A három új Challenger MT 875 E erőgépből álló flotta sorsa úgy alakult, akár a három muskétás története annak idején Dumas regényében. Most azonban a márkának kellett bizonyítania a rátermettséget, a "hűséget" – azaz a meghibásodásmentes üzemórákat mostoha körülmények között is – mára pedig a vállalat növénytermesztési ágazatának zászlóshajóiként megbecsült helyet foglalhatnak el a gazdaságban.

Pusztán a megjelenésükkel is erőt sugároznak – fotó: Agroinform.hu

A Challenger flotta immáron a Gyermelyi Vállalatcsoport szántóterületein bizonyíthat – mindezek előzményeiről és a Gyermelyi Zrt. történetéről Dr. Réthy Lászlóval, a Gyermelyi Vállalatcsoport igazgatósági tagjával beszélgettünk.

"A Gyermelyi Vállalatcsoport a Gyermelyi Petőfi TSZ-ből fejlődött ki az idők során és Magyarország olyan különleges vállalatává nőtt, amely mintázza a klasszikus vertikális integrációt 8000 hektár bérelt földterületen. A cégvezetés egyik büszkesége, hogy a vállalat tulajdonosai kizárólag magyar magánszemélyekből állnak, valamint a társaság körülbelül 500 főt foglalkoztat.

A szántóföldi növénytermesztés egyik feladata, hogy a vállalathoz tartozó, két malommal rendelkező feldolgozó-ágazatot is elássa őszibúzával és durumbúzával. A vetésszerkezet is úgy alakult ki, hogy a növénytermesztésre épülő feldolgozó ágazatokat ki tudja szolgálni.

A Gyermelyi Vállalatcsoport állattenyésztési ágazata is jelentős, hiszen a társaság 550.000 tojótyúkot tart – és ezzel a számmal Magyarország első számú tyúktartója. A baromfi-ágazat takarmányszükségletét saját alapanyagok és saját takarmánykeverő üzem szolgálja. A Gyermelyi tojás fele feldolgozásra kerül a másik fele pedig sajátmárkás termékként, szinte minden bolt polcán megtalálható.

A vállalat által megtermelt tojás, búza- és az ebből készült liszt a tésztagyártásban találkozik és komplett előállítási láncot testesít meg a termőföldtől az asztalig.

A Gyermelyi Vállalatcsoport tésztagyártása jelenleg 30-32 ezer tonnát tesz ki évente, amely jelentős része exportra készül. A tojással készült tészta export-gátja és érdekessége egyben, hogy ez a fajta élelmiszer Kárpát-medencei sajátosság, hiszen Nyugat-Európa csak tojás nélküli, durumbúzából készült tésztát fogyaszt.

Az évi 32 ezer tonnás tésztagyártással a Gyermelyi Zrt. elérte a teljesítménye felső határát, ezért az elmúlt évben a tésztagyár bővítésébe kezdett a vállalat, amellyel akár meg is duplázhatja a teljesítményét.

Tojótyúk állományunkat is növelni szeretnénk, amit azért is tartunk fontos feladatnak, mert sajnos Magyarország jelen pillanatban nem tudja kiszolgálni többek között a saját tojás élelmiszer igényét sem.

A fejlesztéseink nem csak az állattartásra és a feldolgozóiparra vonatkoznak, hanem a növénytermesztési ágazatban is nagy változások bevezetésére készülünk. Technológiaváltás mellett döntöttünk, amely mellé tartozik a géppark fiatalítása is. A három Challenger gumihevederes nagytraktor mellé új munkagép-beszerzéseket is eszközöltünk. "

Keresztes Zsoltot, a Gyermelyi Vállalatcsoport növénytermesztési igazgatóját kérdeztük a technológiaváltással- és a megújuló pépparkkal kapcsolatban.

"A Challenger traktorflotta mellé teljesen új talajművelési rendszer is bevezetésre került a vállalatunknál. A technológiaváltással összhangban választottuk ki a gumihevederes járószerkezettel szerelt Challenger traktorokat és az ehhez kapcsolódó munkagépeket is, hiszen a gépparknak tökéletesen illeszkednie kell a talajművelés módszeréhez.

Bízunk benne, hogy az új Challenger flotta megvásárlása mind szakmailag, mind pedig gazdaságilag megalapozott döntés volt a vállaltunk életében – ennek hamarosan be is kell igazolódnia, hiszen ettől a gazdálkodási évtől állnak munkába az új traktorok is.

Nagy reményeket fűzök az új forgatás nélküli talajműveléses technológiához,

bízom benne, hogy előbb-utóbb gazdasági haszon formájában is jelentkezni fognak ennek az gyakorlatnak – és az ehhez kapcsolódó beruházásainknak az eredményei.

