Ki vezetheti a traktort?

A kezelő “B” kategóriával már beülhet a 320 LE-s traktorba, amelyikre fel vannak szerelve az ikerkerekek, és (összecsukva) végighúzhatja a falun a 8 m munkaszélességű nehéz tárcsát vagy a 4-5 méteres szántóföldi kultivátort (grubbert), még akkor is, ha a jogosítvány egészségügyi érvényessége lejárt. A szerelvény szélessége 4, hossza 18-20 méter körüli, a teljes tömeg meghaladja a 20 tonnát.

Néha elképzelem a Suzukihoz szokott nagybátyámat, aki 20 éve nem vezetett, mert a szeme miatt nem hosszabbították meg a vezetői engedélyét. Szóval a bátya, aki nem jól lát, és régen sem volt egy kimondott autóversenyző, beül egy 20 tonnás gépszörnyeteg kormányához, és lerombolja a parkoló járműveket. No szép!

Ezzel szemben “+E” kategóriás vezetői engedély szükséges ahhoz, hogy egy 70 LE traktorral nehéz pótkocsit, mondjuk egy 3 tonna össztömegű egytengelyest jogszerűen vontasson valaki a közúton. De a nagybátyám sem lehet elégedett, mert amint kiér a tábla szélére és szétnyitja a munkagépet, ki kell szállnia. Ez nem mehet tovább! Ugyanis nincs neki kis “zöld”, mezőgazdasági gépek kezelésére feljogosító engedélye.

jogosítvány traktorvezetéshez

A közúti közlekedés szabályai – fotó: István Erik

Mit lehet vontatni?

Mezőgazdasági vontatóval vontatható a piros rendszámos pótkocsi (amennyiben megfelel a “mezőgazdasági vontató pótkocsija” előírásainak), de fordítva már nem megy. Lassú járművel nem húzhatod a fekete rendszámos pótkocsit. Pedig az biztos, hogy a “25”-ös táblácska kivételével megfelel a lassú jármű pótkocsijával szemben támasztott követelményeknek.

Természetesen minden esetben figyelembe kell venned a géppel vontatható tömeget, amely a forgalmi engedélyben szerepel. Itt is van kivétel. A pótkocsinak nem minősülő munkagép legfeljebb 15 km/h sebességgel vontatható akkor is, ha nincs fékkel felszerelve.

jogosítvány vontatásra vonatkozó adatai

Forgalmi engedély vontatásra vonatkozó részlete –  fotó: Fecsó Gábor

Fontos, hogy a munkagép akkor nem minősül pótkocsinak, ha teherszállításra nem alkalmas. Tehát a működéshez szükséges eszközökön és felszereléseken kívül mást nem képes szállítani. Az ilyen szerkezeteket nem kell ellátni hatósági jelzéssel, vagyis rendszámtáblával. Ha fényjelző berendezéssel nem szerelték fel, akkor a közúton kitűzhető, ideiglenes lámpákkal kell felszerelni úgy, hogy azok a közlekedés során az eszköz külső szélétől befelé legfeljebb 40 cm-re, magasságát tekintve pedig legalább 25, legfeljebb 150 cm-re legyenek az útburkolattól.

Sárga villogó

Figyelmeztető jelzést kell működtetni a túlméretes szerelvényeken. Túlméretesnek a 255 cm-nél szélesebb járművek számítanak, kivéve az ikerkerékkel szerelt mezőgazdasági vontatót és lassú járművet, amely 3 méter szélességig nem túlméretes.

A figyelmeztető jelzést adó lámpát vagy lámpákat úgy kell elhelyezni a szerelvényen, hogy az elölről és hátulról is jól látható legyen. A szerelvény vonulásakor kísérő járművet is kell biztosítani abban az esetben, ha a  forgalom mértéke, az út vonalvezetése ezt indokolja. Kíséretet kell biztosítani, ha jármű szélessége eléri vagy meghaladja a 4,5 m-t, illetve ez alatt is az emelt sebességű útszakaszokon. Ilyenkor a kísérőnek is használnia kell a figyelmeztető sárga villogó fényt. Általában a kísért jármű mögött kell haladnia, azonban a be nem látható útszakaszokon és a táblával jelzett útkanyarulatokban előtte.

traktor közlekedik a faluban

Traktor a faluban – fotó: Fecsó Gábor

Hol közlekedhet a mezőgazdasági szerelvény?

