E heti körkérdésünkben a következőkre vártunk választ:

1. Milyen forgóboronát ajánl a különböző gazdaságok számára? A választásnál mik a legfontosabb tényezők (a gazdaság mérete, a talaj szerkezete, az erőgépünk teljesítménye és a munkamélység)?

2. Milyen kiegészítőket választhatunk a forgóboronánk mellé?

Akik ezúttal válaszoltak: Alp-Agro Kft., Güttler Kft. Lemken Hungária Kft.

Alp-Agro Kft.

Elsődleges szempontok az üzemméret, emellett, hogy forgatásos, forgatás nélküli, esetleg vegyes művelést végez-e az adott gazdaság, és az erőgépek összetétele. Kötött talajtípusra az Alpego szabadalmú Twin-Force rendszerű kúpgörgős Timken csapágyazású gépeket ajánljuk, ezek sokkal jobban viselik a több irányú terhelést, erőhatásokat, így nő a fogak közötti átömlési keresztmetszet, a teljesítmény, és nagyobb hatásfokot garantál.

Alpego

Az Alpego Twin-Force rendszerű gépek rendkívül jól viselik a több irányú terhelést – fotó: Alp-Agro Kft.

Gépeink egyedi, saját tervezésű és gyártású, nagy hajtóművel rendelkeznek, melynek köszönhetően külön olajhűtő nincs. A fogaskerék pár megfordításával és cseréjével számos rotorfordulat lehetséges. Ez lehetővé teszi a gép munkájának optimalizálását a talaj típusának, a haladási sebességének és a szükséges finomítás mértékének függvényében. Közvetlenül a hengerre szerelt simítólap állandó munkaminőséget tesz lehetővé, a paralelogramma hengerfelfüggesztés folyamatos mélységtartást biztosít. Karbantartáskor nagy előnyt jelentenek a kettesével szerelhető rotorok. A gépminőséget a Hardox teknő garantálja.

Alpego Twin Force

Alpego Twin-Force rendszer – fotó: Alp-Agro Kft.

Számos kiegészítőt választhatunk a forgóboronákhoz:

- nyírócsapos és automata biztosítású kardántengely

- nyomlazító kapapár (akár No-STOP rendszerű kétrugós), a keréknyomok által megtömődött talaj fellazításához

- gyorscserés rendszer, amely meggyorsítja a kopó alkatrészek cseréjét

- vídiabetétes fogak

- mechanikus vagy hidraulikus simítólap, mellyel a megmunkált talaj aprómorzsássága szabályozható

- hidraulikus mélységállítás, mely lehetővé teszi az egyszerű és kényelmes munkamélység-állítást, akár menet közben is

- különböző fajtájú, méretű tömörítő hengerek különböző talajtípusokhoz: csőpálcás, spirál, tüskés, packer, gumigyűrűs, trapéz henger

-  vídiabetétes sárkaparók bizonyos fajtájú hengerekhez

- vetőgép-csatlakozás, mely lehetővé teszi más márkájú vetőgép hozzákapcsolását

- sajátmárkás vetőegység, aprómagszóró

- nagy kapacitású multifunkcionális fronttartály, akár rozsdamentes acélból, 2 változó méretű részre osztható, vetőmag és műtrágya kijuttatására

-  plusz rotorvédelem

- DmaX modellekhez mechatronikus vezérlő és szabályozó rendszer

Alpego borona

Alpego borona APE apromagszóróval – fotó: Alp-Agro Kft.

Güttler Kft.

A forgóborona választás ugyanúgy történhet, mint a legtöbb eszköz kiválasztása, igények és lehetőségek felmérésével. Elsősorban fontos, hogy milyen területen akarjuk használni az adott gépet. Sok esetben a nehezen művelhető talajokon választják a forgóboronát, mint talajművelő eszközt, és ez hozza magával a gép részegységeinek fokozott terhelését is. A Güttler Kft. által forgalmazott Moreni forgóboronák egyik nagy előnye, hogy a forgó kések tengelyei három helyen vannak csapágyazva, így azok az extrém terhelést is jobban bírják több versenytárssal szemben.

Egy adott forgóboronát is több féle módon „felöltöztethetünk”. Kavicsos, sziklás területeken kővédelemmel láthatjuk el a csapágyazást, szármaradványos területeken pedig az új Samurai pengékkel ellátott kések segítik elő a jobb bekeverést. A kertészetek számára ajánljuk a hárompengés rotorokat, amik a legapróbb morzsás talajok készítését teszik lehetővé. A forgóboronák mögé helyezhetünk Güttler hengert, ami a talaj lezárásával fejti ki jótékony hatását.

Lemken Hungária Kft.

A Lemken kínálatában megtalálható Zirkon 8, és Zirkon 12 forgóboronák tökéletes választása lehet mind a kis, mind a nagyobb gazdaságok számára. Az, hogy melyik típus lesz az ideális választás, azt nem a gazdaság mérete, hanem inkább a rendelkezésre álló erőgéppark fogja meghatározni. 160-180 le-ig a Zirkon 8, míg 405(!) le-ig a Zirkon 12-es forgóboronák jöhetnek szóba. Mindkét típus elérhető fix, függesztett csukható, illetve félig-függesztett csukható kivitelben 3-tól 6 méteres munkaszélességben.

Lemken Zirkon forgóborona

160-180 le-ig a Zirkon 8, míg 405 le-ig a Zirkon 12-es forgóborona a jó választás – fotó: Lemken Hungária Kft.

A talajszerkezet szintén nem befolyásoló tényező, hiszen a Lemken minőségi gépei a legkötöttebb talajokkal is elbánnak (méterenként 4 rotor található), hosszú élettartamú gépekről beszélhetünk. A munkamélység alapesetben mechanikus csap segítségével állítható, opcionálisan pedig hidraulikusan, a traktor fülkéjéből.

forgóborona

Az optimális mélységet a talajszerkezet és a vetésmélység befolyásolja első sorban – fotó: Lemken Hungária Kft.

A megművelendő mélységet a körülmények határozzák meg. 5-35 cm közötti munkamélységről beszélhetünk gyakorlatilag. Az hogy mi az optimális mélység, azt nagyban befolyásolja a talaj szerkezete (miből, mit szeretnénk elérni), illetve a vetési mélység.

Helyesen akkor járunk el, ha a kívánt vetési mélységben járatjuk a forgóboronát. Így a teljesítményigény, és a területteljesítmény összhangba kerül.

Amit fontosnak tartunk kiemelni, az egyenletes, megfelelően visszazárt magágy. Hiszen ez fogja garantálni nekünk az egyenletes kelést, később pedig a homogén növényállományt. Az idei éveben ez abszolút aktuális téma volt tavasszal.

Lemken Zirkon forgóborona

Az egyenletes, megfelelően visszazárt magágy garantálja az egyenletes kelést és a homogén növényállományt – fotó: Lemken Hungária Kft.

A forgóboronák esetében fontos a megfelelő lezáróhenger, illetve kés kiválasztása. Ebben a Lemken esetében széles választékról beszélhetünk. Továbbá a Lemken forgóboronáink kombinálhatóak gabonavetőgéppel, és szemenkénti vetőgéppel is. Így egyszerre tudunk magágyat készíteni, és vetni is.

A talajművelő gépek, köztük a forgóboronák nagy választékát találod az Agroinform.hu Piacterén. Nézz körül!

Ha pedig kérdésed van, vagy megosztanád tapasztalataidat a többi gazálkodóval, próbáld ki a Fórum rovatot, ahol egy nagyon aktív fórumozó közösségel beszélgethetsz.