődő országnak szállít olyan árukat, így az ottani aszály csak súlyosbítja az élelmiszerválságot, amely a világ szegényebb részein élesen érezhető lesz.