1. A legelső traktorok hatalmasak és rendkívül nehezen kezelhetők voltak

Az első traktorokat, amelyek piacra kerültek, még gőzgépek hajtották. Használatuk rendkívül nehézkes volt, a karbantartásukról már nem is beszélve. Ezeket, az esetenként 30 tonnát is bőven meghaladó acélszörnyeket váltották a belsőégésű motorokkal szerelt gépek. A váltás pedig szabályos versenyt robbantott ki a gyártók körében, hogy olyan felhasználóbarát traktort hozzanak létre, amely mindenféle zord körülmények között is képes teljesíteni a terepen.

2. A traktorok piacát az autóipari vállalatok uralták

Persze ez csak a kezdeti időszakra igaz, bár nem is csodálkozunk ezen, hiszen a belsőégésű motorokhoz kezdetben azok értettek, akik részesei voltak az autóiparnak. Például 1923-ban a Ford Motor Co. birtokolta az Egyesült Államok traktorpiacának 75 százalékát, de a technológia ugrásszerű fejlődésével az iparágban felgyorsult a verseny. A Fordson-F traktor gyártása 1917-ben indult meg és összesen 750.000 darabot gyártottak belőle. Az Fordtól nem meglepően az Fordson-F az első nagy sorozatban gyártott traktor volt. A piac gyors átrendeződésére jellemző, hogy ezzel együtt 1928-ra a Ford kilépett a traktoriparból.

Fordson traktor

Fordson-F az első nagy sorozatban gyártott traktor – fotó: Pixabay

3. Az olcsó traktorok segítették kirobbantani a mezőgazdasági forradalmat

Az 1910-es évekre rendkívüli módon megugrott a traktorokat gyártó üzemek száma, így a piaci verseny rendkívül kiélezetté vált. Hogy megőrizzék részesedésüket, és értékesíteni tudják a felhalmozott gépparkot, egyes vállalatok elkezdték jóval olcsóbban kínálni erőgépeiket. Az alacsony árak pedig lehetővé tették, hogy kistermelők ezrei is átálljanak a gépesített termelésre.
(Ha egy amerikai példát nézünk: 1916-ban mintegy 20.000 traktort adtak el az Egyesült Államokban; 1935-re ez a szám több mint 1 millióra ugrott.)

4. A traktor alapú gazdálkodás teljesen átírta a termelési szabályokat

A lovakat és öszvéreket egész évben etetni és gondozni kell, amelyhez a gazdáknak évente több hektár földet kellett elkülöníteniük a takarmány betakarításához. Mivel ezek a hektárok bevonhatók a termelésbe, egy traktor pedig csak akkor fogyaszt, amikor használják, ráadásul területteljesítményben jóval az állati erővel vont munkagépek előtt jár, így nem nehéz kitalálni, hogy a gazdák gondolkodás nélkül álltak át a gépiesített gazdálkodásra.

gőztraktor

Gőztraktor: az első traktorokat gőzgépek hajtották – fotó: Pixabay

Mivel az erőgépek használata rendkívüli módon növelte a termelékenységet, a gyártók soha nem látott fejlesztési tempóba kezdtek. Az újítások rohamos ütemben következtek. A motorok, a hajtóművek, az abroncsok, a hidraulikus rendszerek, az erőátvitel, és ezzekkel együtt a gépek minden egyes eleme folyamatos átalakuláson esett át, és a fejlesztéseknek köszönhetően a traktorok nélkülözhetetlenné váltak a gazdaságok működtetéséhez.

traktor

Az erőgépek fejlődése hol lassabb, hol gyorsabb, de folyamatos volt – fotó: Agroinform.hu/Gáspár Elizabet

5. A traktorok fejlődése nem állt meg

Ha visszatekintünk az elmúlt évtizedekre, azt láthatjuk, hogy az erőgépek fejlődése, ha néha lassabb ütemben is, de folyamatos volt. Sőt, az utóbbi években a mezőgazdaság folyamatosan rákapcsolt és egyre inkább automatizálttá válik a szektor, ráadásul a precíziós gazdálkodással egészségesebbé és hatékonyabbá tehető a mezőgazdaság. Arra pedig fel kell készülnünk, hogy a következő évtizedekben még tovább fog fejlődni a technológia, és számos új eszköz, egy rendszert alkotva fogja segíteni a gazdák munkáját. A rendszer magasabb termésátlagokat és jobb minőségű terméseket fog eredményezni amellett, hogy kevesebb inputanyagot kell a földbe juttatni.

precíziós gazdálkodás, John Deere traktor

A ma és a jövő traktorai már digitálisan gyűjtik és elemzik a szántóföldi adatokat – fotó: Agroinform.hu/Gáspár Elizabet

Az előttünk álló időszak legnagyobb kihívása, hogy a precíziós gazdálkodás biztosította előnyöket az egyes gazdálkodók milyen sikeresen tudják saját folyamataikba integrálni.

Ha te sem szeretnél ebben a forradalmi környezetben lemaradni, szerezz versenyelőnyt!

A PREGA Precíziós gazdálkodási és agrárinformatikai konferencia és kiállítás 2022. február 8-án és 9-én vár a legfrissebb információkkal. Biztosítsd helyed a konferencián időben!