Mennyi pénzről van szó?

Saját tapasztalataim szerint egy gazdaságon belül a gépek üzemeltetési költségének majdnem 15%-a az alkatrészköltség. Egy-egy gazdaságban a munkagépek, a traktorok és az önjáró motoros gépek alkatrészköltsége eltérést mutathat, de általában nagyjából kiegyenlítődik. Tehát mindhárom kategória kb. 1/3 arányban részesül az összes alkatrészköltségből.

alkatrészköltség

A gépek közvetlen költségei gazdaságon belül – kép: Fecsó Gábor

Téli nagyjavítás. Érdemes belefogni?

A tsz-időkben általánosan elterjedt téli nagyjavítások kora lejárt. A gazdaságok nagy részénél nincs kapacitás és szaktudás sem az ilyen munkák végrehajtására. Általában hiányzik a műszaki információ és a célszerszámok is az említett tevékenységhez.

A műszaki technológia fejlődése pedig nem is indokolja a gépek apró darabokra bontását és újra összeszerelését a hibák kiküszöbölése érdekében. Ettől függetlenül jó, ha kihasználod a téli időszakot a gépek felkészítésére! Ilyenkor több kereskedő is akciósan kínálja a mezőgazdasági gépek alkatrészeit.

Ha az idő nem sürget, lehetőséged van az árak és a kínált minőség összehasonlítására, a szükséges alkatrészek körültekintő beszerzésére. Ebben a "csendes" időszakban fordíts egy kis figyelmet  a gépeid állapotfelmérésére, átvizsgálására, hogy már most felkészülhess az üzemeltetés során bekövetkező meghibásodások egy részének az elhárítására.

A szokásos éves teljesítmény, a várható üzemórák száma alapján beszerezheted az egy évre szükséges szervizanyagokat. Ha a tervezett mennyiséget egyszerre, csomagban rendeled meg, a vásárlás volumene miatt, a téli akció felett még akár extra kedvezményt is kaphatsz néhány kereskedőtől.

alkatrész katalógus

Ne várd meg, amíg teljesen tönkremegy! – fotó: Fecsó Gábor

Igazodni kell a szezonokhoz

A mezőgazdasági munkák szezonálisak. Sok esetben egy-egy gép csak néhány hetet dolgozik egy évben. A munkavégzésre fordítható idő egyre csökken az optimális körülmények beszűkülése miatt. Ezért egyre fontosabb, hogy a műszaki okból felmerülő állásidő csökkenthető legyen.

Ha pontosan nyilvántartottad a gépeiden végzett javításokat, akkor lehetőséged van áttekinteni az elmúlt időszakok meghibásodásait. A jellemző hibák alapján egy kicsit előre gondolkodva felkészülhetsz az idei évre.

Ne feledkezz meg a munkagépek kopó alkatrészeiről. Biztosra veheted, hogy előbb-utóbb eljön a csere ideje. Használd az online katalógusokat, írd össze, hogy mire lesz szükséged a jövőben. Ha még most, a téli kedvezményeket kihasználva, elindítod a beszerzést, akkor a pótalkatrészeknek ezen a szegmensén is elérhető akár 20% megtakarítás.

A piac változása

Nem szabad elfelejtened, hogy az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az alkatrészpiaci körülmények. A jelenlegi környezetben az áruhiány nagymértékben kockáztathatja a gépek üzembiztonságát. A legnagyobb mezőgépgyártóknál is ellátási problémák merültek fel.

Az eddig megszokott 1-2 napos szállítási határidő egyes alkatrészek esetében kitolódik 4–6 hétre. Ez pedig jelentheti akár azt is, hogy a szezonnak már régen vége van, mire a gép újra talpra áll. Érdemes ezért körültekintően átvizsgálni a gépeket, és a meghibásodásra utaló jelek alapján beszerezni a szükséges alkatrészeket.

Még egy érv az átgondolt alkatrész beszerzés mellett. Emlékeztetnélek rá, hogy globális méretekben meglendült az infláció. Ez magával hozza a mezőgazdasági gépalkatrészek árának is az emelkedését. Lehet, hogy néhány hónap múlva 10-20%-kal többet kér a piac ugyanazért az alkatrészért.

raktár

Az éves teljesítmény alapján egyszerre beszerezheted a szükséges szervizanyagokat – fotó: Fecsó Gábor

Munkagépek

Az agráriumban használt munkagépek közül sokaknak jellemzője, hogy egyes alkatrészeik a használat során intenzív koptató hatásnak vannak kitéve. A megfelelő minőségű és hatékony munkavégzés is megkívánja ezeknek az alkatrészeknek a cseréjét. Tehát természetes, hogy az élettartamuk alatt többször is cserélni kell ezeket az alkatrészeket.

