A szélsőséges klímaviszonyok és gazdaságossági szempontok miatt egyre több gazdaság dönt úgy, hogy költséghatékony talajművelési rendszerét kultivátorokra alapozza.

A felszínvédelem szükségessége egyre egyértelműbbé válik, mind a vízmegtartás szükségessége, mind az esőcseppek talajromboló hatásának csökkentése érdekében. A felszínen hagyott szármaradványokkal mindez biztosítható. A forgatás nélküli talajművelést nagy pontossággal, az adott talajnedvességhez és a tervezett kultúra igényeihez rugalmasan igazítva végezhetjük el a kultivátorok megfelelő alkalmazásával.

Az alapművelés fontos feladat, mert a művelési rendszerben a talajt meghatározott mélységig lazítja. Ez a mélység attól függ, milyen növényt vetünk legközelebb a talajba, ennek a növénynek milyen az igénye, és a talaj milyen állapotban van.

Talajlazítás

A leggyakoribb a 22-25 cm mélységű talajlazítás, a kapások és a repce számára pedig a 30-35 cm-es mélység ideális. A károsan tömörödött és a tömör talpat tartalmazó talaj akadályozza a víz talajrétegek közötti mozgását, illetve a akadályozza a gyökérfejlődést.

A talajművelés során nem érdemes az indokoltnál mélyebbre menni, felesleges energiába telne. Ugyanakkor a túl sekély talajmunka megnöveli az aszálykár bekövetkeztének esélyét, de még a csapadékos időszakokban a felszíni pangóvizek kialakulásának kockázata is nő általa.

Az alapművelés tehát nem ördöngösség, de nem is szabad félvállról venni és minden évben ugyanazokban a sablonokban gondolkodni.

A földeken minden mindennel összefügg, minden művelési fázist egy másik előzött meg, és hatott is rá előre, amikor még esetleg nem is gondoltunk rá. Így van ez az alapműveléssel is. Kevesebb energiabefektetést igényel és minőségibb eredményt tudunk elérni, ha már a tarlómunkákat is szakszerűen végeztük el. Az aratás utáni 24-48 órán belül sekélyen hántott, visszazárt, 30-35%-osan szármaradvánnyal takart talajfelszín alatt beindul a talaj biológiai beéredése, ezt az előnyt azonban elveszítjük, ha hántatlan tarló talajt lazítunk.

talajlazítás

Az alapművelés nem ördöngösség, de nem is szabad félvállról venni – fotó: Pixabay

A lazító és a tárcsa kombinálásán alapuló talajművelés nem váltja ki a kultivátort

A várt hatás érdekében a lazítókat a megfelelő munkamélységben kell használni. A korunkra jellemző időjárási szélsőségek azonban arra intenek minden gazdálkodót, hogy a fokozatosság elvét kövesse az alapművelésben is.

Mit jelent ez?

  • A meghatározott talajmélységet akár több lépésben érje el.
  • A műveléshez ideálisan szükségesnél nedvesebb vagy szárazabb talajt fokozatosan, kíméletesen lehet a kultivátorral mélyíteni.
  • A lazítók hasonló alkalmazása viszont határozottan nem ajánlott!

Sokkal szélesebb a talajnedvességi tartomány, amelyben a kultivátorokat érdemes használni, mint a talajlazítók esetében. Utóbbinál a keverés és porhanyítás lehetősége is fennáll, ezt is mérlegelni kell. Mindennek megvan a maga helye és szerepe. A lazítót válasszuk, ha mélyen lévő tömör rétegeket szeretnénk áttörni, tudva, hogy a nyirkos vagy annál enyhén szárazabb talaj esetében lehet ezt a módszert alkalmazni.

kultivátor

Sokoldalú, az év folyamán többször is használható – fotó: Pixabay

A kultivátorok használatánál viszont a talaj 42-55%-os nedvességtartalma ideális, tehát az az állapot, amikor a talaj a száraz és a nyirkos között van.

A kultivátorok kímélik a talajt a művelési munkák idején

Nem képződik utánuk talp, minimálisan rögösítenek és porosítanak. Ha sok a csapadék, a leginkább a kultivátorokkal művelhető úgy a föld, hogy minimális szerkezetkárosítás történjen.

A modern kultivátorok sokoldalúak

Ezek a gépek több művelő elem kombinációját kínálják, így széleskörűbben használhatóak, mint elődeik.

Mire vethetők be?

  • Alapművelésre
  • Tarlómunkákra
  • Lazított és szántott talajok elmunkálására
  • Magágykészítésre

Aratáskor fontos alapkövetelmény, hogy jó minőségben zúzott és terített szármaradványok kerüljenek a talajra. A kultivátor ennek hiányában nem tud jó minőségben bekeverni.

A kultivátorok használatával csökkenthető a talajelőkészítés menetszáma, hiszen nem szükséges külön menetben elmunkálni az alapművelést. Sokszor vetésre azonnal alkalmas talajt kapunk. 

Ha a téma felkeltette érdeklődésedet, a Piactéren számos hirdetés közül válogathatsz.

Amennyiben mások tapasztalataira vagy kíváncsi, vár a közösségi tér, a fórum témái között is olvashatsz és beszélgethetsz a kultivátorok használatáról.