Ezeket a tájékoztatókat rendszerint megkapták már a Nemzeti Agrárgazdasági kamarai tagok, ám a béraratást vagy egyéb mezőgazdasági bérmunkát szolgáltató vállalkozók kedvéért ezúton is közvetítjük a kötelező előírásokat a 2020-as szezonra vonatkozóan.

Mezőgazdasági termények betakarítási munkáinak tűzvédelme

A kalászos termény betakarítási, kazalozási és bálázási munkáiban csak az a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő, erő- és munkagép, valamint egyéb jármű vehet részt, amelynek tűzvédelmi felülvizsgálatát a betakarítást megelőzően az üzemeltető elvégezte.

A jármű megfelelőségéről szemle keretében kell meggyőződni, amelynek tervezett időpontját 10 nappal előbb írásban az illetékes I. fokú tűzvédelmi hatóságnak be kell jelenteni.

A szemléről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek 1 példányát a járművön el kell helyezni.

A szemlét az alábbi táblázat szerint érdemes elvégezni:

Vizsgálati szempontok Megfelel

Nem

felel meg

Megjegyzés, észrevétel
Elektromos rendszer Akkumulátor állapota, rögzítése
Vezetékek állapota, rögzítése
Biztosítékok állapota

Villamos üzemű berendezések

(generátor, villanymotor, stb.)
Üzemanyag és olajellátó rendszer Üzemanyag és olajellátó vezetékek, csatlakozások állapota
Adagoló
Üzemanyag tartály
Égéstermék elvezető rendszer Tömítettség
Szikrafogó állapota

Forgó, mozgó alkatrészek

Csapágyak állapota

Meghajtások

(szíj, lánc, fogaskerék, egyéb)
Tűzoltó-készülék Mérete, darab száma
Állapota, ellenőrzés megfelelősége
Elhelyezése
Sztatikus feltöltődés elleni védelem biztosítása, és állapota

A táblázat forrása: www.katasztrofavedelem.hu

A jegyzőkönyv ide kattintva teljes egészében letölthető és nyomtatható.

  • Az aratásban résztevő erő- és munkagépeken legalább egy, a vonatkozó műszaki követelményeknek megfelelő, 21A és 113B oltásteljesítményű vizsgálati egységtűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani, amelynek tűzvédelmi felülvizsgálatát az üzemeltetőnek a betakarítási munkák előtt el kell végeztetni.
  • Az üzemelő erő- és munkagép kezelője a munkavégzés megkezdése előtt és annak befejezése után közvetlenül és munkavégzést megszakító szünetekben köteles a kipufogó-vezeték és szikratörő műszaki állapotát felülvizsgálni és a rárakódott éghető anyagtól szükség esetén megtisztítani.
  • A kazalozásban részt vevő erőgépet a ráhullott szalmától, szénától rendszeresen meg kell tisztítani.
  • A tartalék üzem- és kenőanyagot az erő- és munkagéptől, a kazaltól és a gabonatáblától legalább 20 méter távolságra kell elhelyezni éghető hulladéktól, növényzettől mentes területen.
  • Erő- és munkagépen, gépjárművön olyan karbantartás, javítás, amely nyílt láng használatával jár, vagy üzemanyag elfolyásával járhat, gabonatáblán, szérűn és a rostnövény tároló területén nem végezhető.
  • A kalászos termény betakarítását a közút és a vasútvonal mentén kell először elvégezni.
  • Az aratás idejére a gabonatáblától legalább 15 méterre éghető anyagtól és növényzettől mentes dohányzóhelyet lehet kijelölni.
  • A dohányzóhelyen a dohánynemű gyűjtéséhez és eloltásához megfelelő mennyiségű vizet tartalmazó edényt kell elhelyezni.
  • Gabonatáblán dohányozni SZIGORÚAN TILOS!!!
  • A learatott tarlón-, valamint a járművek-, erő- és munkagépek vezető fülkéjében is TILOS A DOHÁNYZÁS!!!fotó: Shutterstock

Nagyon fontos információ tarló, nád, növényi maradvány, valamint gyepek égetésével kapcsolatosan!

Az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról szóló 50/2008. (IV. 24.) FVM-rendelet 1. számú melléklete szerint: „Tarló, nád, növényi maradvány, valamint gyepek égetése tilos, kivéve, ha erre növényegészségügyi okokból van szükség.”

Tehát ha a gazdálkodó nem tudja bizonyítani, hogy az égetésre növényegészségügyi szempontból feltétlenül szükség volt, akkor támogatásmegvonásban részesülhet. Az égetés szükségességének bizonyítása a területileg illetékes járási hivatal növényegészségügyi szakértőitől beszerzett engedéllyel a legegyszerűbb.

A tűzvédelmi előírások betartása mindannyiunk érdeke. Fordítsunk rá fokozott figyelmet!

Szívesen olvasna tűzvédelemmel kapcsolatos tartalmakat az Agroinform.hu portálon? KATTINTSON IDE!

Nincsen még tűzoltó készüléke, netán komolyabb oltó berendezés érdekli? Nézzen körül az Agroinform.hu Piacterén!