Az Agrárminisztérium adatai szerint a gazdálkodók 2022-ben is 680 milliárd forintot fordítottak beruházásokra. Ugyanakkor a gazdálkodók 63 százaléka számolt be arról, hogy a beszerzési költségek megugrása és a finanszírozási feltételek romlása miatt az elmúlt egy év során volt olyan tervezett gépvásárlása, amit végül el kellett halasztania – derül ki az Agroinform.hu legutóbbi felméréséből. Ebben a helyzetben megnőtt a gépi bérmunka jelentősége, amely tevékenység jellemzőit a mezőgazdasági portál alábbi elemzése mutatja be.

Az Agroinform.hu felmérésében részt vevő több száz hazai gazdálkodó 38 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mind szolgáltatói, mint igénybe vevői oldalon érintett a gépi bérmunka tekintetében. A bérszolgáltatók csupán 23 százaléka számára jelenti ez a tevékenysége a fő profilját, a többség csak a kapacitásainak jobb kihasználása érdekében, kiegészítő foglalkozásként kínál bérmunkát. Ennek megfelelően 68 százalékuk legfeljebb 100 hektáron területen szolgáltat, 500 hektár feletti területet pedig mindössze 6 százalékuk vállal el.


A bérmunka-szolgáltatásokra leggyakrabban aratás, vetés, illetve különféle talajmunkák esetében kerül sor. A bérmunka ügyfélköre szinte mindig ismerősi körből kerül ki, ennek megfelelően a bérszolgáltatók 78 százaléka 10 kilométeren belüli távolságról érkezik az adott művelési területre.

aratás

A bérmunka-szolgáltatásokra leggyakrabban aratás, vetés, illetve különféle talajmunkák esetében kerül sor az Agroinform felmérése szerint – Fotó: Shutterstock

A bérszolgáltatást igénybe vevők 84 százaléka a művelethez szükséges géppark hiánya miatt dönt a bérmunka szolgáltatás igénybevétele mellett, 6 százalék a munka jobb minőségű végzése miatt, a fennmaradó 10 százalék pedig a munkaerő különféle okokból bekövetkező időszakos vagy állandó hiánya miatt él ezzel a lehetőséggel. A túlnyomó többség – 88 százalék – rendszeresen, legalább évente egyszer vesz igénybe külső gépi segítséget. A kezelő nélküli gépbérlet nem jellemző, a válaszadók mindössze 10 százaléka választotta ezt a megoldást.

„A magas üzemanyag- és inputanyagárak miatt a gépi bérmunkadíjak jelentősen megugrottak az elmúlt egy-másfél év során – mutatott rá Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – A bérmunkát vállalóknak az árazás során azt is kalkulálniuk kell, hogy az adott gép cseréje során a korábbinál jóval mélyebben kell majd a zsebébe nyúlnia. Az áremelésnek van azonban egy viszonylag kemény felső korlátja is, hiszen a gépi szolgáltatások terén a legtöbb területen nagy a kínálat, a gazdák pedig igen árérzékenyek. Ez pedig fontos biztosítéka lehet annak, hogy a bérmunka továbbra is fontos eleme marad egy átlagos gazdaság működésének."