Ha időben felkészülsz, tervezel, akkor nem fog meglepetésként érni a gépekre költött pénz mennyisége. Nem szükséges mindig sokat utaztatott, több kereskedőn keresztül megvásárolható gyári termékekkel pótolni a meghibásodott alkatrészeket. A szabványos csavarok, kötőelemek és csapágyak különböző minőségi kategóriában beszerezhetők helyi kereskedőknél is.

Motoros gépek

A gépek szervizelése, karbantartása az üzembiztonság fenntartása érdekében alapvető feladata a gazdálkodóknak. Ez a tevékenység általában tetemes anyagfelhasználással jár. A gyártó által megadott intervallumban cserélned kell a szűrőket, a kenőanyagokat és néhány fontos, tervezett élettartamú alkatrészt is. Ez utóbbiak közé tartozhatnak a rezgésfolytók, erőátviteli alkatrészek, termosztátok. A géppel kapcsolatban felmerülő egyéb költségekről olvashatsz ide kattintva.

Ha a karbantartás rendszere jól tervezett, előre időzített tevékenység, akkor a téli alkatrészakciókban, előrendelési kampányokban elérhető kedvezmények segítségével komoly költségcsökkentés érhető el.

A szezonokat megelőzően, amíg van rá idő, a szállítók versenyeztetése szintén nem lebecsülendő lehetőség. A kereskedőknek eladási kényszere van. Ezt kihasználva egyes esetekben extra kedvezményt is elérhetsz, ha több ajánlatot fel tudsz mutatni. A nyitott alkatrészpiac majdnem minden géphez kínál alternatív, kiváltó lehetőséget.

Az utángyártott alkatrészek, a másodlagos piacon elérhető árú minősége alatta maradhat a gyártóktól rendelhetőnek, de néha az is előfordul, hogy azonos vagy jobb minőségi jellemzőket mutat, mint a gyári beépítés. Ennek ellenére a beszerzési ár általában alacsonyabb, mint a gyártótól az importőrön és helyi kereskedőn keresztül elérhető termékeké.

A szűrőket és kenőanyagokat a gépgyártók is vásárolják, nem ők állítják elő. A garanciaidőn túl lehetőséged adódik a gyári emblémával ellátott termékek helyettesítésére. Megfelelő utánjárással jó minőségű szervizanyagokat tudsz beszerezni kedvező áron. Az alkatrész költségek csökkentésére más lehetőséged is akad.

mezőgazdasági gép

Hazai szakműhelyekben felújított részegységek több mint 6000 hibamentes üzemóra után – fotó: Fecsó Gábor

Magyarországon sok ügyes szakember, iparos vagy cég van, akik adott részegységeket megfelelő minőségben javítani tudnak. Ha van időd, könnyen megúszhatod a drága gyári alkatrész vagy részegység beszerzését egy kedvezőbb árú javítással. Egy generátor vagy önindító szakszerű felújítása akár az új részegység árának a negyedéből is megúszható. Hasonló arányokat mutat a klímakompresszor, a légfékkompresszor. Ha pedig a hidraulikatömlőkre gondolsz, nemcsak az ár lehet kedvezőbb, hanem a helyi szolgáltatónál hamarabb (akár néhány óra leforgása alatt) is hozzájuthatsz a szükséges tömlőhöz.

Természetesen a felújítás hosszabb időt is igénybe vehet. Ezért érdemes a gépeket a szezon előtt átvizsgálni, feltárni a kezdődő meghibásodásokat. A nagyobb megbontással járó javításokat, ha lehetséges, akkor időzítsd úgy, hogy a munkavégzést ne hátráltassa. Egy mellső hídház felfüggesztési pontjának javítása (vonalba fúrás és perselyezés) több hetes kiesést is okozhat. Azonban ha nem kritikus a kopás, időzíthető úgy, hogy a gép kiesése a szezonon kívül essen. Összefoglalva:

• Tervezz, készülj az üzemeltetésre! 
• Előre mérd fel a szükséges karbantartások és javítások alkatrészigényét! 
• Időben kérj ajánlatot minél több kereskedőtől! 
• Használd ki a holtszezonok alatt elérhető kereskedői kedvezményeket!
• Időzítsd a karbantartást és az előre látható javításokat!

Hibamentes üzemeltetést kívánok!

Fecsó Gábor