Mezőgazdasági géppel, lassú járművel és ezekből kialakított szerelvénnyel nem lehet behajtani az autópályára, az autóútra; ezenfelül oda, ahol azt a tábla tiltja. Persze itt is van kivétel. Ha a munkavégzés helyét csak így tudja megközelíteni, vagy indokolatlan (50%-kal nagyobb) kerülővel lehetséges, a tiltó tábla ellenére mezőgazdasági szerelvénnyel és önjáró munkagéppel be lehet hajtani. De ez a kivétel nem vonatkozik minden tiltó táblára, a kivételek között is van kivétel.

Semmiképpen nem hajthat be mezőgazdasági jármű a méret- és súlykorlátozással érintett útszakaszokra, illetve a “behajtani tilos” és “egyirányú út, behajtani tilos” táblánál sem. Természetesen ilyenkor a kezelőnek tájékozódni kell arról, hogy a táblát nem a méretek korlátozása miatt helyezték-e ki. Mert ha a gép nem fér el az út valamely szakaszán, akkor izzadhat a homlok, és vakargathatja a feje búbját, aki csapdába esik. A moziban vagy egy tévéműsorban nagyon mókás egy házak közé beszorult kombájn, de a valóságban megélni gyomorszorító érzés.

A közúti közlekedés egyéb feltételei

Közútra csak olyan géppel lehet kimerészkedni, amely rendelkezik “kötelező gépjármű felelősségbiztosítással”. Ennek tényét általában a hatóságok a központi nyilvántartásból jól tudják, kivéve az ideiglenes forgalomban tartási engedélyek (zöld, “M” rendszám) esetén. Ezért mindig tartsd magadnál az igazoló lapot az indítási naplóban!

Szilárd burkolatú úttestet sárral vagy egyéb anyaggal beszennyezni tilos! Ha mégis bekövetkezett, akkor a szennyezést el kell távolítani. Amennyiben ez azonnal nem megoldható, a szakaszt biztosítani, a többi közlekedőt erről értesíteni kell. Egyszerű és logikus szabály. Könnyen azonosítható szabálysértés, ezért a rend őrei is megkülönböztetett figyelmet fordítanak a betartására.

vonóhorog autón

Tachográf

Az agráriumban dolgozók általában mentesülnek a menetíró készülékek használatától. A hatályos jogszabályok szerint a mezőgazdasági termények szállítására használt járműveket nem kell ilyen berendezéssel felszerelni, ha Magyarország területén a telephely 100 km-es körzetében végzik a tevékenységüket. A lassú járművek a sebességhatár miatt nem kötelezettek a tachográf felszerelésére.

Van itt még egy apróság, amit nem akarok kihagyni: A gazdálkodók körében oly népszerű pick-upok, ha vonóhoroggal is felszerelték azokat, akkor bizony könnyen átléphetik a határértéknek számító 3,5 t megengedett együttes tömeget. Akkor bizony fel kell szerelni, és használni a menetíró készüléket!

Amennyiben fontosnak tartod a témában a tájékozottságot, töltsd le a 7 oldalas jogszabálygyűjteményt, amely tartalmazza a pontos hivatkozásokat is!

Még néhány gondolat az adózásról

A hatályos jogszabályok szerint nem kell gépjárműadót fizetni a mezőgazdasági vontató, valamint a lassú jármű és pótkocsija után. A jogalkotó kifelejtette vagy kihagyta a mezőgazdasági pótkocsit, tehát a “fekete rendszámosra” jönni fog a határozat a NAV-tól, tessék szíves adózni!

Balesetmentes közlekedést kívánok!
Fecsó Gábor