Az elmúlt hetek csapadékos időjárásának köszönhetően rendkívül gyorsan nőnek a pázsitfűfélék, és a szárazabb tavasz után mindenhol előkerültek lassan a fűnyírók is. Ha nem vagyunk elégedettek a meglévő fűnyírónkkal, vagy nem sikerült életre kelteni a hosszú téli álom után régi fűnyírónkat, akkor ideje egy korszerűbb eszközt vásárolnunk. Ehhez gyűjtöttük össze a főbb szempontokat, hogy biztosan a számunkra legmegfelelőbb típust válasszuk.

Általános kiválasztási szempontok

A pénztárcánk vastagsága mellett az egyik legfontosabb mérlegelési szempont az évente vágandó terület mennyisége és fajtája. Teljesen más minőségű és méretű fűnyíróra van szükségünk, ha csak az árokparton kell lenyírni 50-100 négyzetméternyi füvet kéthetente, mint ha a hétvégi telken vágunk 1000 négyzetméternyi területen fél méter magas füvet havonta.

Érdemes azt is alaposan átgondolni, hogy milyen szélességű kivitelt választunk: a szélesebb konstrukciók általában drágábbak, de nagyobb terület esetén az időnkkel fizetjük meg kamatostól az olcsóbb, de keskenyebb változaton megspórolt különbséget.

Szükségünk van-e magasságállításra? Ha mindig ugyanott és ugyanúgy használjuk a fűnyírónkat, akkor nincs szükségünk állítható vágási magasságra, azonban ha nem azonos időközönként vágjuk, vagy néha nagyobb füvet vágunk, akkor bizony jó szolgálatot tesz az állítható vágási magasság.

Ha nem szeretnénk bajlódni a fűgyűjtő ürítésével, sem a fű gereblyézésével, akkor keressünk drágább, mulcsozó fűnyírót, mely apróra vágja a füvet, és rögtön vissza is teríti azt. Ha inkább összegyűjtenénk és komposztálnánk a füvet, akkor mindenképpen fűgyűjtős változatot válasszunk, melyet sajnos rendszeresen ürítenünk kell majd.

Mechanikus, forgókéses fűnyíró – kis területre

A legolcsóbb és legkörnyezetbarátabb megoldás a mechanikus fűnyíró. Azonkívül, hogy szinte semmilyen hangkibocsátással nem jár a működtetése, karbantartást mondhatni egyáltalán nem igényel. Működési elve végtelenül egyszerű: a kerekekről kapott hajtást továbbítva forog a forgókéseket tartalmazó dob, mely egy állókés segítségével végzi a fű méretre vágását. Működtetéséhez csak emberi erőre van szükség, mely kisebb területen kellemes testmozgást eredményez, azonban nagyobb területeken és dúsabb fűben bizony fárasztó munkává alakulhat.

fűnyíró

Mechanikus fűnyíró – fotó: hecht.hu

Elektromos fűnyíró – pár száz négyzetméter egyenletes fűre

fűnyíró

Elektromos fűnyíró – fotó: worx.com

Egyszerűbb felépítésük és olcsóbb gyártási költségük miatt jóval kedvezőbb az elektromos fűnyírók beszerzési ára, ezenkívül sokkal csendesebbek is, és kevesebb odafigyelést igényelnek, mint benzines társaik. Hátrányuk a kisebb teljesítmény és az esetleges akkumulátor kapacitásának végessége és töltésének időigénye.

Kisebb udvaron akár vezetékeset is érdemes megfontolni, azonban nagyobb méretű kert esetén vagy akadályokkal nehezített terület esetén célszerűbb akkumulátorosat választani. Megfelelő elrendezésű és kialakítású kert esetén célszerű robotfűnyírót vásárolni, mely képes emberi beavatkozás nélkül karbantartani a gyepünket.

Benzines fűnyíró – nagyobb területre, sűrűbb növényzetre

fűnyíró

Benzines fűnyíró – fotó: popularmechanics.com

A benzines fűnyíró az igazi kompromisszummentes megoldás lehet: egy feltöltéssel nagy terület nyírható le vele, és motorteljesítménye is jellemzően nagyobb, mint az elektromos változatoké, valamint könnyű üzemanyag-utántöltési lehetőségének köszönhetően minimális technikai szüneteket szükséges csak tartani munka közben.

Találunk önjáró változatot is a benzines kivitelből, melyet csak irányítani kell, hiszen a hátsó nagykerék hajtott, így minimális erőfeszítéssel nyírhatjuk vele a füvet. A benzines fűnyírók hátránya a jóval nagyobb karbantartási igény a bonyolultabb felépítés miatt és a zajos, hangos üzemeltetés.

Fűkaszák

fűkasza

Benzines fűkasza – fotó: berbe.hu

Egyenetlen talajfelszín vagy meredekebb árokpartok esetén a hagyományos négykerekű fűnyírók már nem megfelelők a munkára, itt már a fűkaszára lesz szükségünk. Különböző méretű damilokkal szerelve különböző vastagságú növények vágására alkalmas, illetve a hajlékony damilnak köszönhetően könnyen körbenyírható vele mindenféle tereptárgy.

Itt is hasonló elvek mentén kell típust választunk, mint a hagyományos fűnyírók esetében tettük: kisebb terület és gyengébb terhelés estén egy elektromos változatot, nagyobb területre és sűrű állományra viszont egy erősebb benzines kivitelre lesz szükségünk. A nagyobb méretű benzines fűkaszák már felszerelhetőek merev késsel vagy akár körfűrészlappal is, így vastagabb szárú növények és elbokrosodott legelők karbantartására is megfelelőek lehetnek.

Fűnyíró traktorok

fűnyíró

Fűnyíró traktor – fotó: deere.com

Több ezer négyzetméteres terület esetén már túl sok időt venne igénybe a hagyományos kézi fűnyírók használata, így nagyobb telektulajdonosok vagy bérszolgáltatók esetében nagyobb teljesítményű gép után kell nézni. A hagyományos felépítésű fűnyíró traktorok és a botkormányzású profi fűnyíró gépek alkalmasak leginkább a professzionális fűnyírásra és a nagyobb területek hatékony nyírására.