Japán falusi népessége egyre jobban elöregszik (átlagos életkoruk 65 év körül mozog), a fiatalabb nemzedék pedig egyre kevésbé hajlandó a nehéz munkával járó és alacsonyan fizetett agrártermelői életpályát választani, aminek következtében már jelentős mezőgazdasági területeket hagytak művelés nélkül, ami a sűrűn lakott országban különösen nagy veszteséget jelent – írja az scmp.com.

Az ország önellátottsági szintje jelenleg 40 százalék körül mozog, amelyet a kormány legalább 50 százalékra szeretne felemelni. Ezért a tudományban és a műszaki fejlesztésben élenjáró ország a mezőgazdasági drónokat és automata eszközöket kifejezetten az elöregedő vidéki népesség megsegítésére és kiváltására kívánja alkalmazni.

drón

Japán meg kívánja változtatni a földtörvényt, lehetővé téve a műveletlen területek tagosítását a gazdaságosság érdekében – fotó: Pexels

Ennek keretében a mezőgazdasági társulások jelentős árkedvezménnyel vásárolhatnak drónokat, és azokat kifejezetten a mezőgazdaság igényei szerint fejlesztik. Jelenleg már több japán agrártermelő rendelkezik távirányítós (RC) helikopterrel, a drónok kezelése azonban sokkal egyszerűbb, és bekerülési költségük is jóval alacsonyabb.

A fentiek szellemében a japán kormány módosítani szándékozik a jelenleg érvényben lévő földtörvényt, lehetővé téve az agrártermelők számára, hogy megvásárolják a műveletlenül hagyott parcellákat, és azokat a művelés gazdaságossága érdekében tagosítsák. Ezen túlmenően lehetővé teszik a nagyobb teherbírású robotok beszerzését is, amelyek tovább könnyítik a farmerek munkáját.

A tokiói kormány folyamatosan kísérleteket végeztet annak megállapítására, hogy milyen drónok a legalkalmasabbak a mezőgazdasági műveletek végzésére, és reméli, hogy néhány éven belül a drónok a nagyobb területek (ültetvények) beporzását is el tudják végezni.