A gépkapcsolat kialakítása

Először is a gépkapcsolat kialakításánál kell körültekintően eljárni. Manapság a munkagépek saját vezérlőegységgel rendelkeznek, amelyek irányítják a műveleteket. Ezeknek a vezérlőknek a beállítása vagy a saját monitorukon keresztül történik, vagy az adatátviteli szabvány (ISOBUS) szerint más, akár a traktor monitorján keresztül kommunikálnak a kezelővel.

Egyszerűbb a helyzet, ha a munkagéphez szállított kijelzőt használod, azonban ebben az esetben a traktor nem tud kapcsolódni a munkagép információs hálózatához. Ha közös rendszert használsz, annak pedig az lehet a hátulütője, hogy a vezérlők nem egy nyelvet beszélnek, kommunikációs probléma lép fel közöttük. Ilyen esettel többször is találkoztam.

Ha jól választottál munkagépet és hozzá traktort, és a kommunikációs csatorna is megfelelő, még mindig adódhatnak problémák. A két rendszert össze kell hangolni, ami nem mindig egyszerű feladat. Először is általában problémát jelent, hogy különböző gyártók különböző megnevezéseket használnak azonos funkcióhoz. Ezeknek a beazonosításában sokszor a kezelési utasítás sem segít.

Komoly kihívást jelent egy-egy megnevezés megfejtése és párosítása. A tevékenység néha hasonlít a memóriajátékhoz. Felfordítod a kártyát, és igyekszel megtalálni a párját. Aztán újra és újra, amíg az összes beállítás a helyére nem kerül. Amíg nincs meg minden páros, a gép nem fog megfelelően működni.

mezőgazdasági gép

Különösen fontos a táblahatárok pontos kijelölése – fotó: Shutterstock

Az előző szezonban összekapcsoltunk egy régebbi piros vetőgépet egy új zöld traktorral, és nem akart a rendszer működni. A vezérlő ok nélkül le- vagy bekapcsolta a vetőelemeket, a munkaszélességet nem lehetett a valóságos értéknek megfelelően beállítani. A GPS-rendszer úgy gondolta, hogy ott is vetett már a gép, ahol nem is jártunk. Sem a traktor képviselete, sem a vetőgép képviselete nem tudta megmondani, hogy mit és hogyan kell beállítani a vezérlőkben, hogy a gépkapcsolat megfelelően együtt tudjon dolgozni. Kezdődött az újraprogramozás és a frissítés, de nem működött. Mindenki csak vakarta a fejét. Végül sok-sok óra (néhány nap) és hektár próbálkozás után megtaláltuk a helyes beállításokat.

A megoldás egyszerű volt. A megfelelő gombok megnyomásával a megfelelő funkciókat be-, illetve kikapcsolva sikerült elérni, hogy a vezérlés megfelelően működjön. (El tudod képzelni, hogy a tábla milyen képet mutatott a kelés után? Ha tudom, hogy erről írni fogok, biztosan készítettem volna képet!)

Gyakori eset, hogy a vezérlők „csak magyarul” nem tudnak. Amikor kommunikációs problémával találkozol, érdemes próbára tenned a rendszert. Vajon alapnyelvnek beállítva az angolt vagy németet megértik-e egymást?

Amikor már úgy tűnik, hogy működik minden rendesen, akkor is figyelned kell néhány dologra.

Táblahatárok és szakaszvezérlés

Ha szakaszvezérlő automatikát használsz, különösen fontos, hogy a táblahatárokat pontosan jelöld ki. A szakaszvezérlő automatika a táblahatáron lekapcsolja a kijuttatást. Tehát ha a tábla a valóságban nem ott van, ahol a gépbe feltöltött térkép jelzi, akkor a kijuttatás nem lesz megfelelő. Ez a helyzet előállhat akkor is, ha nem megfelelő korrekciós jelet használsz. Néhány rendszer esetében ezért fontos a korrekciós vagy referenciapont kijelölése és a helyzet kalibrálása a munka megkezdése előtt.