A forgatás nélküli talajművelés bevezetésével menetszámcsökkentést – ezáltal üzemanyag- és munkaóra csökkentést is remélünk. Amennyiben sikerül majd gázolajat- munkaidőt és energiát is megtakarítanunk, már nem volt hiábavaló a váltás.

Elsődleges szempont a szántóföldi növénytermesztés során, hogy a munkaműveleteket időben el tudjuk végezni – és ebben is nagy segítséget jelent számunkra az új traktorflotta munkába állítása.

Fontos az is számunkra, hogy a gazdaságos termeléssel párhuzamosan a talajaink állapotát is sikerüljön megóvnunk és javítanunk.

Bízom benne, hogy az eróziós károk mértékét is sikerül csökkentenünk.

Keresztes Zsolt, a Gyermelyi Vállalatcsoport növénytermesztési igazgatója – fotó: Agroinform.hu

Manapság a terményárak, az inputanyag árak és az agrárolló egyre inkább növekednek- illetve kinyílnak, így nagyon fontos szempont, hogy a helyes technológiaválasztás segítségével is növelni tudjuk a termelésünk jövedelmezőségét.

Annak ellenére, hogy forgatás nélküli talajművelésről beszélünk, a  mi esetünkben nem hagyjuk el tejes mértékben a szántást. Inkább úgy fogalmaznék, hogy nagymértékben lecsökkentjük a korábbi évek gyakorlatához képest a szántás munkaműveleteket, azaz kevesebb területen és ritkábban alkalmazzuk mostantól. Ehhez a szántóföldi kultivátorra alapozott forgatás nélküli talajműveléshez – azaz mulcshagyó, víztakarékos technológiához választottuk a Challenger flottát. Ezekkel a traktorokkal a szántóterületeink teljes egészén el tudjuk végezni a talajmunkákat, az alapművelést.

Egy komplett technológia nem csak a talajművelésből áll természetesen, hanem a gazdálkodás minden elemét össze kell hangolnunk – a növényvédelemtől kezdve a tápanyag-visszapótlásig."

Mesterhármas a Gyermelyi Zrt. telephelyén – fotó: Agroinform.hu

Gépteszt és nyúzópróba – 1000 üzemórán át

A Gyermely Zrt. vezetősége úgy döntött, hogy az új traktorflotta megvásárlása előtt megversenyezteti a Challenger-hez hasonló kategóriájú, konkurens márkájú erőgépeket és a legjobban teljesítő típust vásárolja meg. A Valkon Kft. vállalta a géppróbát – ismerve a Challenger traktorok képességeit a legkülönbözőbb talajviszonyok között is – így 2016-tól, 1000 üzemórán át teszteltek egy Challenger gumihevederes járószerkezettel szerelt bérgépet a gazdaság területein. – Természetesen a géppróbát eközben más márkájú traktorokkal is elvégezték.

A tesztek eredményeiről rendkívül sokrétű kimutatás készült és ezek elemzése alapján egyértelművé vált, hogy a

Challenger gumihevederes technológiája Gyermelyen is kiállta a próbát!

Fontos szempont a gépkezelők – azaz a traktorosok véleménye is az új erőgépekről, ezért Vencel Ferencet, a Gyermely Vállalatcsoport munkatársát is megkérdeztük, hogy milyen érzés az új Challengereket vezetni.

"Egészen más érzés ezeket vezetni,mint a gumikerekes traktorokat, hiszen a traktorok teljesítményleadása sokkal erőteljesebben érezhető.

Van összehasonlítási alapunk, hiszen sok évet dolgoztunk más márka gumikerekes erőgépeivel és a Challengereknél már az első üzemórák során kiderült, hogy mennyivel

könnyebben dolgoznak és óriási a területteljesítményük.

A mi terület-adottságaink mellett az is fontos, hogy a domboldalakon ne csússzon el a gép és könnyen tudjuk tartani az egyenes vonalú munkát – ebben segítségünkre lehet az RTK automata kormányzás is.

Gyorsabban megy a munka a Challengerekkel, több időt tudok a családommal tölteni, ha végeztem egy területtel. Tavaly már közel 1000 üzemórát dolgoztunk a Challenger tesztgéppel, de az első pár óra után éreztük, hogy nálunk be fog válni ez a technológia.

Nagyon jó a kezelhetősége a traktornak és a szántóföldön olyan kényelmes, mintha vízágyban ülnék. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a dombos területeken lehet érezni leginkább, hogy milyen könnyedén veszi az akadályokat és mostoha körülmények között is nagyon jó a teljesítmény-leadása.

A tesztgépes év után alig várom, hogy beinduljon a szezon és vissza ülhessek – immár a vállalat saját Challengereibe!