Azok a kézzel fogható megtakarítások, amelyek a tervezett precíz gazdálkodással megvalósíthatók, nagyon felértékelődnek az inputok felrobbanó árai tükrében. Mit tudunk mi ehhez biztosítani? Olyan gépeket, amik elősegítik a termékek pontos, precíz kijuttatását.

A Kverneland súlymérős műtrágyaszórók nagyon régóta segítik a gazdálkodókat a tápanyagkijuttatási műveletekben. Az alapot a jól bevált és egyedülálló Centre Flow szórási rendszer biztosítja. Ez az egyedi zárt rendszerű, 8 lapáttal ellátott szórórendszer az összes Kverneland műtrágyaszóró alapja. A kialakításának köszönhetően a szórás eloszlás még nagy munkasebesség esetén is kiváló, mivel a kijutatott hektáronkénti mennyiség tárcsánként 8 lapát segítségével történik. A műtrágyaszemcsék kezelése különösen kíméletes, mivel a műtrágyaszemcsék a centrifugális erő hatását kihasználva, felgyorsulva érik el a lapátokat.

A rendszer zárt kialakításának köszönhetően nem érzékeny a domborzati változásokra. A pontos beállítást a folyamatosan bővített szórási beállításokat tartalmazó adatbázis fejlesztése biztosítja.

A GEOSPREAD rendszerű gépek 1100 litertől 3900 literes tartály térfogattal érhetőek el.

Centre Flow adagoló rendszer

Centre Flow adagoló rendszer – fotó: Kverneland

Szóráseloszlás

Szóráseloszlás – fotó: Kverneland

Mitől lesz egy műtrágyaszóró GEOSPREAD?

Az első fontos dolog a megfelelő kommunikáció. Minden súlymérős műtrágyaszóró alapfelszereltségben ISOBUS-os kivitelű. A súlymérő rendszer ehhez a rendszerhez kapcsolódva tud kommunikálni a működtető terminállal, ami lehet a saját fejlesztésű és gyártású ISOMATCH Tellus terminál vagy bármilyen ISOBUS-os kezelő terminál.

A súlymérő rendszer minden GEOSPREAD modellnél 4 db mérő cellát és 1 db referencia szenzort tartalmaz, ami biztosítja, hogy a mérés minden körülmény között megfelelő pontosságú legyen (egyenetlen talajon, dombos körülmények között is).

Súlymérő rendszer

Súlymérő rendszer – fotó: Kverneland

Munka közben a kijuttatandó mennyiség változtatása a súlymérő rendszer alapján egy elektromos motor segítségével történik. A GPS-jelből származó sebességjelnek megfelelően a rendszer sebességarányosan valósítja meg a kijuttatást. A GEOSPREAD modellek különlegessége, hogy alkalmasak a szórásszélesség valós változtatására, ezáltal szakaszolásra. A szakaszok minimális mérete 1 m, így a szakaszok száma a TL GEOSPREAD modelleknél elérheti a maximális 54 db-ot – TLX GEOSPREAD modelleknél 45 db, CL GEOSPREAD modelleknél 33 db. A szakaszok ki- és bekapcsolása történhet a szélekről befele vagy belülről kifelé.

Szakasz- és feladatvezérlés a gyakorlatban

Az intelligens műtrágyaszórók a GPS jel- és a feladatvezérlő együttes használatával alkalmasak arra, hogy a táblán belül automatikusan a lefedettség alapján változtassák a munkaszélességet és ki/bekapcsolják a szórást a táblavégi fordulókban, vagy olyan helyen, ahol már megtörtént a kijuttatás. Ennek a technikai háttere az, hogy a szórótárcsáknál azt a pontot – a feladási pontot – ahol a műtrágya a tárcsára érkezik, igény szerint megváltoztatjuk, így meg tudjuk változtatni a gép munkaszélességét.

Ezt szintén egy elektromos motor végzi, így a GEOSPREAD modelleken a dózisállító és szórásszélesség-állító motor egymással párhuzamosan működik.

Szakaszvezérlés

Szakaszvezérlés – fotó: Kverneland

Ahhoz, hogy a szakaszolás vagy a ki/bekapcsolás a megfelelő időben és helyen történjen, tudnunk kell, hogy a műtrágyaszemcsék sokasága milyen távolságra ér földet a műtrágyaszóróhoz képest. Erre lett létrehozva a GEOPOINT távolság. Ennek meghatározása a beállítási táblázatok készítésekor a műtrágyaszóró tesztcsarnokban történik, ahol megmérjük az adott műtrágya adott munkaszélességhez tartozó GEOPOINT-távolságát. Ennek az értéknek az ismeretében a szakaszvezérlés során a munkaszélesség állítása és a szakaszok ki/bekapcsolása a lehető legpontosabban kivitelezhető.

Gyakorlatban a GEOpoint használata megtakarítást és egyenletes termés minőséget eredményez a fordulókban is.

GEOPOINT

GEOPOINT – fotó: Kverneland

A Kverneland súlymérős műtrágyaszórókkal térkép vagy előírási terv szerinti szórás is megvalósítható. A terminálba betöltött, előre elkészített változó dózisokat tartalmazó térképet a gép végrehajtja és dokumentálja. Az így elvégzett feladatok adatait az asztali számítógépre visszatöltve tudjuk értékelni illetve tovább feldolgozni. A rendszerhez kapcsolhatunk külső szenzorokat is – például nitrogén szenzort – amivel szintén változó dózisú kijuttatást tudunk elvégezni.

A MULTRATE alkalmazás segítségével a jobb/baloldali szórótárcsák különböző dózisok kijuttatását tudják elvégezni. Ebben az esetben a munkaszélesség jobb és bal oldalán külön-külön található több pont átlaga kerül kijuttatásra. Ezáltal növelhetjük a kijuttatási tervben meghatározott mennyiségek pontos kijuttatását.

Multirate alkalmazás

Multirate – fotó: Kverneland

Egyedi megoldások

Minden Kverneland súlymérős gép alapfelszereltségben tartalmaz egy úgynevezett alacsony dózis készletet, amivel kisebb mennyiségek kiszórása lehetséges. (15-100 kg/ha között). Az adagoló egységeken található egy-egy kar átfordításával a gépet át tudjuk váltani normál szórásról kis mennyiségek szórására. Ezzel a megoldással ki tudunk juttatni különböző vetőmagokat, zöldítő keverékeket vagy egyéb kis mennyiségű termékeket.

Lehetőség van a súlymérős gépeket front függesztésen üzemeltetni. Ilyenkor a gép meghajtását egy hidromotor biztosítja és szükség van még egy kiegészítő lámpakészletre, hogy részt tudjunk venni a közúti közlekedésben. A műtrágyaszóró menüjében pedig egyszerűen meg tudjuk változtatni, hogy a gépünk nem a traktor hátulján, hanem a front függesztésen lesz üzemeltetve.

A gépek különböző opciók segítségével személyre szabhatók, amelyek az opciós listában kerültek felsorolásra. A Kverneland különböző alkalmazásokkal segíti a gépek egyszerű gördülékeny beállítását. (AutosetApp, Spreadingcharts, stb.)

Ha felkeltettük érdeklődését, vagy csak kérdése van, hívja termékfelelősünket!

Pintácsi László
Termékfelelős
+36 30 423 9614