Betakarítás, hozammérés

A precíziós gazdálkodás alapja a helymeghatározás. Az adott ponton kijuttatni kívánt vetőmag, tápanyag mennyiségének meghatározásának egyik alapja a betakarításkor felvett hozamtérkép. Ha már minden eszköz rendelkezésre áll, és belefogtál a precíziós gazdálkodásba, ne feledd a hozammérő kalibrációját.

Nemcsak növényenként, hanem fajtánként is el kell végezned a kalibrációt, hogy a megfelelő pontosságot biztosítani tudd.

Az is biztos, hogy nincs két egyforma évjárat. Akár egy fajtán belül is eltérések lesznek az előző évekhez viszonyítva. Tehát a betakarításnál a hozammérő kalibrálása folyamatosan feladatot fog jelenteni a számodra.

betakarítás

A hozammérőt érdemes fajtánként kalibrálni – fotó: Fecsó Gábor

Nyomvonaleltolások

A munkaszélességek pontos beállítása a munka megkezdése előtt célszerű, mert ha a táblán belül változtatsz, akkor az alapvonalhoz, vagyis az első nyomvonalhoz képest az összes többi eltolódik. Ez azt jelenti, hogy ha például a tizedik nyomvonalnál csökkented a munkaszélességet 10 cm-rel, akkor a gép alatt 1 méter eltolódás fog jelentkezni.

Még feltűnőbb a helyzet, ha a munka közben derül ki, hogy a műtrágyát nem képes a szóró megfelelően teríteni a megadott munkaszélességben. Ilyenkor általában a megadott munkaszélességet csökkenteni szokták. Ha ez a táblán belül történik, akkor 4 méterrel kisebb munkaszélesség már a harmadik nyomvonalnál 12 méter eltérést fog eredményezni.

Ha automata kormányzást használsz, a nyomvonalakat mindig egyeztesd a munka megkezdése előtt. Ha pontos akarsz lenni, a vetéshez használt nyomvonallal dolgozz az egész év során. Még jobb megoldás, ha minden táblához kijelölsz egy fő nyomvonalat, amelynek adatait az összes vezérlőbe betáplálod. Ezt a fő nyomvonalat éveken át használhatod, megkímélve magadat a csekély, de bosszantó eltérésektől. Ha minden művelethez új nyomvonalat veszel fel, nem fogod elérni a kívánt pontosságot.

permetező

Elkerülheted, hogy a gépeid sorozatosan egy nyomot tapossanak – fotó: Losonczi Miklós

Még egy gondolat a nyomvonalak használatához

Ha minden évben új nyomvonalat veszel fel, elkerülheted, hogy a gépeid sorozatosan egy nyomot tapossanak. Ha több éven keresztül használsz egy nyomvonalat, akkor a gépeid mindig ugyanott fognak járni. Ez az adott sávban komoly taposást jelenthet, viszont ha tudod, hogy ezek a nyomok hol helyezkednek el, akkor nem is szükséges a területet a termesztés során használnod. Itt alakíthatod ki a művelőutakat.

Kijuttatási előírások

Néhány alkalommal találkoztam azzal az esettel, hogy az agronómiai tanácsadó ragaszkodott a számított tápanyag kijuttatásához. Legyél észszerű, és mindig gondold át a kapott előírásokat. Néhány kilogramm műtrágya kedvéért nem kell bejárnod az egész táblát, túl kis mennyiség esetén lehet, hogy el is hagyható.

Összefoglalva:

  • Ha teheted, a gépvásárlást megelőzően tájékozódj az esetleges kommunikációs problémákról.
  • Jegyezd fel a megfelelő beállításokat, hogy egy év múlva ne kelljen elölről kezdeni a kirakózást.
  • A munka megkezdése előtt ellenőrizd a beállításokat, szükség szerint végezd el a kalibrációkat.

Egyszerű beállítást és pontos munkavégzést kívánok!

Fecsó Gábor

PREGA Gyakorlati Nap – 2021. július 21.

Ismerd meg a gyakorlatban a már itthon is elérhető csúcstechnológiákat!

További információ és regisztráció: prega.hu