Napjainkban a szálastakarmány-betakarító gépek kínálata egyre szélesebb. Legutóbbi cikkünkben a kaszák vágószerkezet szempontjából történő kiválasztására tértünk ki. Ezúttal a csillagkerekes rendsodrók megválasztásához és üzemeltetéséhez próbálunk különböző támpontokat meghatározni.

gépA legegyszerűbb függesztett változat – fotó: agroinform.hu

A lekaszált területek rendkezelésénél néhány évtizede még a legnagyobb arányban csillagkerekes rendsodrókat alkalmaztak a hazai gazdaságok, azóta ezek aránya jelentősen visszaszorult, hiszen fokozatosan egyre nagyobb teret nyertek a vezérelt ujjas rendterítő és rendképző gépek a betakarítási technológiában.

Viszont nagyon sok kisebb állattartó gazdaságban még most is szép számmal üzemeltetnek ilyen csillagkerekes eszközöket, és időközben ezek választéka is jelentősen bővült új konstrukciókkal.

gép

Vontatott 8 csillagkerekes rendsodró – fotó: agroinform.hu

A csillagkerekes gépek alkalmazása leginkább csak a gyepszénakészítésnél ajánlott, ideálisak a lekaszált ősgyepek és rétek, illetve legelők, folyótöltések rendkezelésére, mivel a gyepterületek talajegyenetlenségeit kialakításuknál fogva jobban követik, és kevésbé viseli meg szerkezeti elemeit, mint egy vezérelt ujjas gépnek.

Nem utolsósorban üzemeltetésük szinte minimális költséggel jár, és karbantartásigényük is csekély. Míg alig egy évtizede csak a régi konstrukciójú, egy gerendelyes, oldalra sodró változatok voltak túlsúlyban, addig napjainkra már elterjedőben vannak a tengerentúlon már évtizedek óta megszokott "V" elrendezésű középre sodró verziók is, sőt már a hazai kínálatban honi gyártású konstrukció is elérhető.

gép

"V" elrendezésű hazai modell – fotó: agroinform.hu

Ezekkel az új modellekkel már nagy munkaszélességű kaszák után is hatékonyan, kis költség mellett lehet rendképzést elvégezni, és a széles felszedővel szerelt bálázógépeknek is ideális geometriájú, illetve sűrűség szempontjából is egyenletes rendet tud kialakítani, szálastakarmányból és szalmából egyaránt.

Egyetlen hátránya talán az, hogy míg a régi egygerendelyes, vontatott és függesztett, 4-7 csillagkerekes sodrók – a csillagkerekek szögének állításával és a vontatási pont áthelyezésével – átállíthatók rendforgatásra is, addig a V elrendezésű sodrók erre nem alkalmasak. Viszont a tapasztalat azt mutatja, hogy a magyar gazdák a hagyományos változatok ilyen sajátosságait sem használják ki, hanem csak rendképzéshez alkalmazzák az eszközt.

gépÜgyelni kell arra, hogy a rugós fogak ne fogjanak túl mélyen bele a talajba – fotó: agroinform.hu

A rendsodrók csillagkerekeinek munkahelyzetbe való helyezésénél és a munkaszélesség beállításánál fokozottan ügyelni kell arra, hogy a rugós fogak ne fogjanak túl mélyen bele a talajba, hiszen a takarmányozásra történő betakarításnál minimalizálni kell a földszennyeződés mértékét.

gép

Egy több részben osztott gerendelyes modell – fotó: agroinform.hu

Emellett a sodrásra váró termény szárhosszúságát is figyelembe kell venni, amikor a sodró munkahelyzetéhez a szöget beállítjuk, hiszen főleg réteken és gyepterületeken az alacsonyabb növésű fűféléknél – egy nagyobb szög esetén – nagyobb lehet az elhagyási veszteség.

Ugyancsak nőhet az elhagyási mértéke akkor, ha a vontató traktor valamelyik kerekével tartósan a levágott renden hajtunk, mivel kicsit nedvesebb talajviszonyok esetén a mezőgazdasági abroncsok kapaszkodó bordái annyira a földbe döngölik a terményt, hogy azt már a csillagkerekek rugói sem tudják oldalra mozdítani, így akár hosszú métereken is elhagyhat a rendsodró.

Kiválasztásnál érdemes olyan modellt választani, amelynek osztott a gerendelyvége, és az utolsó 1-2 kerék könnyen leszerelhető, amennyiben a munkaszélesség ekkora csökkentésére lenne szükség.

gép

Függesztett rendsodró szállítási helyzetben – fotó: agroinform.hu

A lejtő területeken és folyótöltéseken inkább a függesztett változatok alkalmazhatók előnyösen, míg a sík területen leginkább a vontatott 7-9 csillagkerekes verziók. Függesztett típusokat csak olyan helyre alkalmazzunk, ahol a terület lejtésének mértéke miatt a vontatott változatot nem lehet irányban tartani.

Teljesen sík vagy enyhe lejtésű talajfelszínen inkább a vontatott verziókat preferáljuk, mivel ezek a traktor kismértékű irányváltoztatását a rend folytonossága és az elhagyás szempontjából jobban kompenzálják, ellenben a függesztett gépekkel, amelyek már az erőgép kismértékű elkormányzása esetén is jelentősen kilengenek oldalra.

gép

Az egyik legismertebb és széles körben elterjedt lengyel modell – fotó: agroinform.hu

Van még egy fontos sajátosság, ami a régebbi konstrukciójú hazai és lengyel gépekkel dolgozó gazdáknak már sokszor bosszúságot okozott munka közben. Rendsodráskor számtalanszor előfordul, hogy olyan időjárási körülmények között kell végezni a rendsodrást, amikor élénkebb, esetenként erősebb a légmozgás. Ilyen szélben többször megtörténik – főleg amikor a csillagkerekek szembeszéllel dolgoznak –, hogy a kerék külső peremére, a rendképző rugók sora mentén fölcsavarodik a termény.

gépA régebbi konstrukcióknál a csillagkerék és a keréktartó kar kis távolsága eltömődést okoz – fotó: agroinform.hu

Ugyanilyen jelenséget tapasztalhatunk akkor, ha a sodrásra váró szálastakarmány nedvességtartalma magasabb. Ez önmagában még nem okozna problémát a munkában, viszont ilyen esetben a régebbi fejlesztésű modelleknél a felcsavarodott termény a csillagkerék és a keréktartó kar kis távolsága miatt eltömődést okoz, és akadályozza a csillagkerék forgását. Ilyenkor előfordul, hogy szinte minden fordulót követően el kell hárítani az eltömődést, amely jelentős üzemidő-kiesést okoz.

Amikor egy rendsodró kiválasztására kerül a sor – legyen új vagy használt –, az ilyen bosszúságok elkerülése érdekében érdemes azt a modellt választani, amelynél a csillagkerék és a keréktartó kar között a lehető legnagyobb távolságra van.

Ha rendsodrót keres, érdemes az Agroinform.hu Apróhirdetés és Géppiac rovatainak ajánlatai között böngésznie.