Elő a nyomjelzőkkel!

Most már bizonyos, hogy az orosz-ukrán konfliktus nem egy egyszerű játszma. A hatásai immár biztosan hosszú távon érezhetők lesznek.

A közelünkben háború dúl. Valószínű, hogy tőlünk keletre most kevesen foglalkoznak a tavaszi vetéssel. Nekünk, Magyarországon gazdálkodóknak azonban létfontosságú, hogy az előttünk álló szezonban a lehető legjobb teljesítményt nyújtsuk.

Sokan már használják, sokan most készülnek rá, hogy belefognak

A felkapott és immár sok gazdaságban Magyarországon is különböző szinteken működő precíziós gazdálkodás lételeme a pontos helymeghatározás. A GPS az alapja az automata kormányzásnak, a szakaszvezérlésnek, a hozamtérképezésnek, a drónok által készített adatbázisok értelmezésének.

Azonban a GPS (GNSS) jeleket nemcsak a mezőgazdaságban dolgozók vagy a kirándulók használják, hanem a katonai felhasználás is fontos eleme a szolgáltatásnak. Sőt, elsődleges eleme. Ha harci tevékenységek folynak, természetes, hogy a szemben álló felek igyekeznek mindent megtenni, hogy az ellenfelet hátrányos helyzetbe hozzák. Ez elérhető azzal is, hogy a tájékozódási képességét csökkentik.

A katonai helymeghatározó rendszer

A GPS alapvetően katonai rendszer, a katonai GPS-vevők sokkal kevésbé érzékenyek a hibás jelekre. Az általunk polgári célokra használt jelsugárzó műholdak döntően az Egyesült Államok, Oroszország és Kína kezében vannak.

A katonai jeleket külön sávon (frekvenciatartományban) sugározzák a műholdak. Ezek a jelek nemcsak pontosabbak, hanem a visszafejtéséhez az érvényes titkosító kulcs ismerete szükséges. Tehát civil alkalmazásuk nem lehetséges.

A polgári felhasználású jelsugárzás mesterségesen lerontható, ezzel a pontossága jelentősen csökken. 5 méterről 100 méterre. Ilyen alacsony minőségű jelet használhatott a civil szféra 2000. május 2-áig. Az Amerikai Egyesült Államok ekkor oldotta fel a korlátozást. Azonban ez a szelektív hozzáférés politikai döntésre bármikor visszakapcsolható. Bármelyik rendszer esetében.

gép

Lehet, hogy idén mindenhol le kell raknod a nyomjelzőt – fotó: Fecsó Gábor

Ha háború van...

...akkor könnyen előfordulhat, hogy a szemben álló felek a polgári jeleket szelektíven korlátozzák, ezzel a használatukat megnehezítik vagy ellehetetlenítik. Ezzel egy időben a mások által sugárzott jeleket zavarni fogják. Ennek több módja is van.

Előidézhető az interferencián alapuló jeltorzítás (jamming), amely a műholdról érkező jeleket értelmezhetetlenné teszik. Második az eredetivel azonos struktúrájú jel megfelelő energiaszinten történő sugárzása, amely a vevőt megtéveszti (spoofing), így helytelen koordinátákat generál a használójának. Harmadik lehetőség a jelek rögzítése és eltérő időpontban újra sugárzása (meaconing), amivel a vevőkészülék szintén összezavarható. Ilyen zavaró tevékenységet már 2022. február elején tapasztaltak az Izraelbe tartó repülőgépeken. Ezt a megtévesztő tevékenységet a Szíriában telepített orosz jelzavaró rendszer idézte elő.

Mi történhet?

Mi is a határvidéken élünk, a szomszédos országokba, és már hazánkba is NATO-csapatok érkeztek. Ezt nyilván nem mindenki fogja jó szemmel nézni. Ha pedig a szemben álló érdekek úgy kívánják, akkor felfüggesztik a helymeghatározó rendszer működését.

Könnyen meglehet, hogy a vetésre előkészített tábláinkon nem fogunk használható GPS-jelet találni! Tehát: elő a nyomjelzőkkel, így készülj a vetésre!

Pontos vetést, meghibásodásmentes munkát kívánok!

Fecsó Gábor