Vetőgép és kultivátor

Figyelned kell a vetőkocsik közötti pontos távolság, a sortáv beállítására. Tapasztalatom szerint néhány vetőgép esetén, amelyet nem a gyárban szerelnek össze, hanem az importőr valamelyik telephelyén, előfordul, hogy a vetőkocsik csak úgy „szemre” vannak felszerelve a gerendelyre. Ennek köszönhetően a közöttük lévő távolság elég nagy különbségeket mutathat. Tehát a sortáv nem lesz egyforma a munkaszélességen belül sem.

Nem okoz ez különösebb problémát egészen addig, amíg elő nem veszed a kultivátort, és nem akarsz a sorok között dolgozni. Ha erre a beállításra nem figyelsz oda eléggé, könnyen megeshet, hogy a termeszteni kívánt növények is áldozatul esnek a kapálás során. Természetesen a kultivátorkocsikat is be kell állítani a kívánt sortávnak megfelelően. A kapák beállításánál vedd figyelembe az antenna és a kormányzás pontosságát is. Erről előző cikkünkben olvashatsz.

A tápanyag-utánpótlás

Akik elindultak a precíziós gazdálkodás útján, általában az automata kormányzást követő második lépésnek a változó tápanyag-kijuttatást tartják. Ez érthető, hiszen a műtrágya igény szerinti kijuttatásával lehet a következő látványos költségcsökkentést elérni. Az eszközök terén itt is van néhány buktató, amit érdemes elkerülni.

Mindig győződj meg arról, hogy a műtrágyaszóró képes a szemcséket a megfelelő távolságba eljuttatni. Ha az adott műtrágyával elérhető munkaszélesség kisebb, mint a vezérlőben beállított, akkor máris sérül a kijuttatás egyenletessége, és a precizitás sem lesz jellemző a munkára. A szemcsék röppályáját meghatározza a méretük, az alakjuk és a tömegük. Ha a műtrágya összetétele nem homogén, akkor az elméleti szórásképtől nagyon eltérő lesz a valóságos kijuttatás.

műtrágya

A műtrágya tulajdonságainak beazonosítására alkalmas eszközök – fotó: Fecsó Gábor

A növényvédelem

A jelenleg használatos permetezőgépek nagy része rendelkezik sebességarányos kijuttatásra alkalmas rendszerrel  és szakaszvezérléssel is. Ezek segítségével a kijuttatott növényvédő szer vagy tápanyag egyenletesen, átfedések nélkül kerül a táblára, illetve a növényekre. De csak akkor, ha a permetlérendszer egyébként megfelelő állapotban van, és a kijuttatásra kerülő anyagnak, az időjárási viszonyoknak és a mennyiségnek megfelelő fúvókákkal üzemelteted a gépet.

A sebességnek nem megfelelő fúvóka esetén előfordulhat, hogy a növényeknek csak az egyik oldala kap a vegyszerből. A helytelen fúvókaméret pedig túl nagy vagy túl apró cseppméretet eredményezhet, ami szintén befolyásolja a kezelés hatékonyságát. Ha a fúvókák kopottak, a szóráskép nem lesz egyenletes. Ezekben az esetekben hiába a pontos dózisszabályozás, precizitásról már nem lehet beszélni.

Dolgozik vagy nem?

A vezérlők általában valamilyen eltérő színnel jelölik a megjelenített térképen azt a területet, ahol már megtörtént a művelet elvégzése. Fest vagy nem fest? Ez a kérdés a gépkezelő számára. Azonban vannak esetek, amikor a gép azt gondolja, hogy megtörténik a munkavégzés, de a valóságban nem. Előfordulhat ez fordítva is. Sokszor az ilyen hibáknak egyszerű oka van, és az elhárítás sem komoly feladat.

Az előző szezonban egy szemenkénti vetőgép tréfált meg minket. A tábla végén a kezelő kiemelte a gépet, és elindult a következő helyszínre. Útközben már hívott, hogy vonul a géppel, a monitoron pedig látja, hogy „fest”. Mire a géphez értem, már a következő tábla szegése készült. Beültem a fülkébe, és próbáltam kideríteni, hogy mi történhetett. A jelek szerint minden rendben működik, de a vetőgép akkor is szórja a magot, amikor ki van emelve. Természetesen ahol már járt egyszer, ott lekapcsolja a vetőmotorokat, elkerülendő a dupla vetőmag-kijuttatást.

gép

A helyzetérzékelőt átveri a beton – fotó: Fecsó Gábor

Mi van a tartályban?

Hiába minden korszerű munkaeszköz és számítógépes vezérlés, ha a kezelő összetéveszti a vegyszereket vagy nem az előírt műtrágyát tankolja bele a gépbe. A kijuttatás pontos lesz, de a hatás nem feltétlenül kedvező a növényi kultúrákra nézve. A permetező is hiába tartja a kijuttatott mennyiséget szűk határok között, ha a vegyszer bekeverésénél a kimérés nem elég pontos, akkor a hatékonyság sem lesz megfelelő.

Összefoglalva:

  • Mindig ellenőrizd a művelőeszközök helyzetét, állapotát.
  • Állítsd be a megfelelő munkaszélességet.
  • A kopott munkaeszközöket cseréld le, ezzel növeled a pontosságot, és csökkented az energiafelhasználást.
  • Ellenőrizd a munkavégzés és a vezérlő dokumentációjának helyességét.

Egyszerű beállítást és pontos munkavégzést kívánok!

Fecsó Gábor

Indexkép: Liza agrophoto

PREGA Gyakorlati Nap – 2021. július 21.

Ismerd meg a gyakorlatban a már itthon is elérhető csúcstechnológiákat!

További információ és regisztráció: prega.hu